2015-2016 Kışı'nın Geri Kalanı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kar yağarsa meyve fiyatları tavan yapar artık .. kar yağışı hastasıyım kar yağarken uyuyamıyorum izlerken ama bu saatten sonrada yağarsa çiçek açan meyve ağaçları heba olur ... Allah hayırlısını eylesin

• Ankara ile Karadeniz'i bir tutamazsın çünkü Karadeniz'de hem kısa mesafede aşırı değişimler oluşur hem de şehirler küçüktür Samsun merkeze 10 cm yağarken 10 km ötesine 70 cm kar yağabiliyor ve bu şans işi falanda değil aşağı yukarı her sistemde böyle olur yer şekilleri nedeniyle o yüzden merkez baz alınır ilçelere her zaman yağıyor anlatabildim mi?

örneğin yılbaşı sisteminde bartın merkeze 1.5 metre kar yağdı bizim ilçemiz olan Çaycumaya 1 metre kar yağdı (Zonguldak iline bağlı) ama Zonguldak iline yağan kar yarım metreyi geçmedi ... halbuki bartın merkezle zonguldak merkez birbirine okadar da uzak değil ...

• Paralel gfs 500 hPa'da -42'yi tepemize indirdi. Mart başında +20, şubat ortasında +16 olsuysa bu da imkânsız değil. Enteresan bir yıl gerçekten. Sistem geleceği kesin ama kuvveti konusunda hiçbir fikrim yok. Modeller normal çıktılar vermiyor. :)

• Paralel gfs 500 hPa'da -42'yi tepemize indirdi. Mart başında +20, şubat ortasında +16 olsuysa bu da imkânsız değil. Enteresan bir yıl gerçekten. Sistem geleceği kesin ama kuvveti konusunda hiçbir fikrim yok. Modeller normal çıktılar vermiyor. :)

root tarih 5 mart 87 yi gecikmeli de olsa tekerrür edecek galiba ne dersin ? ;)

bu sene zaten normal olaylar görmedikki :D

• bu sistemlerde azorun etkisi büyük orl analog verilerine göre ilmeteoyu tamamen destekler nitelikte naonun notre inmesiyle ben bu sefer diyagramlarin şov yapacağı kanaatindeyim -12 olur mu bilmem fakat ben eminim ki naonun pozitif te kalmasından ana ciktidan çok diyagramlar etkilendi şuanda ao ve nao notrde hemde tüm senaryolar böyle değişme ihtimalini düşük buluyorum bana gore bu sistem yüzde 80 gelecektir -12 biraz zor ama -9 -10 olacak gibi gözüküyor tabii ki en iyisini Rabbim bilir herkese hayırlı forumlar

• Emeğine sağlık, yüreğine sağlık üstad, teşekkürler;
    Güzel bir sistem daha gelir mi gelmez mi bilemem elbet ama hava tahmini gibi bir bilimde, senin gibi birisini takip etmek benim için bir ayrıcalık oldu bu sezon.
    Bu sezonki başarını gelecek sezonlarda da devam ettirmeni diliyorum.
    Sezonun son karlı sistemi ufuktan göz kırptıya, gelmese de olur :)

Saygılarımla;

• Pazartesi akşamı. İstanbul Avrupa yakasında vkar sınırı 500m ye kadar iniyor. Kar ihtimali İstanbul için gittikçe artıyor. Aha da artabilir mi bu ihtimal?