İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @Efsane-Semih seni arada bu tür bilimsel sorularla konuşturmak lazım, güzel şeyler öğreniriz ben ve herkes:)

Peki dediğinden devam edeyim, arşivdeki izlanda azor görüntüsünde izlanda 965 iken azor doğulamıyorsa bu azorun gücündenmi kaynaklanır yoksa azorun doğusunda bulunan bir ab yada yb nin güçlü olmasından dolayımı. Sanki arada sıkışmış gibi mi durmuştur?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• @Efsane-Semih seni arada bu tür bilimsel sorularla konuşturmak lazım, güzel şeyler öğreniriz ben ve herkes:)

Peki dediğinden devam edeyim, arşivdeki izlanda azor görüntüsünde izlanda 965 iken azor doğulamıyorsa bu azorun gücündenmi kaynaklanır yoksa azorun doğusunda bulunan bir ab yada yb nin güçlü olmasından dolayımı. Sanki arada sıkışmış gibi mi durmuştur?

Azor dik dururken merkez basinc 1035 diyelim ve basic hala besleniyosa 1040 a cikmak icin dogulamayabilir.Yani yeterli guce ukasmadan hareket etmeyebilir yada Azor diklesir ve kuzeye cikarken bir engel ile karsilasmazsa cikabildigi kadar cikarak kutuptaki yb ile birlesebilir .Illa hemen dogulayacak diye birsey yok. 2 basinc arasinda kalarakta sıkışır ve hareket edemez. Ancak bu 2 basinc yb degil a.b olmali. Yb oldumu iki yb birlesir.

Kisaca azor dikine cikti diyelim ne zaman dogulayacagina yada diklenmeden yatay hareket edecegine atmosfer karar verir. Atmosferin ust katmanlarindaki dinamikler,stratosferdeki isinma(mesela gecen seneki 7 ocak sistemindeki isinma efsaneydi.) vs.bircok etken var. Kesin cevabi yok yani.

• @Efsane-Semih hocam o zaman sst ler ve ozellkle batili ruzgarlarin etkisi bu basinc degisimlere etkisi az mi?

Az degil tam tersi bayagi etkili. Batili ruzgarlar demek Atlantigin sicak havasinin Avrupa'ya girmesi demek. Buda Izlanda a.b si ile olur. Izlanda gucluyse Avrupayi kaplar ve isitir. Atlantik sicaksa buharlasma artar. Izlandayi besler. Gulf stream olmasa bu etken ortadan kalkar Avrupa cok soguk olurdu.

• @Baybars aklima gelmisken. Kisin bazen Avrupa'da Izlanda hakimken Azor bir anda aradan sivisir yol bulur kuzeye cikar sistem indirir.yanilmiyosam 2004 ocak sistemi.izlanda ne kadar guclu olsada Azor istedikten sonra cikmak istedigi yere cikiyor bir sekilde.

• @Baybars aklima gelmisken. Kisin bazen Avrupa'da Izlanda hakimken Azor bir anda aradan sivisir yol bulur kuzeye cikar sistem indirir.yanilmiyosam 2004 ocak sistemi.izlanda ne kadar guclu olsada Azor istedikten sonra cikmak istedigi yere cikiyor bir sekilde.

Ona zaten laf yok:) Azorun o 1040-1045 lerle ingiltere civarından çıkışları ve çıktıktan sonra doğulayıp blokaj yapmasıda meşhur bizim için..

Benim dikkatimi çeken geçen sene 10 ocaktan sonrada benzer sinoptiklere rast geldik o sinoptikleri sevmiyorum, yb bize yaklaştığında hep problem yaşıyoruz batı olarak, bu sene umarım fazla yaşamayız..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Son bir soru @Efsane-Semih hocam bu kadar güçlü kasırgalardan sonra Azor yeterince kuvvetli olabilir mi?

Aralarinda ne kadar bağ var yada varmi bilmiyorum ama suanki modellere bakinca yeterince guclu goruyorum sorun olmaz yani. Ayrica kasirgalar doneminde genelde diger bolgelerde yagis azligi olur.

