Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu arada böyle büyük depremler olurken gökyüzünde nedense hep oraj bulutları oluyor,5 keredir denk mi geliyor yoksa cidden yeraltıyla gökyüzünün bir alakası mı var bilemiyorum,bilim ilerledikçe o günleri görür müyüz bilmiyorum ancak bu konuyu daima merak edeceğim.

Ve dün gece ciddi bir sis gibi bulutlanma vardı bizim buralarda kapkara oldu dağ tarafı,normalde bu mevsimde böyle şeyler olmazdı hava basıktı epey,onu da çekmiştim.

• Gokhanhocaoglu Sisam depremi (6.9Mw) sonrası tetiklenen faylardaki ( 3 numaralı kesimdeki ) fayın ürettiği bir deprem riski bilinmiyor Sisam Anaşok’u sonrası oluşan odak noktalarının geçtiğimiz haftalarda meydana gelen 5.0’lık depremde dahil tamamı bugün itibariyle ay-yıl aralıklarla 5/5.5Mw arasında deprem üretmiş oldu.

Depremlerin odak çözümü D-B uzantılı normal faylanma vermiş bu çözümden yola çıkarak ya sisam fayı gibi ada’yı güneyde deniz içinde başka bir fay kesiyor yada Ramazan hocanın dediği gibi Sisam adası karasalını D-B yönünde kesen eğim atımlı Pythagorion fayının eğimi gereği Deniz içindeki derin uzanımı kaynaklı depremler, Pythagorion fayı kaynaklı depremlerse 6.6Mw’ye kadar deprem üretebilir (geçmiş deprem davranışı ve son deprem tarihi bilinmiyor)

Yine ikinci ihtimal Pythagorion fayının taban bloğunda gelişen ana fay ile aynı tarafa eğimli olan 5-8km uzunluğudaki bir sintetik fay (bu ihtimal daha ağır basıyor) kırılıyor ikinci ihtimal gerçekleşiyorsa büyük deprem riski düşük demekdir.Pythagorion fayının kendisi kırılıyor ise 6.5/6.6Mw’ye kadar deprem üretebilir.

İşlerim yoğun olduğu için çok aktif olamıyorum gerekli bilgilendirmeleri Ramazan hoca yapıyor zaten bazı hocaların açıklamalarınıda gördüm iyice saçmalamışlar burda ki çoğu kişi bu konuda kimi takip etmesi gerektiğini biliyor zaten.

• Türkiye'de büyükşehirlere falan neden erken deprem uyarı sistemi kurulmuyor? Çin'de en son 10 Saniye öncesinden insanlar uyarılmış. Belki de bu yüzden ölen sayısı azdı. Yani bu kadar zor mu kurmak? deprem ülkesiyiz. Aklım almıyor

• Türkiye'de büyükşehirlere falan neden erken deprem uyarı sistemi kurulmuyor? Çin'de en son 10 Saniye öncesinden insanlar uyarılmış. Belki de bu yüzden ölen sayısı azdı. Yani bu kadar zor mu kurmak? deprem ülkesiyiz. Aklım almıyor

Gebze teknik üniversite şuan geliştiriyor. 2023 senesinde erken deprem uyarı sistemi olacak.

Geç kalınmış bir proje

• Kıtadan kıtaya değişiyormu bilmem ama ben şu görüntünün içinde olsaydım ömrümün sonuna kadar unutamazdım hafızamdan asla çıkmazdı asla o korku içinde duramazdım.

Hocam normal görüntüler, o kadar yol yıkılmış ama evlerin görüntülerdeki kadariyla çoğu sağlam. Bizim bu olaydan çıkaracağımız ders, asla yok bizde sadece yol ile kalmaz olay.

• Kıtadan kıtaya değişiyormu bilmem ama ben şu görüntünün içinde olsaydım ömrümün sonuna kadar unutamazdım hafızamdan asla çıkmazdı asla o korku içinde duramazdım.

Hocam bende öyle sizin gibiyim Rabbim yaşatmasın izlerken bile kötü oldum 99 depreminden kalan bir panik atak öyküsü benimde. Sizi çok iyi anlıyorum.

• Hocam normal görüntüler, o kadar yol yıkılmış ama evlerin görüntülerdeki kadariyla çoğu sağlam. Bizim bu olaydan çıkaracağımız ders, asla yok bizde sadece yol ile kalmaz olay.

Kesinlikle katılıyorum bizde böyle yollar yarılsa taş üstünde taş kalmaz hele ki İstanbul söz konusu olursa Allah muhafaza etsin. :(