2016 (İlkbahar-Yaz-Sonbahar) Fırtına Takip Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yarın iç kesimlerde etkili yağışlar olacak dünki yağışlardan daha etkili
    sonraki sistem ise ULL ile gelen 18-19 mayıs sitemi olucak Şuanki verilere göre squall hattı oluşma ihtimali bulunuyıor

• Yarın için Uyarı
    Sel Riski: Antalyanın iç kesimleri(Toroslar Mevkii)
    Dolu Riski: Manisa ve Balıkesirin Güneyi,Kütahyanın Batısı
    Oraj,Şimşek Aktivitesi: İç Anadolu,İç Ege,Karadenizin İç Kesimleri,Doğu Anadolunun Kuzeyi

• Yarın Kuzey Anadolu ve Güney Maramarada yerel gökgürlütülü sağanaklar bekleniyor
    Orta ve Batı karadenizin iç kesimlerinde Supercell ihtimali mevcut

• Samsun ve Sinop'unda iç kesimlerinde kuvvetli yağışlar var kıyıya yaklaştıkça zayıflar diye düşünüyorum.

• Supercell yukarı çıktıkça rüzgar açısının değiştiği, bu açı değişiminin bulut tabanı ile tavanı arasında 360 dereceye yaklaştığı kütlelere denir. Bir yeşil kütle uygun koşullarda supercell olabileceği gibi mor kütle supercell olmayabilir. Gördüğünüz her kırmızı kütleye süper hücre demeyin. Ben şuan ülkenin hiçbir yerinde hook echo veya BWER şekilli bir kütle görmüyorum.

@Enes Güleç(17) Yazının havası olsun diye bilimsellikten sapmayalım.

• Supercell yukarı çıktıkça rüzgar açısının değiştiği, bu açı değişiminin bulut tabanı ile tavanı arasında 360 dereceye yaklaştığı kütlelere denir. Bir yeşil kütle uygun koşullarda supercell olabileceği gibi mor kütle supercell olmayabilir. Gördüğünüz her kırmızı kütleye süper hücre demeyin. Ben şuan ülkenin hiçbir yerinde hook echo veya BWER şekilli bir kütle görmüyorum.

@Enes Güleç(17) Yazının havası olsun diye bilimsellikten sapmayalım.

Yukarıda radar attığımda supercellden bahsetmedim zaten :) daha yukardaki mesaja çıkarsak haklısın doğu

• Bir yağış olup olmadığını anlamak için önce modellere bakılır. Sınırlı alan modelleri de dahil yağış veren model yok ise zaten yağış beklenmez.
    Yağış var ise, konvektif olup olmadığını anlamak için önce trof, cephe, siklon gibi basınç dizilimiyle ilgili veriler incelenir, sonra kararsızlık olup olmadığına bakılır.
    Yağış konvektif ise, süper hücre olup olmadığını anlamak için hodografa ve shear değerlerine bakılır.
    Yağış kütlesi süper hücre ise, hortum oluşup oluşmayacağını anlamak için LCL ve LFC değerlerine, nem miktarına, aşağı seviyelerdeki dikey hızlara bakılır.
    Yağış hortumlu ise, evin içindeki eşyalar taşınır, kaçılır. :D

Tahmin yöntemi budur. Ne kararsızlık var diye shear yokken süper hücre beklemek, ne de shear 450 diye kararsızlık yokken hortum beklemek doğru değildir. Bunların ikisi birden olduğu durumda bile çoğu kişinin ilgilenmediği hodograf verilerine ve lfl/lcl/el değerlerine bakılmadan kıyamet kopacak denilmez. Bulut tabanı 3 km yukarıda, kalınlığı da 1 km olduğunda, cape 3000, shear 300 diye hortum bekleyecek değiliz ya. Düşünsene 3 km aşağı inen bir hortum olur mu? :D

@Enes Güleç(17) Bu yazıyı sana değil herkese yazıyorum. Çoğu kişinin yaptığı hatalar çünkü bunlar.

• Yarın Antalyanın iç kesimleri ve Kırşehir-Samsun hattı arasında Sel Riski bulunuyor Sarı alanın içinde olan bölgelerdede yerel gökgürülütülü sağanaklar etkili olacak

• Supercell ile çok hücreli farklı şeyler. Çok hücreli demek Multicell demek. Supercell değil.

evet karıştırdım doğru söylüyorsun hatta dün bu mesajımı değiştirecektim sonra unutmuşum değiştirmeyi :) supercellin Türkçesi süper hücre :D

• Yarın Antalyanın iç kesimleri ve Kırşehir-Samsun hattı arasında Sel Riski bulunuyor Sarı alanın içinde olan bölgelerdede yerel gökgürülütülü sağanaklar etkili olacak

Dün verdiğmiz uyarı doğrultusunda antalyanın iç kesilerimde sel riski var