Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Deprem bölgesinde havalar çok soğuk :( Gecenin en düşük sıcaklıkları

Kahramanmaraş, Göksun, GÖKSUN -18,4
    Kahramanmaraş, Dulkadiroğlu, DULKADİROĞLU/YEDİ KUYULAR KAYAK MERKEZİ -17,8
    Kahramanmaraş, Göksun, GÖKSUN/KARAÖMER KÖYÜ -17,1
    Kahramanmaraş, Elbistan, ELBİSTAN -15,2
    Kahramanmaraş, Elbistan, ELBİSTAN/KANGAL KÖYÜ -13,9
    Kahramanmaraş, Afşin, AFŞİN -13,5
    Kahramanmaraş, Ekinözü, EKİNÖZÜ -13,1
    Kahramanmaraş, Elbistan, ELBİSTAN/AKARCA MEVKİ -12,7
    Kahramanmaraş, Çağlayancerit, ÇAĞLAYANCERİT -12,3
    Kahramanmaraş, Ekinözü, EKİNÖZÜ/ALİŞAR KÖYÜ -12,1
    Kahramanmaraş, Nurhak, NURHAK -12,1
    Kahramanmaraş, Afşin, AFŞİN/TÜRKÇAYIRI KÖYÜ -11,5
    Kahramanmaraş, Andırın, ANDIRIN/KALEBOYNU KÖYÜ -10,9
    Kahramanmaraş, Onikişubat, ONİKİŞUBAT/ÇAMLIBEL KÖYÜ -8,6
    Kahramanmaraş, Pazarcık, PAZARCIK -5,9
    Kahramanmaraş, Onikişubat, ONİKİŞUBAT/TEKİR BELDESİ -5,5
    Kahramanmaraş, Türkoğlu, TÜRKOĞLU/ÇAKIROĞLU KÖYÜ -5,4
    Kahramanmaraş, Dulkadiroğlu, KAHRAMANMARAŞ HAVALİMANI -5,2
    Kahramanmaraş, Türkoğlu, TÜRKOĞLU -3,1
    Kahramanmaraş, Pazarcık, PAZARCIK/ÇINARLI -2,8
    Kahramanmaraş, Andırın, ANDIRIN/YEŞİLOVA KÖYÜ 3,2
  • Övgün Ahmet Ercan, marmara depremi için 2045 ile 2150 arasında bir periyot veriyor. Naci Görür ise depremin eli kulağında diyor.

Bu iki profesörün kendi aralarında bilmedikleri bir şeyler mi var?

Ahmet Ercan ve Şener Üşümezsoy gibilerini takip etmek hayatımızın yanlışı olur bence niye çünkü ikisinin de bilimsel bir dayanağı yoktur bir yerlerinden sallarlar hislerine göre konuşurlar az da olsa bilimsel dayanağı yoktur scholardan kimin ne olduğunu araştırabilirsiniz bir tarafta 10 binlerce makalesi, araştırması bilimsel dayanağı olan kişiler Marmara artık büyük depremin yaklaştığını söylerken bir tarafta 1 tane makalesi olmayan kişileri dinlemek hayatımızın hatası olur herhalde. Ek olarak kendisinin normal olduğunu düşünmüyorum paslanmış demirleri çok doğum yapmış kadınlara benzetiyormuş.

• Beklenen deprem Silivri açıklarında mı bekleniyor bir de akıbeti hiç bilinmeyen adalar depremi var böyle bir ortamda okuduğumuz her cümle artık korkutuyor

Cenk hoca ve ekibine göre

Marmara denizi içinde 4 adet farklı fay var

4 adet farklı fay, 7 ilk deprem yapacak

Marmara denizi içinde 4 adet 7 ilk deprem olacak

İlk kırılması beklenen fay ise Doğu Marmara fayı

Cenk hoca ve ekibini çalışması bu

Marmara’da evini yeni alsan bile

4 tane 7 lik depreme dayanmaz yeni evin

• İşimiz çok zor abim benim bir an önce İstanbul özelinde ne yapılsa kardır

• Ben mühendislik okudum. Dört adet tez seviyesinde proje yaptım ve bölümün laboratuvar imkanlarını kullandırdığı nadir öğrencilerdendim. Hocam makaleye çevirelim dedi. Kabul etmedim. Şu an okuduğum bölüm ile alakalı iş yapmıyorum. Eğer hocanın teklifini kabul etmiş olsam, akademik kariyerim olmadığı için ismimin geçmediği ama benim hazırladığım bir makale olmuş olacaktı.

