2016 - 2017 KIŞ ÖNGÖRÜSÜ


 • Kılı kırk yarıyoruz resmen İnşallah gönlümüzce olur.Kasım 10 una geldik artık.Zaman hızlı geçiyor.Hocam bu arada takvime uygun bi yıl ilk defa gördüm bu kadar.Örneğin lodos rüzgarları,fırtınalar,Yaprak dökümü gibi.Çocukluğumda ki o eski kışlara benzetiyorum.Değerli tahminlerinizin devamını bekliyorum.

  Seaeffect kardeşim inşallah sonu o çocukluğundaki kışlara benzesin ;) yoksa kaç senedir sonbahardan yana çok sıkıntımız yok yapraklar döküldü. Yağmurlar yağdı ancak iş kar noktasına ve soğuğa gelince bazı seneler tökezledik, bu sene öyle olmayacak inşallah ;)

 • İstanbul için sezonun ilk kar yağışı ihtimali halen daha devam ediyor kanımca...
  AO ve NAO Güncellemesi halen daha 17 kasımı işaret ediyor...
  sadece 500 hPa çekirdek soğukluğu birazcık daha sarkması yeterli olacak....

 • insallah insallah hocam takipteyiz :)

 • 30 Kasım - 1 Aralık sitemciği için son yorumu mu yazarak son anda kazık yediğimiz sistemi unutmak istiyorum X(  Yukarıda ki diyagrama baktığımız da 30 Kasım gece ilk saatlerde 850 hPa sıcaklık değeri ortalama - 5 derecenin giriş yaptığını görüyoruz ve siklon ömrünü tamamlamadan az da olsa soğuk ile yağışı yakalıyoruz.Ancak Kar yağışı için sınırda olan üst seviye sıcaklığı yağışı kara çevirebilse de yer seviye sıcaklığı ortalama 4 derece civarı olacağından biz bu yağışı gene yağmur olarak göreceğiz...


  Bkz.  Siklonlik yağış bittikten sonra Deniz etkisi ile kar yağışı alabilir miyiz? ona bakalım  1. 850 hPa , 700 hPa ve yer seviye rüzgar açıları uygun
  2. 850 hPa sıcaklığı ve deniz seviye sıcaklık farkı uygun
  3. 700 hPa enverziyon gözlemlenmekte


  Dek için uygun şartlar var ancak Diyagramda görüldüğü gibi 500 hPa sıcaklığı DEK için çok düşük.Keza 850 hPa sıcaklığı da sınırda.
  Yani uzun lafın kısası;


  Dek yağışına rüzgar hızı engel olabilir.
  Olsa bile çok sığ geçişler olacaktır.
  Sığ geçişler olsa da kıyılar yağışı gene DEK değilde, DEY olarak yaşayacaklardır...


  Bkz.  Bir sonra ki sistem için yeni konu açacağım...