6 Ocak / Efsane'msi Sistem /

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Demirköy benim memleketim , kırklarelinin bir dağ ilçesidir . Genel olarak Kasım itibarıyle kar alır ve mart sonuna kadar kar tabakası kalkmaz . Rakım olarak yazan sayı pek doğru değil , rakım ölçer ile 720 ölçmüştük . Karaman tepesinin eteğinde bulunuyor .

Doğrudur :)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Bu sistem "mükemmel" sıfatını tam anlamıyla hakediyor. Hem Trakya'nın hem de Karadeniz'in yüzünün güleceği çok nadir sistemlerden olma yolunda.

• Hocam Balıkesir e 20cm civari demissin benim sahsi düşüncem Balıkesir siklonla birlikte DEK ile de yağış alıyor hatta onceki sistemde merkezde ortu olusturan DEKti. 20 cm yi asabilecegini düşünüyorum bu denli bir sistemin. Bu arada konu hayırlı olsun insallah bol karlı günler bizi bekliyor

Önceki sistemlere nazaran daha garanti miktarlar vermek istedim . Üzerinde oluşan miktarlar sizin adınıza sürpriz olsun :) Gerçek tahminimi soruyorsan 35-40 cm civarı ;)

Wunderground cumartesi için Bolu'ya 12-20cm kar vermiş.

https://www.wunderground.com/tr/bolu

Kar haritalarına takılmayın fazla ...

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Bu sistem marmaranın batısı için yağış anlamında 24-36 saatlik bir sistemmidir yoksa süre 72 saati zorlayabilir mi

Bunu kestirebilmek için sistemin 48 h altına düşmesi ve dek radarlarını kontrol edebilmek gerekli . Verilen yağışlar sistem yağışları dek yağışları buna dahil değil. 24-36 h üzerine çıkacağı da verilen sinoptiğe göre garanti...

Priestley

• Bu sistem "mükemmel" sıfatını tam anlamıyla hakediyor. Hem Trakya'nın hem de Karadeniz'in yüzünün güleceği çok nadir sistemlerden olma yolunda.

Aynen öyle fakat hala sisteme sitemli insanlar görüyorum . Yaptığınız çok büyük bir yanlış tefekkür etmeyi öğrenin ilk önce sonra şükür edin..

Priestley

• niğde konusunda ne düşünüyorsunuz? sanırım az yağış alacağız yine kuru soğuk

Hafif bir örtü oluşması mümkünnn

Priestley

• Hocam kesin konuşmak ne kadar doğru bilmem ama inşALLAH bu sistem de geçen ki gibi çöp olmaz.

Kesin konuşmaktan ziyade yaptığım sinoptikleri yorumlamak ve tahmin yapmak. Verilen sinoptikler ve veriler söylediğim , dile getirdiğim tahminleri öngörüyor..

Priestley

• Hocam marmaranın batısından bahsetmemişsiniz yoksa fosmu geçecek

Marmara batısını ayırt etmedim marmara ve trakya olarak genel olarak bahsettim . Fos birşey yok ;)

Priestley

• ARKADAŞLAR SORULARINI SORUN ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN ÖĞRENMEK AYIP DEĞİL !

Priestley

• İç ege olarak çok krıtık bır yerde yağişin durumu ama yağişin son gun bile değişme ihtimalı var şimdilik 20 cm civari yağiş öngörüsü var inşallah daha fazla olur.