Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Üniversite yıllarından bir anım geldi aklıma.Toplum bilimleri dersinin hocasıyla odasında otururken içeriye bir öğrenci arkadaş girdi.90 lı yılların başı o zamanlar.Kürt kimliği Türk kimliği alt kimlik üst kimlik vs..şeklinde hocayla hararetli bir tartışma yaşadılar.Hocam bazı kaynaklar vererek araştırmasını istedi ve tekrar görüşelim dedi.Tesadüf 15-20 gün sonra yine odasındayken odaya hışımla girdi o arkadaş ve ilk sözü şu oldu ;
    Evet hocam ben Kürt değilmişim ama siz de Türk değilmişsiniz...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat Hepimiz aslında önce dünyalıyız :) Kısacası İnsan kimliği etrafında birleşebilirsek tüm bu tartışmaların ne kadar ucuz olduğunu göreceğiz ancak şu an insanlığın idrak kapasitesi ciddi anlamda düşük radikalizmin had safhada olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Keşke bir yerlerden birileri gelse de bari onlara karşı sen şusun busun demeden güzelce birleşebilsek hocam :D

• Aslında Kur'anı anlasak sorun kalmayacak ama işte anlayana

Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.(hucurat 13)

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• @manasbalasy Biz Müslüman bir coğrafyadayız Hristiyan coğrafyadaki ya da Musevi olan birisi de kendi kitabı doğrultusunda bir değerlendirmeye gidiyor ve hepsi de anlasak sorun kalmayacak diyor. Herkes de okuduğu şeyden zaten farklı farklı şeyler anlayıp bir de mehzeplere bölünüyor. Tüm kutsal kitaplarda bundan şiddetle kaçınılması emredildiği halde. Ateist Deist Agnostik te kendi etik algısına göre soruna çözüm getirmeye çalışıyor.İnsanlar en doğru benimki taraftarlığında olmaktan ziyade kendi doğrularına saygı gösterdiği kadar başkalarının doğrularına ve inançlarına da saygı göstermesini bilmeli bence en büyük problemimiz bu. Ancak bu din radikalizminden ciddi menfaat sağlayan çıkar grupları var ve insanlar maalesef şu an dönen çarkın hizmetindeler. Bizim yapmamız gereken herkese insan olabildiği ölçüde saygı duymaktır. Dini ırkı ne olursa olsun. İşin en ironik tarafı da sizin verdiğiniz şu ayete karşı adam başka bir ayet göstererek onu bahane ederek bu kafirdir kafa kesicem ya da şu ırk lanetlidir diyebiliyor.

• @snowstorm1 Özellikle de bir psikolojik harb yöntemi olarak batılı ülkelerin ülkemizdeki uzantıları bunu 70lerden beri yogun bir şekilde uygulayarak hepimize bir güzel yedirtti. Millet olarak bir bütünlük hissiyatını parçalamak üzere vatandaşlık kavramını yoketmek ve ülkeyi millet bilincinden bölünmeye götürecek süreci hazırlamaya çalıştılar ve hızla da devam ediyorlar. Kendi ülkelerinde ise bu tür söylemleri zikretmek vatandaşlıktan atılmaya kadar gidiyor oysaki. En son Avustralya'da, Avustralya önceliklikle bir ülkeden ziyade bir kıtadır diyen profesörü sınırdışı ettiler. Benzer kararlar ABD, Fransa gibi ülkelerde de uygulanıyor.
    Ülkemizde de bu havucu her kanattan siyasiler sürekli bir malzeme olarak kullanmayı kendilerine kâr gördüler, öyle çeşitli kimlikleri sahiplendiklerini söyleyerek bundan siyasi emel elde etmeye çalıştılar. Batı ve siyasiler bağlamında bu mutualist ilişki düzeyi, kısır döngü halinde devam etmekte ancak kazara da olsa başkanlık sistemi daha bütüncül bir söylemlemlere mecbur kılacağı siyasileri bu kısır döngüden çıkarabilir. Bunun sonuçlarını Afrin'de görmekteyiz.
    Bir toprak parçası, üzerinde birlikte yaşama gayesi taşıyan toplulukla birlikte vatan olur. Töresi ile beraber ise kadim devletimizin temelini oluşturur. Tam da burada mermer gibi birleşmiş bu kitleyi zaman içerisinde ümmetçi, kürtçü ve ırka dayalı milliyetçi kanatları oluşturarak Sevr planınında olduğu gibi çok parçalı fedaratif yapıyla birbiriyle didişerek enerjisini yitirip kolay lokma haline getirilmek isteniyor. Buna karşı her kanattan fikre sahip milleti oluşturan her birey söylemlerinde çok dikkatli olmalı. Ancak, görüyoruz ki "tabutçu" çok. 1999 depreminde yıkılan evleri soymak için doluşan akbabalar gibi çözülmelerden nemalananlar sarmış her yeri.

