Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Erzurumun sıcaklık ve yağış durumu nasil simdiki modellere göre ? Tesekkurler simdiden

Sıcaklık konusunda bir sıkıntı yok. Özellikle 28 ve 29 Aralık'ta sıcaklıklar gece -20 gündüz ise -7,-9 bandında olacak bu 2 gün dışarıda fazla kalmamaya özen göstermelisiniz.

Yağışa gelirsek bu Pazartesi sabah erken saatler ile öğle saatleri arasında hafif kar geçişi olabilir. 25 Aralık'tada gün içinde başlayacak kar yağışı hafif ve aralıklarla gün boyu devam edebilir. Asıl kar yağışı 26'sı yani Çarşamba günü geliyor gün boyu yağacak özellikle öğleden sonra ve akşam etkisini arttıracak bir kar yağışı var o gün min 10 cm kar olacak gibi. 27 Aralık Perşembe günü ise 00:00-12:00 arası yer yer yoğun olmak üzere gün boyu kar yağışı var. Perşembe günü karın miktarı artarak min 25 cm kadar yeni kar yağacak gibi. Sonraki günler ise soğuk ve ayazlı olacak. ;)

• umut hocam mardin mazidagini da yapsanız efsane olur

Mazıdağın'da ECMWF'ye göre çok zayıf bir ihtimalde olsa önümüzdeki Perşembe seyirlik bir kar veya sulu kar olabilir. Asıl kar ise Cumartesi akşam saatleriyle geliyor ve Pazar sabaha kadar yoğun olmak üzere Pazar öğleye kadar devam edip çekiliyor. Yerine ayaza bırakıyor. ECMWF min 15 cm kar bekliyor.

GFS'ye bakarsak GFS'de 27 Aralık Perşembe öğleden sonra ve akşam ilk saatler seyirlik kar beklentisinde. Asıl kar yağışını ise GFS Pazar günü öğleyle birlikte başlatıyor ve aralıkarla yer yer yoğun olmak üzere Pazartesi akşama kadar sürdürüyor. Hayatı felç edebilecek bir kar yağışı beklentisi var GFS'de ve min örtü beklentisi 25 ila 30 cm.

Değerlere takılmayın her güncelleme değişkenlik gösteriyor. ;)

• UmuTCaN hemşerim Kızıltepe rakım durumunu biliyorsun son tahminlere göre kızıltepe ne olur

ECMWF'ye göre Pazar gece ilk saatlerde kar başlıyor ve Pazar sabahın ilk saatlerine kadar devam edip çekilen bir kar yağışı var hocam, ECMWF 5 ila 7 cm arası kar beklentisinde şuan için. Ancak değişime açık bir önceki güncelleme neredeyse hiç örtü vermiyordu, unutmak lazım.

GFS^'ye göreyse Pazar öğle saatlerinde yağış yağmur olarak başlayıp Pazartesi gecesine kadar yağmur olarak devam ediyor ardından kar sınırının 500m altına inmesiyle Pazartesi ilk saatler itibariyle kara dönüyor yağış ve özellikle Pazartesi öğleye kadar etkili olmak üzere Pazartesi akşama kadar devam ediyor. GFS 3 ila 5 cm arası bir örtü beklentisinde.

• UmuTCaN hocam yazmayacağım 26sına kadar demiştim ama dayanamadım :) önümüzdeki sisteme benzeyen bir sistem yaşamıştık zamanında. 8-13 Aralık 2013 tarihlerinde. Birkaç gündür onun benzerliğini takip ediyorum. Önümüzde beklenen sistemle çok benzerlikler var. İncelemek isteyenlere duyurulur. :) ben KARcanavarı hocamın da dediği gibi 27 aralık-1 ocak arası dönem olumlu sonuçlanır diye düşünüyorum. Önce akdeniz civarında konumlanma eğilimi olan AB yavaşça Suriyeye inip güneyden bize doğru nem taşıyacak. Kuzeyimizden de soğuk girişini kolaylaştıran çok etmen var. Bu haliyle olması yüksek ihtimal.

Sistemin gelmeyeceğini kimse söylemiyor zaten, siz 26'sından önce Güneydoğu için son güne sırrı saklayacağınıza şimdi söyleseniz de hiç birimiz beklemesek o güne kadar,:saint: kar sizce var mı yok mu hocam?

