İkili Combo Sistem

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kar olmadıktan sonra kuru soğuk çok kötü oluyor gerçekten.

• Öncelikle @Efsane-Semih konu hayırlı olsun.Arkadaşlar ne zaman sabretmeyi öğrenecek ve farklı fikirlere saygı duycaz merak ediyorum.Ne beklentiyi yüksek tutalım nede olmaz bitti gitti diyelim sabredelim görelim.Nihayeti tahmin Ademoğlundan Takdir ALLAH(cc) den...

• semih bey çok basarılı bır tahmincidir kesinlikle ama bu sene maalesef çogu zaman yanıldı...çünkü 15 gün önceden sürekli başlıklar actı..geçmisi inceledıgımde bu sene acılan bır cok bslık basarısız olmuş..tekrarlıyorum kendısı degerlı ır tahmıncidir..

• semih bey çok basarılı bır tahmincidir kesinlikle ama bu sene maalesef çogu zaman yanıldı...çünkü 15 gün önceden sürekli başlıklar actı..geçmisi inceledıgımde bu sene acılan bır cok bslık basarısız olmuş..tekrarlıyorum kendısı degerlı ır tahmıncidir..

modellere gore konuşuyolar bu sene ritmik bir moda vardı 15 gün ola kutup soğukları indir son bir hafta kala bozmaya başla tahmin ettiğim şeklildede aynı şekilde oldu buda....genel olarak semih değil hepsi zaten modellerin kararsızlığından yanıldı garip bir kıştı..beklenen sitemler bile genel olarak beklenenden sıcak geldi..

• bu karın yağmayacağını idaa eden arkadaşlar sözüm sizleredir neden hep modeller kötü olduğunda Karın yağmayacağını idaa ederler anlamış değilim ,Modeller soğuk adına kötü oluştuğu zaman kar yağmayacağını idaa eden arkadaşlar birden belirmeye başlıyor .Hani bu zamana kadar nerelerdeydin sen ! :) diyesim geliyor valla :)

• dediğinden pek bir sey anlasılmıyor..10 tane gulucuk koymusun..bu da bu konudakı cıddıyetını gosterır..eskıden sıstemcı rumuzuyla cok degerlı bır ınsan vardı burada(sedat abi)..senın rumuzunu gorunce ılk o sandım baya bi güldüm..bı de sonradan yazdıklarınıda okuyunca baya bi güldüm kendime:)

• bu karın yağmayacağını idaa eden arkadaşlar sözüm sizleredir neden hep modeller kötü olduğunda Karın yağmayacağını idaa ederler anlamış değilim ,Modeller soğuk adına kötü oluştuğu zaman kar yağmayacağını idaa eden arkadaşlar birden belirmeye başlıyor .Hani bu zamana kadar nerelerdeydin sen ! :) diyesim geliyor valla :)

siz sistem var derken yazdım yine yazıyorum kar yok ıstanbul için

• siz sistem var derken yazdım yine yazıyorum kar yok ıstanbul için

Sinan senin canın sağolsun kardeşim :) ayrıca olayın ciddiyeti diye bana söylemiş dair34 kardeşim ben hayatımda neşeli bir insanım gülmek güzeldir ancak iyi niyetle , art niyetsiz bir gülücüktü , biraz da samimiydi belki de en çok ihtiyacımız olacak şey gülmek ....:) aynen bu şekilde ;)

• Sinan senin canın sağolsun kardeşim :) ayrıca olayın ciddiyeti diye bana söylemiş dair34 kardeşim ben hayatımda neşeli bir insanım gülmek güzeldir ancak iyi niyetle , art niyetsiz bir gülücüktü , biraz da samimiydi belki de en çok ihtiyacımız olacak şey gülmek ....:) aynen bu şekilde ;)

sistemci5534 kardeşim biz burda kader ortagiyiz bizler kar sever şiddetli rüzgar oraj atmosferle ilgili herşey bizim için mutluluk hüzün ortak özelliklerimizdir neyin tartışmasini yapıyoz anlamadım inşallah ALLAH izin verir de kar yağar kar yağdıgi gün yine işyerimi tatil edicem ben bir soğuk ve kar severim
    Saygılar herkese

• Sinan seni tanıyorum kardeşim .İyi niyetini de biliyorum kardeşim benim , ben kar yapmayacak diyen ve delil Suna'n arkadaşlara da saygım sonsuz ,yani alan da ALlah (c.c) veren de be kardeşim .onun için sıkıntı yoktur :)

• Çoğu kişide poyraz varsa sıcaklık sıkıntısı olur gibi bir düşünce var ama yok öyle bir şey. Soğuk havanın geldiği yön ile hava akımının yönü aynı olduğu sürece poyraz veya karayel pek fark etmez. Ama burada rüzgar değil hava akımı dediğime dikkat edin. Örneğin bir siklon güneyden aldığı ılık havayı döndürüp poyraz ile getiriyorsa rüzgarın kuvveti kasırga şiddetinde de olsa, rüzgarın geliş yönünde kutup soğukları da olsa kar yağmaz. Yada soğuk Balkanlar'dan giriyor fakat rüzgar poyraz esiyorsa, mesela 5 Şubat sistemi, yine kar olmaz. Bu sistemde öyle bir durum yok, koşullar uygun. Karadeniz üzerindeki hava kar yapabilecek kadar soğuk ve bu havayı İstanbul'a taşıyan bir poyraz var. En azından tepeler için sıcaklık sorunu olacağını düşünmüyorum, yağışı yakalarsa kar yağabilir. Muhtemelen yağış sorunu da olmayacak. Ama ben fazlasının peşindeyim o yüzden de bir ULL yakalama derdindeyim ama hala günlerdir olduğu bazı senaryolar dışında öngören veri yok. Henüz kötü yönde bir mutabakat olmadığından umudu kesmeden bekliyorum.

• ULL adı üstünde yukarı seviye alcagidir ve atmosferin aşağı katmanlarında olanlardan pek etkilenmez. Deniz suyu sıcaklığının azlığı fazlalığı değil denizin olup olmaması bile bir şey değiştirmez. :D