Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bölge geneli nasıl yılbaşımda hocam

MUHTEMELEN 27 sinde Gaziantep Adıyaman ilk kar yağışını alacak ...

Gfs de bir gariplik var....31 inde sabah 7 den akşam 7 ye kadar hatay Antep civarlarına aynı tonlarda yağış vermiş Başkada bir yere vermemiş

• hocam o zaman bütün kar yok etmiş yav günde 4 kere güncrlleniyor insan güvenemiyor nasipse yağar ama insan bir kaç gün bekliyor veriyor sonra bir anda yok edince üzülüyor

• hocam o zaman bütün kar yok etmiş yav günde 4 kere güncrlleniyor insan güvenemiyor nasipse yağar ama insan bir kaç gün bekliyor veriyor sonra bir anda yok edince üzülüyor

Aynen öyle o yüzden bütün hocalar tahmin yaparken bunun değişebileceğini özellikle vurguluyor.

• Hocalarımızın da dediği gibi önemli olan şey soğuma..Soğumayı elden kaçırmazsak gerisi gelir inşallah..Mesela bu gece ve yarınki hafif yer yer orta kuvvetteki yağışlar birkaç gün öncesinde hiç görünmüyordu bile..Soğuma iyi olsun, illa Akdeniz bize bir iyilik yapıp patlatır AB'yi...

• hatay icin 850 hpa degerleri aldatici olmasin bazen 0 bile yeter alt seviye skewt analizlerine bakmali su var israrla bu sekilde gelen guncelleme 120 ye kadar gelebilirse ha bozarsa yapacakbisey yok uzun vadeyi nokta atisi gormek mumkun degil bakin 2012 de hatay 20 cm kar aldi gecen sene haric hep kar aldi hatay ama az ama cok ama bu gelen sistemler asiri soguk degil uzun sureli soguk adiyaman ki 5 yilim gecti orda baraj bolgesi haric diger yerleri kar icin musait antep bilirim cok soguk kar alir ama bu sekilde son bes gune girilmeli modellere bakip yorum yapilir ama uzulmeyi ve sevinmeyi abartmamak lazim

• Bi beklenti içine girmek istemiyorum vallahi.. Hiç lehimize dönmez mi yahu :) Tabiki Allah bilir fakat bu modeller adam da moral bırakmaz ve vade yaklaştıkça da aleyhimize dönüldüğü görülüyor... Gerçekten bir beklenti içerisine girmemek en iyisi. Allahtan ümidi kesmeden ve beklenti içerisine girmeden bakalım ne olacak. :)

• ecm 30-31 Aralık sıcak çıktı ortalama ana senaryodan daha düşük

Gfs dün akşam çok güzeldi sonra biraz bozdu ama daha potansiyel var.öğlen diyagramına da bakıp daha rahat konuşabiliriz

• Kar19 Google'den baktım gfs mi ecmwf mi olduğunu bilmiyorum.

-2, -8 aralığında yağışın kar olarak düşmesi gerekmez mi ?

bazen öyle bir atmosfer dengesizliği olur ki,hava sıcaklığın 0'ın altında düşmesine rağmen yağış,yağmur olarak yeryüzüne düşer.Bu olaya Donan Yağmur denir(FreezingRain)

Bunun sebebi yüksek enverziyon riskidir.Enverziyon sıcaklık terselmesi demektir yani hava sıcaklığı 500 mt rakımlı yer için örneğin -1 derece ise 900 mt -3 olması gerekirken,yüksek enverziyon sebebiyle hava sıcaklığı daha yüksek olur mesele +3 derece olur.Yağış buluttan kar olarak düşer,alt katmandaki sıcak hava ile karşılaşırsa yağmura dönüşür ve yağmur,şehir merkezine ulaşırken soğuk hava ile karşılaşır yeryüzüne değdiği gibi donar.Görünürde yağış,yağmur gibidir ama zemin buz pistidir :)

Mesela sisli havalar,yüksek enverziyonun eseridir.

• ben en cok 2m sicakliklarini takip ediyorum. Bu gekecek sistemlerdeve ruzgar yonlerini yer seviye sicakliklari modellerden daha dusuk olacak sayet yilbasindan sonra gelmesi muhtemel sibirya kokenli soguk dalga sayet avrupaya kacmazsa dogu akdeniz ve guneydoguda cok is yapar