Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 4 şubat hocam, insallah split olmaz. Her sene neredeyse hep split oluyor. Bize bir kârı yok..

Size vereceğim cevap örnek olsun.SSW olayına tepkili arkadaşlar var.Evet 2018 ve 2019 da bize yaramadı ama kayıtlarda 1950 li yıllardan beri SSW oluyor ve olmaya da devam edecek.SSW nin major ya da minor olması,split ya da yer değiştirme olması,ssw sonrası coupling olup olmaması hepsi ayrı değerlendirilip sonuçları farklı olan süreçler.Şu an evet Stratosfer ısınma sinyallerini zaten çok önceden verdi.(karalama konusunda paylaşıyordum zaten) Ama şu an Troposfer gerekli olan destekleri vermiyor.SPV nin güçlenmesi yönünde destekleri var (mjo-pozitif IOD-tork desteği...) 2012-13 örneğini verdim incelerseniz yine aralık başı keskin bir düşüş ve ama sonrasında SPV güçleniyor.Bana göre olursa ocak ortasına sarkar hatta hiç olmama durumu bile olabilir.Ama troposfer bu şu an gözükmeyen desteklerini sağlarsa aralık ortası gibi SSW oluşur.Şimdiden split mi yer değiştirme mi olur sorusu ise muallak.Geçen sene hatırlarsınız ilk gelişimleri yer değiştirme yönünde idi.Sonra stratosfer konusunda splite döndüğünü belirtmiştim hatta bu konuda tartışma bile olmuştu.Sonuçta split olmuştu.Geçen sene SSW tahmin yarışmasında ilk tahmini yapan bendim(5 ocak ile)2günle tam isabet kaçmıştı.Şimdi olsa 17 ocak derim.Eüer coupling oluşursa hemen 22ocak 2 şubat arası etkilerini bekleyebiliriz.15 Aralıkta oluşursa 20-31 aralıkta etkilerini bekleyebiliriz.Etki diyorum bize yarar mı değil mi üste anlattıklarıma bağlı...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• 4 subat hocam eyvallah tamam da, o donemlerde ister yer degistirme ister split olsun, dünya ozamanlar bugunkü şartlara göre daha soğuktu. Orda ne olursa olsun tahminimce o donemlerde her ssw sonucu illaki bişeyler kapmisizdir. Şuan boyle degil , sicaklik sorunu var bana sorarsan. Ama senin dedigin yularidaki olaydan bahsettin, anlamadim zannetme diye dedim hocam, sagolasin 👍

• 4 şubat ssw olasılıgı cok düşük degil mi Bay hava güzel acıklama yapmıs hadi oldu diyelim troposfer eslesmesi olucak mı ?

Yazımda açıkça belirttim sanıyorum.Bunlar şu anda cevaplanabilecek sorular değil.

4 subat hocam eyvallah tamam da, o donemlerde ister yer degistirme ister split olsun, dünya ozamanlar bugunkü şartlara göre daha soğuktu. Orda ne olursa olsun tahminimce o donemlerde her ssw sonucu illaki bişeyler kapmisizdir. Şuan boyle degil , sicaklik sorunu var bana sorarsan. Ama senin dedigin yularidaki olaydan bahsettin, anlamadim zannetme diye dedim hocam, sagolasin 👍

Cohen az önce aralık ssw si olursa analog yıllarını açıkladı.Bunların 7 tane.3 ü bize yaramış 1 nötr diğerleri avrupaya

85bf62610c7567.png

• Konu dışına çıktığım için öncelikle konu sahibi ve yönetimden affımı isterim.Bu ssw olayı ile ilgili son söyleyeceğim ; SSW olayları SSD (sudden stratospheric deceleration) ani stratosferik yavaşlama durumları ile çok karıştırıldığıdır.Şimdilik bu konuyu sizlerin araştırmasına bırakıyorum.Sadece bu seneki durum da buna benzeyebilir...

• Güçlü pozitif IOD'un Hint Okyanusu çevresi ve Avustralyanın büyük bölümünü ısıtması, Antarktikanın SSW ile ısınması ve negatif AO ile Arktiğin ısınmasıyla Şubat-Mart 2016'dan sonraki en yüksek küresel sıcaklık anomalisini yaşayacağız gibi görünüyor.

Şubat 2016 +0.801

Mart 2016 +0.794

GFS_anomaly_timeseries_global.png