• @4 Şubat Hepimiz aslında önce dünyalıyız :) Kısacası İnsan kimliği etrafında birleşebilirsek tüm bu tartışmaların ne kadar ucuz olduğunu göreceğiz ancak şu an insanlığın idrak kapasitesi ciddi anlamda düşük radikalizmin had safhada olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Keşke bir yerlerden birileri gelse de bari onlara karşı sen şusun busun demeden güzelce birleşebilsek hocam :D

Dünyamızı istila eden uzaylılar için elbette hepimiz dünyalıyız :)) Çocukca gelecek ama şöyle bir sıralama yaptım; Ben > Aile > Geniş Aile > Sosyal Çevre > Hava Forum :)) > Hemşehir> VATAN> DİL_DİN> DÜNYA... Bu sıralamaya göre gelen tehdite göre birleşmeliyiz fikrindeyim.

• @kuzerkin Başkanlık sistemi dışında tüm söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Başkanlık sisteminin ''kazara da olsa '' bütünlük getirebileceğine inanmıyorum.

Bir toplum bilimci ve tarihçi olarak, söz konusu sistemi sadece fetret devri olarak adlandırılacak bir dönemin "tüy dikme" aşaması olarak değerlendiriyorum. Uzun vadede geçerli olabileceğini sanmadığımdan pragmatik bakmakta sıkıntı görmedim. Bir insan ömrü içerisinde yaşanan değişiklikleri pek tarih süzgecinde değerlendiremeyiz. Artık soy-sop bilgisi erişilebilir bir uzaklıkta oldugu için bu dönemin mümessillerinin nesilleri, onları pek hoş anmayacak...

• Söylemlerimize dikkat etmek zorundayız diye ayrım yapmadım, Dil ve Din diye belirttiğim kısmı Türk dünyası ve İslam Dünyası diye de söyleyebiliriz.

İtarazım zaten Türk olup olmaması ile ilgili değildi.1.sırada dil dememdeki kasıt düşünün Anne Alman baba Japon olsun ve çocukları Türkiye de doğsun.Eğer evde konuşulan dil Türkçe ise ve biz Türküz diyerek sosyal hayata Türkçe konuşarak katılıyorlarsa bana göre Türktür...

• @4 Şubat Çok haklısınız. Dil herşeydir. Düşünülen dilin, karakterimizden zihin yapımıza o kadar çok etkisi var ki.. İmkanım olsa farklılıklardan kimlik edinen herkesi aç susuz bırakıp ülke sınırlarından bikaç km dışarı çıkartıp şöyle 1-2 gün orada tutarım. Anlasınlar Vatan'ın ne demek olduğunu.

• Aç susuz bırakmaya gerek yok dilini bilmedikleri bir ülkeye gönderin farklı kimlik edinen 2 kişiyi kısa bir süre sonra 'toprağım' muhabbeti başlar :)

• Birşeyi daha açıklamam gerek sanırım. Özellikle Orta Asya'ya takıntılı milliyetçiler de bu dezenformasyona çok hizmet ediyor. Örneğin; Öz Türk balası diye Mongoloid yapıya sahip çocuk fotoları falan paylaşıyorlar. Türk çekik gözlü olmalıymış gibi bir algıya hizmet ediyorlar ve ya onların dışında da bu algı piyasaya çok sürülen bir yabancı meşrepli bir argüman olarak kullanılıyor. Bunun yanında tüm milleti Türklüğünden şüphe duyar hale getirmeye çalışmaktalar. Sanki, dedelerimizin eli armut toplamış, nenelerimizi ise Rum'u, Ermeni'si, Çerkez'i aynı anda münasebette bulunarak tüm genlerimiz değiştirmişler gibi yaygara koparmaktalar. Bir de bunlar Rumluğundan, Ermeniliğinden o kadar emin olarak yapıyorlar ki bu algıyı...
    Türki halkların takip edebildiğimiz tarihi kaynakları genellikle Çince, Farsça, Arapça, Soğdca vs. Bu kaynaklarda Türk tipi olarak ne çekik gözlülükten ne de mongoloid yapıdan söz edilir. Renkli gözlülük, yüksek burun, sırma saç, ve sert sakallı oldukları en erken kaynaklardan itibaren takip edilebilir. Genom araştırmalarında da renkli gözün sadece orta asya halklarında olduğu ve 4bin yıl önce İpek yolu üzerinden dünyaya yayıldığı kanıtlanmıştır. Biz niye Orta Asya'dakilere benzemiyoruz sorusuna gelince;
    Dünyadaki 16 milyon insanın direkt olarak dedesi Cengiz Han olduğu söylenir. Cengiz Han'ın ordusunun %90'ı Türklerden oluşmasına rağmen Moğol genlerini dünyaya yaymak adına askeri birlikleri dahi vardır. Özetle, 12yy. Moğol istilası döneminde Orta Asya Türkleri bu durumda çokca etkilenmiştir. Moğollar ile kültürel olarak aynı millet olduğumuz için sonuçların bu yönlü gelişmesi de olağan bir durumdur. Aynı yöntemi Anadolu'ya Balkanlar'a, Ön Asya'ya gelen Oğuz Türkleri de tatbik etmişlerdir tabi... 300 milyona yaklaşan Türki halk nüfusunun %70 kadarı Ön asyada yaşayıp, mongoloid yapıya zaten sahip değildir. Oğuz tipolojisini birebir yansıtmaktadır.

