HF Evren Köşesi

• Bize 700 ışık yılı uzaklıkta ölmekte olan hatta belkide ölmüş ve süpernova gerçekleşmiş ancak ışığın bize ulaşması zaman alacak bir oldukça büyük bir yıldız var adı Betelgeuse eğer biz görebilirsek 2.Güneşimiz olacaktır günlerce.

Dünya'dan gözlenen son süpernova 1604 yılındaymış.

• Uluslararası astronomlardan oluşan bir grup bilim insanı, bugün çok önemli bir duyuru yaptı. Astronomy and Astrophysics dergisinde yayınlanan makaleye göre sadece 12,5 ışık yılı uzaklıkta yeni potansiyel Dünya'lar keşfedildi. Teegarden b ve Teegarden c ismi verilen gezegenler Dünya'ya çok yakın bir konumda yer aldıkları için "kozmik komşularımız" olarak nitelendiriliyor.

https://www.donanimhaber.com/i…ik-yili-uzaklikta--111837

• Kayıtlı tarihin en büyük çarpışması olan Tunguska Olayı'nın yıldönümü bugün 30 Haziran 1908

Sibirya'da gerçekleşiyor olay alev topu Iskandinav ülkelerinden göründüğü rapor edilmiş.Halen gizemleri bulunan bir olay

zP-nufqXEANdkivE2EoZPOXMTqq_1ojYSs2WXMtFAvNjFD30g15BYJ20AZZZf4rcCuZVuxkA5t0xFWmWGlETMGDnYnQvUQJ0xOBa1a0I7Ro_RAGtUbZJWBO3qFZnHcnqVA=w472-h312-nc

• SnowFlake55

Bu olay benim de çok ilgimi çeker.

Neredeyse tüm Avrupa'dan gözlemlenmesi, ama o çarpmayı açıklayabilecek bir krater oluşmaması, ağaçların yapraklarını döküp bir yöne yatmaları ama gövdeleriniin nispeten sağlam kalması, eğer bir " buzdan oluşan kütle" ise çarpan, o hacimde bir kütlenin çarpması sonucu beklenen suyun olmaması ama suyun olmamasını sıcaklık ile açıklayanların, ağaç gövdelerinin sağlam kalmasını açıklayamaması gibi.

Neticede dediğiniz gibi ki bence de öyle, olay halen gizemini koruyor.

Belkide, KGB'nin halen saklanan "alien" dosyalarında çözümü vardır, kim bilebilir k? ^^

• belkide astreoid karaya çarpmadı çarpmaya çok yakın patlayarak yok oldu? Bu şekilde olursa, patlamayla oluşan şok dalgası bunu yapabilir

O konuda da bazı teoriler var aslında. Bir kısım Bilim insanı, yazdığınız fikri savunurken, bir kısmı doğal olarak karşı çıkıyor :)

Karşı çıkanların öne sürdüğü olgu, eğer bir astreoid yüzeye çarpmadan atmosfer de parçalanıp düştüyse, o belki de binlerce parçaya ne oldu?

Parçalandı diyenler bu sefer de, tekrar buz bir astreoid yapısına dönüyorlar, o zaman da soru "su" nerede ? oluyor.

ilginç bir vaka aslında )

• Baybars

Çok uzatıyorum ama, yine Rusya'da meydana gelen " Dyatlov geçidi" olayı var mesela.

Bir kısım komplo teorisyeni bu olaylar arasında bazı bağlantılar kuruyorlar ama Bilim insanı demedim, komplo teorisyeni dedim :)

• Baybars

Evet, haklısınız da, aslında akla en yakın teoriyi bozan ve iki olayı birbirinden ayıran ( ya da öyle biliyoruz ^^ ) en önemli kısım "ağaçlar"

Belki de " hüsn-ü kuruntu" diyoruz ya, biraz fazla kurcalıyoruz olayı, tabi kendi adıma konuşuyorum.

Büyük olasılık basit bir açıklaması vardır :)

not : Değerli Hocam, birazda vakit geçirip, eğlenmek amacım. Yapım gereği her olayın bir bilimsel açıklaması olduğuna inanırım.

Size takılıp cevap vermem, birazda işin latifesi.

Selamlarımla

Not2: Ama büyük olasılık Bay Putin işin doğrusunu biliyor :D:D:D

• hocam bilimsel sözel siyasal sizinle konuşurken bundan keyif alıyorum o yüzden devam hocam bizde bilim insanı olarak herşeyi bilime dayandırmaya çalışıyoruz, bazı gizemler vardır hocam dünyada olmuş olan ancak bunların açıklamalarına şuan bilim çare bulamıyorsa araştırmaya devam