• UmuTCaN hocam silahımı çıkarmak üzere elimi belime götrdüm..adıyaman için ver bi müjde de çıkarayım şu silahı artık :)

Bu arada KARcanavarı , PiriReis ve MehmetCengiz-KRAL hocalarımdan da yorumları bekliyoruz adıyaman için

yusufbayrak82

Kvothe

Adıyaman'a ancak sıra geliyor sorular çok malum. :)

Şimdi öncelikle kötüden başlayalım. Akşam GFS güncellemesinde biliyorsunuz yağışlar zayıflamış ve sınırda daha etkili diye yazmıştım bir önceki güncelleme durum tam tersiydi o nedenle pek takmayın GFS ile ilgili diyeceklerimi. ;)

GFS Pazar öğle saatleriyle yağışı başlatıp aralıklarla hafif şekilde Pazartesi sabahına kadar sürdürüyor. Bu süreçte Pazar gece 6 saatlik bir arada verdiriyor zaten zayıf olan yağışa o nedenle örtü konusunda çok beklentiye sokmayan ve 1-2 cm bekleyen bir GFS var.

ECMWF ise Cumartesi akşam saatlerinden sonra yağışı başlatıyor ve gece yer yer etkili olmak üzere sabaha kesiyor kar yağışını 5 ila 7 cm arası örtü beklentisi var.

• UmuTCaN hocam yazmayacağım 26sına kadar demiştim ama dayanamadım :) önümüzdeki sisteme benzeyen bir sistem yaşamıştık zamanında. 8-13 Aralık 2013 tarihlerinde. Birkaç gündür onun benzerliğini takip ediyorum. Önümüzde beklenen sistemle çok benzerlikler var. İncelemek isteyenlere duyurulur. :) ben KARcanavarı hocamın da dediği gibi 27 aralık-1 ocak arası dönem olumlu sonuçlanır diye düşünüyorum. Önce akdeniz civarında konumlanma eğilimi olan AB yavaşça Suriyeye inip güneyden bize doğru nem taşıyacak. Kuzeyimizden de soğuk girişini kolaylaştıran çok etmen var. Bu haliyle olması yüksek ihtimal.

aynen hocam bizim burda 50 60 cm kadar yagmisti

Yazmayacağım demiştiniz ancak amacım ''yiğitlerin'' hepsini sistemden günler önce burada görüp yoğurt yiyişlerini görmek. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi ve her yiyişten alınacak dersler var amacım sadece bu. Anlayışınız için teşekkür ederim. :)

• silahımızı şimdilik çıkarmayalım daha o zaman..mermiler zayi olmasın :)

• UmuTCaN hocam bingölde sınırdami kalıyor sanki daha çok kky yağacak gibi. Bize de değinseniz sevinirim

Bingöl'de 24'ünde hafif bir yağış geçişi var yağmur ve kky cinsinde olabilir. Belki yüksek kesimlerinde kar şeklinde çünkü kar sınırı merkezin hemen üstünde kalıyor. Onun dışında Perşembe gününe kadar oluşacak yağışlarda yine yağmur ve kky ağırlıklı zira kar sınırı merkezden 200-300 m yukarıda olacak. Perşembe günü ise öğleden sonra yer yer akşama kadar yoğun kar beklentisi mevcut asıl karı Perşembe göreceksiniz yani. Perşembe yer yer 15-20 cm arası kar düşebilir ancak genel anlamda Perşembeye kadar olan süreç sıcaklık açısından değişken her gün akşam beni etiketleyerek sorun her 24 saat tekrar bakmakta yarar var. ;)

• @UmuTCaN Hocam Merhaba. Malatya için öngörünüz nedir. Malum geçen sene kar görmedi. Sıkıntı büyük. Tesekkürler.

GFS Salı, Çarşamba yağmur, Perşembe ise kar olur diyor. Özellikle Çarşamba birkaç saat yer yer kuvvetli yağmur var aman dikkat. Çarşamba günü ise ye yer 7-8 cm'lik bir kar yağışı beklentisi var GFS'nin. Bunun dışında 30 Aralık sabah ile 31 Aralık sabahı arasında da kar geçişi bekliyor. Totel de GFS yılbaşına 20 cm karla sokuyor. ECMWF ise daha iyimser en az 25 cm kar yer olur diyor. ;)