İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaslar bakin bi yerde de yanlis yapiyoruz madem modeller bu kadar oynak bu sene o zaman 1 ay onceden konu acipta milleti beklentiye sokmanin bi anlami yoktu

Bakın hala daha aynı şeyi yapıyorsunuz.Biten bir şey yok.Sizin amacınız ne?Böyle bir algı mı oluşturmak?7 ocak sisteminde de aynı şey oldu yanlış mı yapıldı?İyi biz o zaman 3 gün önceden tahmin edelim hiç riske girmeyelim.Her şey böyle olsun bitsin.Asıl tahminciler bu zamanda ortaya çıkar.
    Size kalsa konu da açmayalım bir şey de yazmayalım.Hep olumsuz hep olumsuz nereye kadar.Gerçek amacınız söyleyin ne siz yorulun ne biz.

• @Clio konuların modellere göre açıldığını kim söyledi? Yazarlarımız uzun vade tahmini yapıyorlar ve kendin söylüyorsun 1 ay önceden açılan konuda tabikide yanılma payı vardır. Bu konu kış sonunda konuşulacak birşey şuanda gereksiz

@yasar3455 arif bey buranın yazarı değil, dolayısıyla bizi ilgilendirmiyor o yüzden mesajınız silindi

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• bayılıyorum şu trollere var ya :D İstanbul için hafif kar yağışından öteye geçmez benim tahminim bu yönde :)

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• @MuratPlus tuzla için tahmini yarından sonra yaparız ancak gebze ve darıca için marmara konusuna yazarsanız daha iyi olur

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• -28 lik cekirdek asılı kalırken demişim ? Asılı kalmasından bir cıkarım yapılabilir bence . Ben asla tahminciyim ustayim oyum buyum demiyorum sadece belli bir surec var ve o surecte modellerin nerden nereye geldigini gozlemek lazım 31 ocakla 8 subat arası butun modelleri yanyana koyup inceleyin lutfen nerden nereye gelmisiz benim derdim bu değil derdim polyannacılık yapan ve malesef duygusal davranan genc arkadaslarda en basta bunu degistirmemiz lazım. Idam sehpasına konulmuş gibi hissediyorum:D

• Hayır benim anlamadığım grafiklere göre konuşup sistemin zayıfladığını söyleyenler neden taşa tutulup aşağılanıyor ?

Hangi grafik? Kuru kuru "sistem fosladı kuş oldu" tarzı yorumlardan başka bir şey görmedim bugün forumda...

Model konusuna da yazdım.Düzgünce eleştirisini yapanlara kapımız açık dedim.Zaten düzgünce eleştirenlerin mesajlarıda duruyor forumda

• Arkadaşlar İstanbul'da yaşayan kar sevdalısı biri olarak söylüyorum, bu sistem için ben ümitli değilim. Sıradan bir kar yağışı olacak gibi duruyor. Kıyılarda örtü oluşmazken yükseklerde hafif ince örtü oluşabilir. Her şeyden öteye gündüz sıcaklıkları sıkıntılı, 3-4-5 derecelerde seyredecek. Umarım yanılırım... :4722

• Neden trollere cevap veriyosunuzki anlamıyorum bir türlü. Banlayın gitsin işte. Yoneticler bile cevap verirse işimiz zor. Daha önce kaç kere hepsine cevap verildi açıklamalar yapıldı zaten.

Alemde şer, Oğuz'da er tükenmez !

• Hayır benim anlamadığım grafiklere göre konuşup sistemin zayıfladığını söyleyenler neden taşa tutulup aşağılanıyor ?

Demek grafiğe göre tamam o zaman soruyorum hangi olumsuz mesajda grafik var acaba?Ya da şöyle mi sorsam bu arkadaşlar efsaneyi yaşarken neden sus pus o zamanda -15'e demir atmış hamaklar var.Onları atıp buraya niye değerlendirme yapmıyorlar?Niye işler hep ters gidince ortaya çıkıyorlar ve net ifadeler kullanıyorlar?Ben de bunları sorarım o zaman hocam.
    Daha önce de söyledim samimi olunursa inanın hiç bir sıkıntı yok.Bu mesajların hiç birisinde samimiyet yok ne yazık ki.

• yeri değil biliyorum ama yöneticilerden forum üyelerine yaş şartı getirmelerini tavsiye ediyorum hem hitap açısından hemde biz model yorumlamayı fazla bilmeyenler olarak fikrimiz oluşabilir
    ( konu dışı takdir edilirse silinebilir) hayırlı forumlar

• @CheF23 siz burada her yazılana inanırsanız bir günde buraya çığ düşürende olur yazı getirende. Size tavsiyem forumun yetkili yazarlarını sıkı bir şekilde takip edin

• Aslında tüm mesele hitap şeklinden kaynaklanıyor. Burada yazılıp çizilen her şey bir tahmin bir varsayım üzerine kurulu. Ne bir çıktıyla efsane getirilmeli ne de kuşa döndürülmeli bu yağışlar. Ama nedense bazı kişiler bu hitap ve üslup konusunu es geçiyor ve hışımla küt diye bişeyler söylüyor. Sonucunda da bu şekilde tartışma oluyor. Yazıya duygu yüklenmiyor belki ama hecelerle bunu bir nebze mümkün kılabiliriz. O yüzden bşeyler yazıp çizerken kaba dil kullanmayalım.

Troller konusunda da tek diyeceğim şu ki, kendilerine tek kelime bile yazmaya değmez bunlar için. Amacı belli zaten.

Mesaj belki konu dışı kalıyor ancak forumlarla epey içli dışlı olduğum için yazma gereği duydum. Çok gördüm çünkü böyle olayları. Sonu hep kötü bitiyor.

Haftasonu içinde ne çok ne de az kar yağışı bekliyorum. Pazartesi günü okulları tatil edecek kadar bir kar birikimi olur, ancak salı günü hayat normale döner. Kısaca örtü oluşur üstüne birikmez. Manzaralık gibimsi :)

• Marmara Bölgesi Ocak ayı ile ilgili kesin bir durum şudur ;
    MGM analizi
    Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5.0°C iken, 2017 Ocak ayı 2.0°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -2,4°C olarak Uzunköprü’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 4,3°C olarak Kocaeli’de gerçekleşmiştir.

Yani İstanbul biri efsane 2 sistem (ki bana göre 2 ) yaşamış ve bölge 3 derece daha soğuk bir ay geçirmiştir.Iiıkçıların sevmediği bir ay olmuştur :)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...