Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • maşallah adiyaman aynen karadeniz gibi..gceden beri çok güzel yağmur var..kar olarak beklentim yok zaten..KRAL hocamin dedigi gibi olur bence de..adiyaman en fazla kky..

• Ecmwf sogukları daha derli toplu veriyor gfs ye göre ve guneydoguya kadar iniyor soguklar gfs alıyor bi taraftan kısıyor 8 i tekrar sokuyor ama ayın 8 inde efsane yagıs vermis kar alan yerler gomülür

• Gençler ben yarın İstanbul'a gidiyorum. Buralar size emanet. 10 gündür Kar tahmini yaptık o kadar. Yağacak yağacak dedik ve de yağacak ama görmek nasip değilmiş. Tadını çıkarın. Salı günü dönüyorum :) 5 ocak sonrasına bakalım artık Güneydoğu için. Çünkü yine yağacak 😄

Evet 5'inden sonra yine geliyor. Ama ne kadar etkili olacak göreceğiz

• 6 7 8 9 bu tarihler sürprizlere gebe... Antep için pek sorun olmuyor ama diğer iller için aynı şeyi söyleyemiyorum... Umarım kara gömülürüz. Tek şansımız soğuklar sadece balkanlardan değil orta akdenizden de giriş yapıyor olması...Ve tabikii ikinci dalganın olması bakalım... Ayrıca gfsp ve ecm daha tutarlı.... Yılbaşı sistemni ecm ve gfs p bildi.... Yılbaşı sistemnin sürprizi maraştı ama:)

• Bu sabahki veriler ışığında Hatay için 8 i aksama dogru 9 u öglene kadar olan süreçte kar yükseklik sınırı bir miktar daha düşmüs olup, Antakya merkezde ise sulu kar ihtimali şu aşamada mevcuttur. Ayrıca 11inde de kar ihtimali var. İyi günler dilerim.

• 7,8,9 ocak Gaziantep kesin kar gibi görünüyor. Onun dışındaki yerler güneydoğu için sınırda. Çok az farkla kar da olabilir, kky'de. Yılbaşı sistemine göre daha güçlü bir soğuk var yalnız. AB de daha güçlü. Bir anda vurup geçecek. İnşallah soğuk kuvvetli olur da tüm bölge kar alır.

yılbaşında nizip kky de kalmıştı. dediğiniz gibi soğuk daha kuvvetli olursa bizde kar alırız inşallah

• meteor00 Ama sıkıntı yaratacak bir durum var o da rüzgarın batı-güneybatı yönünden esecek olması. Rüzgarın yönü şimdi göründüğü gibi olursa sıcaklıkların düşmesi daha da zorlaşır ki zaten yer sıcaklıkları yüksek.

• Şanlıurfa , 2018 yılı , Aylara göre yağış rakamları;

Ocak; 117.3 kg

Şubat; 87.4 kg

Mart; 13.3 kg

Nisan; 35.8 kg

Mayıs; 64,5 kg

Haziran; 10.1 kg

Eylül; 2.2 kg

Ekim; 39,4 kg

Kasım; 142.2 kg

Aralık; 223.1 kg

2018 yılı toplamda 735 kg'ye ulaşarak hem uzun yıllar ortalaması olan 450 kg'yi nerdeyse ikiye katladı, hem de son 20 yılın,yani 2000'li yılların şu ana kadarki en yağışlı yılı olarak kayda geçti..Allah' a şükür,kurak geçen yıllardan sonra bu yağışlar ilaç gibi geldi...

• Kar yağmasını belki de herkesten çok ben isterim ama kurak ve soğuk bir kış mı , nemli ve bol yağışlı bir kış mı diye sorsanız benim tercihim ikinci şık olur...

• Ben bu kış bitmeden tüm bölgede kar yapacak en az iki güçlü sistem olacağını düşünüyorum..Eğer hatırlarsanız Uzun vade kış tahminlerinde Kasım ve Aralık normaller üstü yağış ile normaller civarı ve üstü sıcaklık denmişti ve aynen öyle oldu, Ocak ve Şubat için ise güney enlemlere kadar inen anormal kar fırtınaları olacak denmişti..Ki ben bu dönemin en kötü ihtimal Ocak ikinci yarısından itibaren başlayacağını düşünüyorum..Bu yılı kar görmeden bitirmeyiz..Hatay da Urfa da Adıyaman da,henüz kar yağmayan diğer iller de kar görecektir, ben bu konuda rahatım...

Einmal editiert, zuletzt von yunuSnow ()