Bunu anlattım çünkü, sadece makale bir insanın bilgi birikimini, tecrübesini ve araştırmalarını kanıtlar. Makale olmaması o araştırmanın yapılmamış olması anlamına da gelmez. Ben hakarete varacak şekilde bu hocaların linç edilmesini doğru bulmuyorum. Şener Hoca da deprem olmayacak demiyor. Sadece abartıldığı büyüklükte olmayacak diyor. Ahmet Hoca ise kırılma için yeterli enerji birikmedi diyor. Deprem olmayacak diyen yok yani.

• İşimiz çok zor abim benim bir an önce İstanbul özelinde ne yapılsa kardır

Bizim gibi ekonomik sorunları olanlar için işimiz çok zor

Zaten ekonomik sorunları olan toplumları öldürür deprem afeti

Senin ekonomik durumun çok iyi olur

Zemin etüdü yaptırır , sağlam bir malzeme yapısı ile 2 katlı bir bina yaptırırsın

Deprem senin için felaket olmaz kendi yaptırdığın sağlam evde yakalanırsan

• PergamoN hocam rahatsız etmek istemezdim ama çok merak ettiğim Adalar fayı var 1963 de 6.4'lük depremin bu fay da olduğunu söyleyen de var bazı noktalarda merkez üssünü Kartal ya da Çınarcık diyen var kayıtlar da bu depremin yıkıntı yapmadığı sadece 1 kişinin başına tuğla düşmesi sonucu öldüğü söyleniyor bu fay sizin nazarınızda ne derece deprem üretme potansiyeli var

• Ben mühendislik okudum. Dört adet tez seviyesinde proje yaptım ve bölümün laboratuvar imkanlarını kullandırdığı nadir öğrencilerdendim. Hocam makaleye çevirelim dedi. Kabul etmedim. Şu an okuduğum bölüm ile alakalı iş yapmıyorum. Eğer hocanın teklifini kabul etmiş olsam, akademik kariyerim olmadığı için ismimin geçmediği ama benim hazırladığım bir makale olmuş olacaktı.

Bunu anlattım çünkü, sadece makale bir insanın bilgi birikimini, tecrübesini ve araştırmalarını kanıtlar. Makale olmaması o araştırmanın yapılmamış olması anlamına da gelmez. Ben hakarete varacak şekilde bu hocaların linç edilmesini doğru bulmuyorum. Şener Hoca da deprem olmayacak demiyor. Sadece abartıldığı büyüklükte olmayacak diyor. Ahmet Hoca ise kırılma için yeterli enerji birikmedi diyor. Deprem olmayacak diyen yok yani.

Kıymetli kardeşim,

Bir başka hoca ise 4 tane 7 lik deprem olacak diyor

Sizi hariç tutuyorum ama Jeoloji fazlasıyla bilimsel dayanak gerektiren bir alan çünkü burada insanların hayatı söz konusu aktif bir şekilde sahada olmayan adam akıllı tezi ve bilimsel dayanağı olmayan adamın konuşmalarının dinlenmesi mi yoksa sahada bizzat çalışmış kişilerin dinlenmesi mi doğru olan? 1 tane doğru düzgün tezleri bile yok 1 tane ya hala ikisi Marmara da 90 lardan kalma marmara da ki ilk yapılan araştırma verisini baz alıyor diğeri başka kafalarda zaten.

Hocam bilimde yanlışta olur doğruda. Ancak yanlışlar olduğu zaman bilimsel olan her çalışmada yol alınabilir. Benim bu ikili tartışmalarda dikkat ettiğim tek husus, tartışılırken bilimsel yöntemlerden faydalanılıyor mu? veya tartışmacı hocalar tartışmalarında açıklamalarında bu yöntemlerin ne kadarını kullanabiliyor? Bizlere yön verecek olan konu bu. Hocalarımın bilgi vermelerini doğru buluyorum. Her birinin olduğu bir platformda canlı olarak tartışmalarını çok isterim

Toplumca zaten bilinçsiziz,bu hocalar da bu rahatlığa çanak tutan açıklamalar yapıyor.Diger hocaların tahmini tutmasa problem olmaz,en kötü şehri dönüşüme sokarsın.Hem çarpık kentleşme düzeltilir hem binalar saglamlasır.Ama ya büyük bir deprem olursa,Ahmet ve Şener hoca bunun vebalini alır.Bu şehirde olmuş büyük depremler,olacak da.Neyin ısrarını yapıyorlar?