Önce Avrupa'ya Sonra Türkiye Soğuk Hava Dalgası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Balkanlar'dan gelen sistemlerde Orta ve Doğu Karadeniz ayrılmaz parçadır bkz. Sinop'tan öteye geçemiyor soğuk geçtiğinde Doğu Karadeniz'de vuruyor Sinop'un doğusunun böyle sınırda olması yer şekiller ve Karadeniz'in etkisidir.

Haklisiniz dağlar koridor açıyor sonrası için

• Yarın akşamdan itibaren 18 sistemine noktayı koyabiliriz daha sonrasında nereleri ne kadar etkileyeceğini sınırlı alan modellerine bakıp görebiliriz.20 sonrası içinse hafta sonunu kadar beklemek gerekecek.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

Einmal editiert, zuletzt von berkay_tuku ()

• Semih hocam meteoroloji bir bilim dalı ise eğer sizin gibi değerli hocaları çok ihtiyacı var dolayısıile bizim de değerli bilgilerinize ihtiyacımız var şahsım adına teşekkür ederim burdaki bir çok üyeden bilgili olmanıza rağmen kimsenin kalbini kırmanıza şahit olmadım 1 senedir üyeyim siz ve diğer admin arkadaşlar böyle mütevazi olduğunuz sürece siteye daha çok rekorlar gelir inşallah. Başarıların devamı dileklerimle :)

• 18 ğlenden itibaren kar vermiş modeller mar,ege,iç,karadeniz vs. daha sonrasında sistemi sayıflatmış ama birleşmesini bekliyorum ben

• 18 ğlenden itibaren kar vermiş modeller mar,ege,iç,karadeniz vs. daha sonrasında sistemi sayıflatmış ama birleşmesini bekliyorum ben

Ayın 20 sinden sonra bi sistem daha var diyor Semih hoca 23 gibi valla korkmaya başladım neler oluyor öyle ocak sonu gelmeden daha şubat var bismillah Marmara let to musıc player :)

• gece modelinde ecm sistemi resmen kaldırıp çöpe atmış, koca sistem 2 günlük kıytırık gel geç sistem haline gelmiş, gfs ise hala güzel şeyler gösteriyor inşaallah o da ecm ye uymaz

• Son tabloya göre en az 4-5 günlük sistem, en fazla 2-2,5 güne gelmiş. Soğuklar en fazla -8 -10 aralığına gelmiş gibi gördüm. Çok uzak değil bir iki güncelleme öncesine kadar en az 36 saat boyunca -13-14 le -10 aralığındaydı ECMWF ! Ve o görüntüler bile beğenilmiyordu!!!! :) şimdi yağış azaldı soğukla çakışmadı vsr vsr.. Bakın Rabbimin sopası yok, alın o zaman bunu beğenin demiş adeta.. Herşeye rağmen azda olsa daha modellerin mutabakat sağlamasına biraz daha zaman var olduğunu düşünüyorum.En geç Cuma akşamı ila C.tesi sabah bu sisteme yüzde yüz nokta konur. Bundan sonra biraz sağ duyulu olmaya davet ediyorum sizleri.. Burası Sibirya değil !!!

Einmal editiert, zuletzt von Murat ()

• Ecmwf ana çıktısı tek başına kalmış gibi gözüküyor yani akşam güzel görüntüler gorme ihtimalimiz var beni sadece ısrarcı olması endisenlendiriyor her seneryoyu göz önünde bulundurmak zorundayız