2016 Yılı Son Efsane Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2007 den beri wunderground ile başlayan model takibi maceram 9 yıldır devam ediyor. Gfs modellerinin 300 lü saatlerinde İstanbul'un kuzeydoğusunda (Karadeniz üzerinde) a.b görür acaba gerçek olsa kimbilir nasıl kar bırakır derdim. Şu ana kadar modellerde ilk defa 48 saatten az bir zaman kala böyle bir a.b görüyorum. Sistem bana göre 10 üzerinden 9 luk sistem. 1 puanı 850 hpa'da ki sıcaklık sıkıntısından kestim. Şunuda belirtmekte fayda var. Bu a.b Ecm'ye göre biraz daha doğulu. Benim tecrübeme ve şahsi beklentime göre Gfs 'nin görüntüsü daha mantıklı. Tahminimide buna göre yapacağım..

Detaylara gelecek olursak yarın geceden itibaren Çatalca gibi karasal bölgelerde başlayacak kar yağışı saatler ilerledikçe şehir merkezlerinde de kara dönecek. Perşembe günü öğleden sonra en geç akşam saatlerine kadar İstanbul il genelinde yoğun kar yağışı ve tipi olacak. Kar yağışının aralıklarlada olsa yoğun kar ve tipi şeklinde 1 Ocağa kadar devam etmesini bekliyorum. İstanbul'un Anadolu yakasının karasal ilçeleri bu sistemde en şanslı yerler olacak.

Anadolu Yakasında rakımı 200 üstü olan yerlerde 50 cm kar bekliyorum. Anadolu yakasının kıyı kesimlerinde 25-35 cm
    Avrupa Yakasının karasal kesimlerinde 35 cm Avrupa yakasının kıyı kesimlerinde 20-30 cm

Sistemin sonuna gelmeden burda 5 cm de kaldı vs gibi yorumlar yapmayın. Sistem son ana kadar etkisini sürdürecek. Sadece sabırla radarı ve sınırlı alan modellerini özellikle U-WRF'yi takip edin..

Bu sistemin en çok etkileyeceği yerlerin en başında gelen iller Bolu Bilecik Düzce Sakarya Kocaeli Bursa ve Balıkesir. Bu saydığım illerde de 50 cm ve üzeri alan iller olacak.

Trakya'da Kırklareli en şanslı il. 20 cm civarı örtü olacak.Tekirdağ 5-10 cm arası Edirne üj bej cm.

İzmir bu sistemde havada kar görecektir.

Ankara a.b nin konumuna bağlı olarak 25 cm de alabilir 3 5 cm de de kalabilir. Ankaralılar modelleri 24 saat daha takip etmeli.

İstanbul'da cuma günü okullar tatil olacak. Trafik çilesi yaşanacak.

Yoğun kar beklediğim yerlerde de okullar tatil olacak.

Rüzgar hızı İstanbul Kocaeli Düzce çevresinde 80 km yi bulacak. 100 km yi bulan yerlerde olabilir..

Deniz otobüsleri,Uçak seferleri iptal olacak. Elektrik kesintileri yaşanabilir.

Mgm yaptığı hatadan dönüp İstanbul ve saydığım iller için Uyarı üstüne uyarı yayınlayacaktır..

Sistem ile ilgili beklentim bu şekildedir.

Şimdiye kadar yanılmaktan hiç çekinmedim halada çekinmiyorum. Ne gördüysem kendi yorumumu katıp onu söyledim.

Sistem bittiğinde değerlendirmesini yaparız.

Bol karlı günler. uzays3271653126 uzays3271653126 uzays3271653126

• konu hayırlı olsun hocam ellerine emeğine sağlık . . .
    Zonguldak için küçük bi yorum alabilir miyim müsaitseniz ? baştan belirteyim üzülmem çünkü zaten beklemiyordum yine de en azından % 30 da olsa 5-10 cm örtülük kar alma ihtimalimiz var mı ?

• Hayırlı uğurlu olsun hocam sen bize ne efsaneler hediye ettin Allah bizlere ikinci kez üst üste bir yılbaşını daha karlı geçirmeyi nasip edecek inşallah.Benim tek bir sorum var Göztepe gibi kıyı kesimlerde yağışın kky ve yağmura dönme ihtimali var mıdır? Böyle bir tedirginlik içinde olmalı mı kıyı şeritler.Teşekkür ederim bol karlı günler dilerim.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Dokturmussun senden Allah razi olsun bu sistemi getiren Rabbimizede sukurler olsun

Benim sormak istedigim su cm olayindan ziyade ben bakirkoydeyim
    2015 subat miydi guzel kar yagmisti o sistem kadar iz birakir mi dersin hocam