Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Efsane Semih hocam güneydoğu Anadolu bölgesi olarak şanslı olarak belirtmiştiniz hala tahminleriniz bu şekilde midir herne kadar pozitif nao olsa da sistemler Batı’ya gidiyor

• Hala ayni. Kis baslamadi henuz. Acele etme.

hocamm ekstrem birşey bekliyor musun bu sezon -15 -20 gibi

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• Hocam küresel ısınma zaten en çok arktik bölgeyi etkiliyor bütün araştırmalar arktik bölgelere yoğunlaşmış durumda neredeyse

Çok normal. Orada hem buzullar eriyor hemde sera etkisiyle güneş ışınları daha az geri yansıdığından yer daha çok ısı tutuyor. Tropikal kara parçalarında da gece sıcaklıkları korkunç hızla yükseldi ki bu da sera etkisinin ve ısınan okyanusların aşağı seviyeye daha çok nem pompalamasının gündüz-gece sıcaklığı makasını düşürdüğünü gösteriyor. Antarktiktada da Arktiktekine benzer sürecin başladığına dair veriler geliyor ve Antarktikanın erimesi deniz seviyesinin yükselmesi açısından Arktiktekine benzemeyecek.

• Çok normal. Orada hem buzullar eriyor hemde sera etkisiyle güneş ışınları daha az geri yansıdığından yer daha çok ısı tutuyor. Tropikal kara parçalarında da gece sıcaklıkları korkunç hızla yükseldi ki bu da sera etkisinin ve ısınan okyanusların aşağı seviyeye daha çok nem pompalamasının gündüz-gece sıcaklığı makasını düşürdüğünü gösteriyor. Antarktiktada da Arktiktekine benzer sürecin başladığına dair veriler geliyor ve Antarktikanın erimesi deniz seviyesinin yükselmesi açısından Arktiktekine benzemeyecek.

Aynen öyle hocam antartika son kalemiz o da sallanmaya başladı

• Peki bu işin sonu nereye varacak Storm Chaser hocam? Yeni yaşam formaları ortaya çıkıp bazı yaşam formları son mu bulacak yada başka şeyler mi?

Hayır canlı türleri daha kırılgan hale gelecek. İnsanlara bu konuda canlıların nesillerini korumak adına daha çok sorumluluk binecek. Öte yandan yer seviyesi atıyorum 1 derece ısınıyorsa 500 mb 0.1 derece şeklinde bir oranla ısındığından konvektif yağışlar artıp cephesel yağışlar azalacak. Konvektif yağışlarda bildiğin gibi toprağın suyu hazmedemediği, barajlar için çok yararlı olmayan hızlıca sele neden olan yağışlar olduğundan uzun vadede kuraklık çeken yerler artacak. Kasırgalar, medicaneler ve Kuzey Kutbuna yakın siklonlar(İzlanda da dahil) daha güçlü hale gelecek. Musonlar genele baktığımızda zayıflayacak ancak La Nina zamanlarında Hint Okyanusunun sıcaklığıyla birleşip daha şiddetli olacak. Kuvvetli La Ninaları göremeyeceğiz. K.Yarıkürede 2,5 derece sınırını aştığımızda kış mevsimi 2 aya inecek ve Karadeniz kıyılarımız çok daha zor yerde kar görür hale gelecek, 2060 sonrası yazlarda Arktikte buz kalmayacak vs. bu tarz bir sürü senaryo görünüyor.

• Aslında Kuzey kutubu buzlarının erimesi deniz ticaret yolları açısından düşük maliyet unsuru olduğu için göz ardı ediliyor bile diyebiliriz.

Ama Güney kutbuna sıra geldiyse ki öyle görünüyor, atmosfere salınan sera gazları gibi konular için

radikal kararlar alınacağını düşünüyorum.

• Hayır canlı türleri daha kırılgan hale gelecek. İnsanlara bu konuda canlıların nesillerini korumak adına daha çok sorumluluk binecek. Öte yandan yer seviyesi atıyorum 1 derece ısınıyorsa 500 mb 0.1 derece şeklinde bir oranla ısındığından konvektif yağışlar artıp cephesel yağışlar azalacak. Konvektif yağışlarda bildiğin gibi toprağın suyu hazmedemediği, barajlar için çok yararlı olmayan hızlıca sele neden olan yağışlar olduğundan uzun vadede kuraklık çeken yerler artacak. Kasırgalar, medicaneler ve Kuzey Kutbuna yakın siklonlar(İzlanda da dahil) daha güçlü hale gelecek. Musonlar genele baktığımızda zayıflayacak ancak La Nina zamanlarında Hint Okyanusunun sıcaklığıyla birleşip daha şiddetli olacak. Kuvvetli La Ninaları göremeyeceğiz. K.Yarıkürede 2,5 derece sınırını aştığımızda kış mevsimi 2 aya inecek ve Karadeniz kıyılarımız çok daha zor yerde kar görür hale gelecek, 2060 sonrası yazlarda Arktikte buz kalmayacak vs. bu tarz bir sürü senaryo görünüyor.

Hocam arktikteki gidişat maalesef en kötü senaryo olan RCP 8.5 doğrultusunda gidiyor

• Aslında Kuzey kutubu buzlarının erimesi deniz ticaret yolları açısından düşük maliyet unsuru olduğu için göz ardı ediliyor bile diyebiliriz.

Ama Güney kutbuna sıra geldiyse ki öyle görünüyor, atmosfere salınan sera gazları gibi konular için

Hocam artık çok geç bence..

Kesinlikle özellikle dünyadaki en büyük CO2 rezervleri buzullar ve okyanuslarda .okyanusların ısınması sudaki CO2 nin çözülmesini azaltıyor. yanlış hatırlamıyorsam okyanuslarda bulunan CO2 miktarı atmosferdekinden birkaç milyon kat fazla

• Hocam artık çok geç bence..

Çok geç olduğunu hala düşünmüyorum :)

Amerika Kyoto anlaşmasını imzalamasa bile, bir çok ülke, karbon ayak izi çalışmaları ile

bir takım çalışmalar yapmaya başladı. Aslında tartışırız tabi ama dünyanın ekonomik

anlamda ciddi sorunları var. Trump gittikten sonra, ekonomide yaşanan duraksama da bir değişken kabul edilerek

Amerika anlaşmaya uymaya başlarsa, kısa sürede sonuçları alınır.

Tabi çok Polyanna tarzı bir düşünce olsa bile, son 50 yılı baz alırsanız, bu kadar hızlı bozulmanın iyileşme süreçleri de hızlı olur.

Tek çekincesi var bu işin, eğer küresel ısınma yerkürenin doğal bir döngüsü ise ki ben bu görüşe inanıyorum,

insanın katkısı bu sürece sadece bir katalizör etkisi yapıyorsa, tabi ki önüne geçmek imkansız olur durumun.

• İçilecek su, yaşamaya uygun iklim koşulları,tarıma elverişli toprak kalmadığı zaman para neyi satın alabilir??

Son ikiyüz yıldır insanoğlu yaşadığı gezegeni kendi ürettiği kağıt parçaları için yok ediyor,hunharca sömürüyor.

Yazdıklarım konu başlığına uygun değil ama konusu açılmışken bunları belirtmeden edemedim.

İstenirse silinebilir.

• okyanuslarda plastik atıklarda ayrı bi konu bence ilk adım için fena değil gibi.. ne dersin ilker abi

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.