• Ona zaten laf yok:) Azorun o 1040-1045 lerle ingiltere civarından çıkışları ve çıktıktan sonra doğulayıp blokaj yapmasıda meşhur bizim için..
    Benim dikkatimi çeken geçen sene 10 ocaktan sonrada benzer sinoptiklere rast geldik o sinoptikleri sevmiyorum, yb bize yaklaştığında hep problem yaşıyoruz batı olarak, bu sene umarım fazla yaşamayız..

:)) Onu çakozlayinca gecen sene kış guncellemesi yaptim hemen. Karadenizin iyi sistemler alacagi ortaya cikti. aldilarda.ozellikle ocak sonu sistemini Istanbul'a cok istiyordum ama olmadi:) Karadeniz hayrini gordu. Bu sene o ihtimali pek gormuyorum. Pozitif endeks beklentim yok.

• Doğulu bir qbo ile işler bizim için daha kolay olacak @Baybars hocam

Soguma acisindan kolay evet ama bu soguklarin Avrupanin batisi yada ortasina gitme gibi bir durum var. sadecd qbo nun dogulu olmasi yeterli degil. Nao'nun burda pozitif olmasi lazim.Yada en azindan notr. ozaman karsimiza 2012 cikar.

• :)) Onu çakozlayinca gecen sene kış guncellemesi yaptim hemen. Karadenizin iyi sistemler alacagi ortaya cikti. aldilarda.ozellikle ocak sonu sistemini Istanbul'a cok istiyordum ama olmadi:) Karadeniz hayrini gordu. Bu sene o ihtimali pek gormuyorum. Pozitif endeks beklentim yok.

Zaten Azor olmasa biz nasıl sistem alacağız işimiz sibiryaya kalırdı oda her dakika olmazdı. Azor kötü sezonunda bile uygun 1-2 çıkışla bize güzel sistemler bırakabiliyor. Sen a.b istiyorsun hocam bende kırım-romanya hattından inen polar atak istiyorum, azor güzel çıksın bu dediğim olur yeterki yb doğulayıp bizi yağışsız bırakmasın. 2015 teki 7 ocak sistemi gibi bir soğuk beklentim hep olacak, tabiki yağışıyla beraber:)

• semih hocam sizi sadece batı bölgeler için çok umutlu görüyorum..iç ve doğu kesimleri rakım ve karasallığından dolayı, durumu kurtaracak gözüyle bakıyorsunuz kanaatimce..düşüncemi paylaşmak istedim..

• semih hocam sizi sadece batı bölgeler için çok umutlu görüyorum..iç ve doğu kesimleri rakım ve karasallığından dolayı, durumu kurtaracak gözüyle bakıyorsunuz kanaatimce..düşüncemi paylaşmak istedim..

Hala netlesmeyen seyler var. Bati icin guzel kış cepte. dusuncen dogru.

• Zaten Azor olmasa biz nasıl sistem alacağız işimiz sibiryaya kalırdı oda her dakika olmazdı. Azor kötü sezonunda bile uygun 1-2 çıkışla bize güzel sistemler bırakabiliyor. Sen a.b istiyorsun hocam bende kırım-romanya hattından inen polar atak istiyorum, azor güzel çıksın bu dediğim olur yeterki yb doğulayıp bizi yağışsız bırakmasın. 2015 teki 7 ocak sistemi gibi bir soğuk beklentim hep olacak, tabiki yağışıyla beraber:)

Gunduz istanbulda eksiler olan yagisin olmadigi sistemmiydi o. Kocaelide 30 cm kar yapmisti sanirim. baska bir sistemlemi karistiriyorum acaba.yaşlaniyorum.

• @Efsane-Semih doğru hatırlıyorsun, akşamında 10-12 cm civarı kar bırakmıştı DEK ile bulunduğum mevkiye(bostancı). Ama İstanbul uzun zaman sonra baya eksili değerlere düşmüştü gece ve gündüz sıcaklığı olarak