Uludağ İlk Kar Yağışı Değerlendirme

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Malum 22 si Akşamı ilk kar uludağ da gözüktü, Tam kar olmasada sulu kar,Islak kar,Karla karışık yağmur belkide aralıklarla sadece kar bile yağmış olabilir o yüzden İlk kar düştü diyelim ve Analize başlayalım....

Şimdi Uludağ'Da geçen yıl 2015-30-eylülde ilk kar düşmüş yani bundan 7-8 gün sonra. Ve tarihler hemen hemen birbirine yakın. Şimdi bu tarihleri ufak bi gözden geçirelim...

1)forum.havaforum.com/attachment/3642/2015 de kar yağışının ilk düştüğü gün ve saatler içinde Ki 850hpa durumu bu.
    2)gfseu-0-192.pngBu da Şimdiki nin 850hpa durumu. Şimdi aradaki farklara Gün farkıda olsa atmosfer Ne gibi değişiklikler yapmış bakalım.

3)forum.havaforum.com/attachment/3644/Bu ise 2015 in Z500'ü. Baktıgımız zaman Meşhur azorumuz Tüm Avrupayı Yüksek basıncın etkisini almış....

4)forum.havaforum.com/attachment/3645/Bu şuan Olan durumun Resmi. Azor YB Sİ bu sefer Finlandiya Civarınıda geçerek Baya bi yükselmiş.izlanda ise daha şanslı..
    2015 de gördüğünüz üzre Meşhur İzlanda'mız ve Grönland'ımız Azorun İngiltere'yi ele geçirilmesi yüzünden Kendi bölgesine tamamen kapanmış,İzlandanın aşağısına dahi inememiş.Sadece Rusya üzerinden Etkili olmayacak serinleme gelmiş Buda Romanya-Ukrayna-Belarus-Polonya gibi doğu avrupa ülkelerine serin hava getirmiş. Bunda Türkiye'ninde belirli kısımları hakkına düşeni almış tabi...
    şimdiki zamana bakıcak olurcak; İzlandanında Üstünde kalan bir Grönland var Ancak Azorun finlandiya tarafına kadar cıkması nedeni ile İzlanda,Kuzey ingiltere tarafına sistem diyebilcegimiz birşey inmiş. Şimdi Geçen yıl ve bu yılı karşılaştırınca Şunları ortaya çıkıyor.

2015 De Azorun özellikle ingiltere ve avrupayı ele geçirmesi nedeni ile Bize hafif bir serinleme geliyor ve uludağ İlk kar yağışını alıyor. 2016 da ise Azorun finlandiyaya cıkması bizim Kış aylarında görmek istediğimiz şeylere yakın birşey. Eğer kuzeyimizde soguk deposu olsaydı Şuan uludağdaki kardan değil İllerimizdeki kar habelerinden bahsediyorduk. Ancak soguk hava deposu olmadıgı için gelen sadece serinleme ve bol bi yağış. 2015 ve 2016 yı bu aynı dönemde karşılaştırınca Bu kışın benim kanaatimce İzlandanın kendi bölgesinde hatta mümkünse daha geride Azorunda ingiltereyi geçip isveç,Finlandiyaya ulaşıp Azor-Sibirya Blokajları oluşturup O çok sevdigiğimiz Sibirya sistemlerinden almayı Ve süper kar haberlerinden bahsetmeyi sağlatcaktır. Bu benim beklentimdir. 2 aynı döneme bakınca ana göre farklar var Bu bana göre çok güzel farklar. Kuzeyimizde soguk hava dolmaya başladıgında Buna benzer sistemler alcağımıza canı gönülden inanıyorum Ve bunun için Ocak ayına kadar bekliyeceğimiz düşünmüyorum. EN Yakın zamanda Olması dileği ile.

Tahminimi Beğenmeniz umuduyla...

• Geçenlerde Tunceli-Erzincan arasında kalan Munzur Dağlarına da yılın ilk karı düşmüştü.Bu sene bizim dağlar erkenci gibi MAŞALLAH :) Allah darısını şehir merkezlerine de versin İNŞALLAH ;)

O taraflar icin pek sasirilacak bisey degil bana gore. Yaz aylarinda bile zirvede kar yagisi olabiliyor. Ancak guzel bi tarihte dustu ilk lar ve ilk soguk hava.

• bence sadece geçen seneyle karşılaştırmak yeterli değil özellikle iyi geçen kışları incelemek gerek

orasi oyle ancak iyi gecen kislarida incelemek yeterli olmayabilir ve cok zaman ister,bunu bile 2 saatte analiz yapip kagida doktum. Tum iyi kislara girsek cikamayiz icinden.benim ki sadece bi öngörüs