Sonuç olarak ise, tüm bunların hiç bir önemi yok. Aşırı ırkçılığa maruz bırakıp özgüvenimizi kaybetmemizi, aşağılık hissiyle teslimiyetçi davranıp yüzlerce yıllık Şark Sorunu diye (bugün adı BOB) adlandırdıklarını çözüme kavuşturmak peşindeler. Yersek...

• Arkadaşlara siyasetten uzak durun dedikçe maşallah uzun yazılar arasında güzel dokundurmalarda bulunulmuş. Bu konuda son uyarımdır bilginize..

Buarada siyaset derken dini konularada pek girmeyelim malum bu konuda tartışma çıkarabilecek bir konudur.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

Einmal editiert, zuletzt von Narsil ()

• Az önce örnek verdiğiniz Anayasa madde 66 ya : '' Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür.
    Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. '' tekrar değinmek isterim @kuzerkin . Önceden de söylediğim gibi kan bağına göre değil vatandaşlık esasına göre bir tanım yapılmıştır. Bu tanım çerçevesinde Türk vatandaşı olan herkes ister Rum ister Yahudi ister sarışın ister çekik gözlü olsun Türktür. Anayasadaki tanımda insanların göremediği ırki bir değerlendirmenin değil vatandaşlık esası şart koşularak yapılan bir üst kimlik tanımının var olduğudur. Eğer böyle olmasaydı ilgili Anayasa maddesinin ilk bab ya da fıkrasına gerek kalmaz direk ırkı Türk olan ana ve babanın çocuğu Türktür denirdi. Fakat öncelikle Türk ile ifade edilmek istenilenin vatandaşlık olduğu açıkça ortaya konmuştur.
    Buna bazıları o halde neden Türk ifadesi kullanıldı Türk bir ırkın adıdır neden Türkiyeli denmedi şeklinde eleştiri getirebilir.Olaya bir de diğer perspektiften bakacak olursak Türk ırkına mensup olan bir kişide neden benim ırkıma önüne gelen vatandaşlık esası ile kabul ediliyor ve üst kimlik adı altında dahil ediliyor diye farklı bir eleştiri de getirebilir. İki tarafında kendine göre haklı olduğu yerler de olabilir. Ancak bu madde bugün kimsenin kendi ırkını açıklama hürriyetini elinden alacak şekilde uygulanmamaktadır. Herkes açık bir şekilde Anayasal düzeni ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğüne halel getirmemek kaydı ile ırkını ve dinini ifade edebilmektedir. Bir kişinin kendimi Türk olarak görmüyorum demesi suç da değildir. Yani Anayasadaki Türk ifadesi ayrıştırmak ve herkesi bir ırka dahil etmek için değil tam tersine ortak bir çatı altında bir ulus devlet içerisinde herkesi bir üst kimlik etrafında toplamak için kaleme alınmıştır.
    Bu arada benim için bir insanın yeşil gözlü çekik gözlü olmasının pek bir önemi yok. Türk çekik gözlü müdür renkli gözlü müdür tartışmasını da çok gereksiz buluyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene diyorum gerisi benim için teferruattır. Kendini Türk olarak görmeyene de bunu bahane edip devlet mekanizmalarına devletin bölünmez bütünlüğüne zarar vermediği sürece saygım sonsuzdur kendi fikridir.
    İyi akşamlar.