İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben bu mesajı yazıp siteden ayrıldım, arkamdan kıyamet kopmuş.

Şimdi şuradan başlayalım;

Verisiz tahmin yapmak bazen tecrübelere dayanır bazen de kafadan sallamaya dayanır. Benim yaptığım tahmin verilere göre dayanan bir tahmin ve bu verileri tabii ki sizlerle paylaşacağım.

@Efsane-Semih hoca bir tarih verdiği zaman adama soruyor musunuz nerede bu veriler diye? Nedir bu hayalcilik sizde ki? Hoşunuza gitmeyen bir şey olduğu zaman hemen üzerine gidiyorsunuz.

6 Ocak sistemini haber veren Semih hoca ve @wildleo1907 hocaya sordunuz mu verileri? Bu sözlerim şu bir şey bilmeyip çok bilmiş gibi konuşanlara.

Gelelim kışın devamının etkili sistemler almadan kapatacağımızın verilerine.

AO ve NAO ikisi birden pozitif eğiliminde, özellikle AO'nun pozitif eğilime geçmesi demek yüksek basınçlı günlerin habercisi demektir. NAO'nun pozitif ve negatif senaryoları var, pozitif senaryo daha fazla gözüküyor, kararsızlık var.

NAO Endeksi
    AO Endeksi

Gelelim bizim sıkı takip ettiğimiz modellere ve onların diyagramlarına.

Uzun vadede başarılı olan ECMWF herhangi bir eğilim göstermiyor, GFS'de bunun yanında. Diğer modeller zaten aynı şekilde başarısızlığına devam ediyor. Bahara doğru yaklaşıyoruz, diğer modeller pek bir önem kazanmıyor zaten.

GFS Diyagramı

Modellere forumun üst köşesinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Birisi kışın geri kalanı hakkında bu kadar olumsuz konuşsa evet mesajı silinirdi, eğer verili halde tekrar paylaşırsa hiçbir şey yapılmazdı.

Ben ilk mesajımda veri paylaşma gereği duymadım bu forumda belirli bir yerim olduğu için fakat istediğiniz için tabii ki paylaşmakla mükellefim.

Eğer bir düzelme olursa bu konu üzerinden yine haber veririm. Kasımda yaşadığınız hayal kırıklığını hatırlatırım, sitede benim söylediklerimi savunan yoktu, sonucu gördünüz.

İyi forumlar dilerim, umarım istediğiniz cevabı almışsınızdır.

• veri verip tutmayınca en son Semihe saldıranları gördük verisiz konuşuncada olmuyor bence herkesi bir kefeye koymamak gerek burada bulunan bir kaç kişi verisiz konuşabilir çünkü çoğu zaman verilere dayanarak veri sunarak yorum yapıyor @Okluzyon arkadaşımızda şu anlık verilere göre yorum yapıyor ama kafa karıştıran şey @wildleo1907 @EfsaneSemih gibi arkadaşların sistem gelecek demesi doğal olarak insanlarda bir anda tepki veriyor çünkü umut bedavadır ve insanlar hemen şartlanır inşallah @Okluzyon kardeşimiz yanılır ve kar görürüz

• Bu arada İstanbul radarı hareketlenmeye başladı. Maltepe - Kurtköy hattının doğusundan itibaren yağış başlayıp ilerleyen saatlerde batılayarak gelir. Beklentiye girmeyin ama hemen hemen her yerde kar olarak görülecektir.

• Bu arada İstanbul radarı hareketlenmeye başladı. Maltepe - Kurtköy hattının doğusundan itibaren yağış başlayıp ilerleyen saatlerde batılayarak gelir. Beklentiye girmeyin ama hemen hemen her yerde kar olarak görülecektir.

Aynen hocam yersiz ve anlamsız tartışmaların arasında usulca yaklaştı kütleler hatta girişine başlamak üzere.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• bir konuya açıklık getireyim . bu forumda yazarlar belli şeyleri aşmış kendini ispatlamış kişilerdir . moderatörlerimizin içinde de böyle abilerimiz arkadaşlarımız vardır . Okluzyon hoca da bunlardan bitanesidir .
    Yazar ve Moderatörlerle iletişim kurarken lütfen üslubunuza dikkat ediniz , daha dikkatli davranınız .
    Aranızdan neye dayanarak bu yorumu yaptı ? verilere yorum yapabilmek için öğrenmek için bizde bilmek istiyoruz diyenler olursa bunu daha uygun bir üslubla dile getirebilir.
    Okluzyon hocamızda zaten neye dayanarak bu yorumu yaptığını bazı kaba söylemlere karşı kibarlık göstererek verilerle belirtmiştir . kendisine çok teşekkür ederim .
    iyi forumlar . . .

• Aslinda tam zamani. ne zamandir ,bu konu ile ilgili yazayim diyordum.sevgili adminlerim ,sosyal sitelerde olan uygulamalayi kullanalim.like secenegi oldugu gibi dislike da olsun.yorumu veya tahmini begenen begensin ,begenmeyen begenmesin ,isteyende kaale almasin @Samet_113 bence veri isteme ,troll ,ilikci gibi ithamlarla en demokrat savasma sekli budur ifade ozgurlugu icinde saygilarimla

• Aslinda tam zamani. ne zamandir ,bu konu ile ilgili yazayim diyordum.sevgili adminlerim ,sosyal sitelerde olan uygulamalayi kullanalim.like secenegi oldugu gibi dislike da olsun.yorumu veya tahmini begenen begensin ,begenmeyen begenmesin ,isteyende kaale almasin @Samet_113 bence veri isteme ,troll ,ilikci gibi ithamlarla en demokrat savasma sekli budur ifade ozgurlugu icinde saygilarimla

+1

• Senin gordugun endeksler 15 gun benim gordugum 45 gun. Diyagram ve endekslerle etkili sistem gelmez denemez. Ayrıca bunu hangi bolge icin soyluyorsun. İstanbul basligi diye İstanbul olarak kabul ediyorum. Sık kullanilanlarimda 20 tane link var. Her tahminde bunlari referans olarak gostersem bi tahmin yapmak saatlerimi alir. Ozamanda ayda bir girerim. Buda kimsenin isine gelmez.

Nezamanki tahminlerimde (30 45 gün) verdigim tarihler yuzde 90 uzerinde basari yakalarsa o zaman baslik acip tek tek yayinlayacagim.

Ocak ayinda cuk oturan tahminler Şubat ayinda beklenti altinda kaldi. Ne degistide boyle oldu bunlari degerlendirip ona gore tahmin metodugunuda degistiricem.

Senin tahmin yontemine gore Bu endekse ve bugun guncellenen ecm diyagramina gore etkili sistem gelmeyecek denemez.

• Sizin yönteminiz farklı, benim yöntemim farklı. Ben zaten uzun vade adamı değilim defalarca belirttim fakat mart ayının ilk günlerine kadar bir hareketlenme yok, ondan sonrada olacağını sanmıyorum. Sebebi ise AO ve NAO şiddetli pozitif eğiliminde. Sonrasında mart ayının ortalarına geliyoruz, ne kadar negatif eğilimine ulaşabilirler?

Yanılmıyorsam paylaştığınız EPS'nin soğuk salınım endeksi. Şimdiden mart sonu için bir şeyler söylemek bana pek mantıklı gelmiyor. Fakat sizin tahmininiz, sizin yönteminiz. Başarılı bir yöntem olabilir.

Bunun yanında bilimsel verilerin en fazla 15 güne dayanıyor diye biliyorum.

@Efsane-Semih