30 Kasım Sistemi İstanbul

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • roflbot(1).jpg

Bugün GFS 12Z Skew-T çıktısı. Geç saatlerde lapa lapa kar yağdırabilecek çok güzel bir görüntüydü. Skew-T ile uğraşan herhangi birine bu diyagramı sorsanız size tam olarak bunu söyler. Gerçekten çok çok güzel bir çıktıydı. Ben de bu yüzden il geneli saf kar alacak dedim. Bay Hava da aynısını söyledi bu Skewt için.

Nem oranı çok yüksek,
    Bulutun tepe yüksekliği çok iyi, neredeyse 2,5 km kalınlığında kütleler oluşacaktı,
    Cape az da olsa var. Yani dikey hareket var.
    Donma seviyesi yeterince düşük. Kıyılarda bile saf kar yağdıracak kadar aşağıda.
    Çiy noktası yer seviyesinde 0'a yakın, kar için çok iyi bir değerde.

pv 45.png

Bugün GFS 18Z Skew-T çıktısı. 6 saat önceki çıktı ile hiçbir alakası olmayıp havada kar bile yağdırmayacak bir görüntü.

Nem oranı çok düşük,
    Bulut tepe yüksekliği 2 km bile değil,
    Cape 0, dikey hareketlilik tamamen ortadan kalkmış,
    Donma seviyesi iyi, iyi olsa nolur?
    Çiy noktası çok çok düşük. Hava kupkuru. Soğuk olsa nolacak

Sistem bugüne kadar günlerce uğraş sonucu zar zor geldi, -8'i garantiledik dedik GFS bile -8 verdi, yağışı garantiledik dedik, GFS'nin SkewT çıktısı efsane bir çıktı oldu.
    Son 6 saatte GFS bütün yağışımızı yok etti. 6 saatte göremediği neydi merak ediyorum. UWRF de aynısını yaptı. Bütün bantları yok etti.

Birçok yer havada kar bile göremedi. Allah kahretsin böyle sistemi. Uyumadığıma pişman oldum. Uyumayan varsa uyusun.

forum.havaforum.com/attachment/11378/

Yine daha 6 saat önce yarın akşam saatlerine kar veren GFS onu da yok etti.

Kimse GFS kazandı filan demesin. 6 saat önce kendi verdiğini yok etti. Bu sistemi kazanan bir model olmadı. Sıcaklık açısından CFS kazandı. O da sadece kısa vadede.

Sistem bitti. Şuan ENKA 3.4 derece. Ama artık hiçbir önemi yok.

Einmal editiert, zuletzt von Root ()