13-14 Aralık sistemi Varan1

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Değerli Arkadaşlar,
    Ülkemiz bu akşam saatlerinden itibaren Kırım üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek. Marmara ve Batı Karadeniz ile Kyı Ege ve Akdeniz'de başlayan yağışlar, yarın öğleden sonra yurdun tamamını etkisi altına alacak. Yağışlar genellikle yağmur, batı karadenizin iç kesimleri, ile yarın öğleden sonra Trakya, Marmara'nın güneydoğusu, iç ege, iç anadolu'nun kuzey ve batısında ve zamanla Marmara'nın doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. yağışların özellikle bu gece ve yarın sabah ilk saatlerde Marmara, Batı Karadeniz ile doğu Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu'da etkili olmasını bekliyorum.
    Sıcaklıklar yağışla birlikte yurdun kuzey batı kesimlerinden başlamak üzere hissedilir derece 8-10 derece azalarak özellikle kuzeybatı kesimlerde mevsim normallerinin 6-8 derece altına gerileyecek.
    Marmara Bölgesi'nde yağışlar bugün öğleden sonra etkisini artıracak akşam saatlerinde özellikle İstanbul, kocaeli ve Bursa çevrelerinde sağanak şeklinde etkili olacak. yarın (Salı) öğleden sonra bölgeniin yüksek kesimlerinden başlamak üzere yağışların kky ve kara dönüşmesini bekliyorum. Yarın akşam saatlerinde 16:00 dan sonra rüzgarın hızının Marmara'da 6-8 kuvvete kadar çıkarak kuzey yönlerden kısa süreli fırtına şeklinde esmesini beklediğimden deniz yolu seferlerinde akşam saatlerinde aksamalar olacağını düşünüyorum.
    Ege Bölgesi yarın kıyı ege dışında yağış alacak ve yağışların genellikle iç kesimlerde kky ve kar şeklinde olmasını bekliyorum.
    Sistemin hareketini Çarşamba öğle saatlerinden itibaren doğuya doğru gerçekleştirmesi ile Batı'da yağışlar zayıflayacak.
    Bilginize,

• Bu yıl hava tahmincilerinin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış laboratuvar ortamı örnek olay çalışması gibi başladı. Tahmin yapmak giderek daha zor bir hal alıyor. Bizim için tahmin yapmanın sınırları kendi ham verilerimızı olusturamadigimiz veya ham verileri kendi tahmin programlarımızda modelleyemedigimiz noktasında bitiyor. Yani bundan bir tık ötesi profesyonellere kulak vermek oluyor. Değişen sinoptiklerin donemlerarasi sapmalari ne kadar çok işey sistemin tarihi yaklaştıkça o denli dalgalı senaryolar çıkmaya devam ediyor. Sizden ricam kendinizi hirpalamadan sabırla, merakinizi torpuleyecek araştırmayı yapmaktan çekinmeden ama bunun nihayetinde bir hava olayı olarak %100 tahmininin de mümkün olamayacağını bilerek bu konuları takip edin. Selamlar

• Bu yıl hava tahmincilerinin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış laboratuvar ortamı örnek olay çalışması gibi başladı. Tahmin yapmak giderek daha zor bir hal alıyor. Bizim için tahmin yapmanın sınırları kendi ham verilerimızı olusturamadigimiz veya ham verileri kendi tahmin programlarımızda modelleyemedigimiz noktasında bitiyor. Yani bundan bir tık ötesi profesyonellere kulak vermek oluyor. Değişen sinoptiklerin donemlerarasi sapmalari ne kadar çok işey sistemin tarihi yaklaştıkça o denli dalgalı senaryolar çıkmaya devam ediyor. Sizden ricam kendinizi hirpalamadan sabırla, merakinizi torpuleyecek araştırmayı yapmaktan çekinmeden ama bunun nihayetinde bir hava olayı olarak %100 tahmininin de mümkün olamayacağını bilerek bu konuları takip edin. Selamlar

bu sene çok yorulduk hocam. Henüz sezonun başındayken :D

• Müsait olan arkadaşlar İTÜ sıcaklık haritasını ve son saatlerdeyiz sıcaklık değişim deltalarini takip edebilirler. Soğuk hava girişi öğle saatlerinde istanbulun kuzeyinden ve kuzeybatısından kademe kademe gerçekleşecek.

• 2. Sistemi sinoptiklerin yarından itibaren şu anki halinden bir nebze daha güçlü yansitacaklarini düşünüyorum. Batı bölgeler için içinde bulunduğumuz sistemden daha güçlü ve daha uzun ömürlü bir sistem olacağını düşünüyorum.