6 Ocak Büyük Vurgun

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şöyle söyleyeyim Sistemi 3 haftadan önce gördüm ve modellere yansımasını bekledim.Sistem modellere yansıdı fakat sistemin geleceği belli değildi.Son 102h saate girmesi ve her modelin istikrarlı bir şekilde sistemi vermesi sistemin gelmesini kesinleştirdi dostum.
    Bende konu açtım.
    Hiçbir şey net değil anlamı Şuan nereyi ne kadar şiddete etkileyeceği anlamında Çünkü sapma oranları bir hayli fazla.

allah utandırmasın ozaman..

• Ecmwf güzel vermiş fakat eps yi beklemek lazım.Uganda birliğinden ukmo yu kaybettik.Eps Ortalamalarına bakıp standart sapmayı hesaplayacağım.Baya işim var.İyi akşamlar.

• GENEL AÇIKLAMA
    Dostlar Merhaba Bugün 6 ocak Sistemi hakkında biraz bilgi verecem.Son noktayı Çarşamba akşamı Ecmwf ve Gfs güncellemesinde koyarız.Sistemi 1 ay önce bilmiş olarak kendimle gurur duyuyorum.Semih hoca ve ben 6 ocak dedik ve geldi.Tabi Sinan Hocamızın 8 Ocağı o ayrı bir konu :D Bana soru sorabilirsiniz.
    Sisteme gelirsek;
    Birkaç veri ile sistemi tanıyalım Bu arada sistemimizin adı Büyük Vurgun :D
    Ecmwf
    6-9 Ocak arasında ısrarla sistem olduğunu söylüyor.Ve en kuvvetli günü 8 ocak olacağını belirtiyor.Ecmwf bey :D
    Yani Sinan reisle birlikte Sistemi ülke sistemi yaptık diyebiliriz.Ecmwf ye göre ülkenin bir çok yeri etkilenir.
    Özellikle Marmara ve Batı karadeniz.İç ege..... Doğu Karadenize de 9 ocakta Yoğun kar yağışları uğrar :D

Ecmwf nin diyagramı da bunu onaylıyor.
    Ecmwf-Ens ortalaması ise Ortalamayı -15 göstermiş Sapma değerleri de azalıyor bu çok iyi bir durum.

GFS kötü verdiği için üzülmeyin dostlar.Diyagrama göre Soğuk senaryolar daha fazla.Birkaç tane sıcak senaryodan moralinizi bozmayın
    Kontrol -10 a dayanmışken Ortalama -9 da
    -15 e inen bile var.:D

Evet gelelim Uganda modellerimize
    CMA çin aslanı olan uganda modelimiz
    Muhteşem bir sinoptik çıkarmış

NASA ise Önce sistemin İtalyaya selam vereceğini sonra Türkiyeye gireceğini söylemiş.En şanslı yerin Marmara olduğunu İstanbul yarım metrelik yapar demiş.

Gem ise diğer modellerle mutabık

Şimdilik bu kadar cm hariç bölge soruları sorabilirsiniz.İyi günler dilerim.