GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Gfs iyice çıldırdı. Eps kaç gündür aynı, kaya gibi duruyor. Eps varken Gfs'ye bakıp üzülmenize gerek yok. Ama bir sürpriz olur da Gfs hepsini şamar oğlanına çevirirse o ayrı ki bunun ne kadar küçük ihtimal olduğunu siz de biliyorsunuz.

Akşam Eps'yi bekleyelim. Eğer bozmazsa Gfs ancak yarın sabaha kendine gelir.

eps şu ana kadar yanılmadı sanırsam. istanbula kuru soğuk diyen arkadaşlar da bir yağış haritasına bakmalı bence. öyle değil mi Great Khan

• Bir yetkili yokmu gene troll-saçma üyeler dolmuş Temizlenilmesi gerekiyor buranın Saçma sapan üyeler geldi forumda ne huzur kaldı ne bi Zevk kaldı. Artık bişeyler yazasım gelmiyor herkes trollüge vurup saçma sapan yorumlar yapıyor. Farkındaysanız Avrupa Oturan ve oturmaya devam edicek olan bi Azor var. Onlar açık gökyüzü-sis ve nispeten ılık veya kuru soguk çekicekken Bizler kar altında olacağız. o yüzden burda ayyy sistem yok gelmiyo, Soguklar törpülendi, Yağış yok kuru soguk alcaz diyip huzur kaçıranlara ceza uygulattıracam haberiniz olsun !

insanlar nasıl ki kar yagacak kar altında kalacagız diyebilme özgürlügüne sahipse, kar yagmayacak, kuru soguk olacak deme özgürlügüne de sahiptir, kimseye bu yüzden ceza uygullatıracam tehtidleri edemezsin.. herkes bildigi veya bilmedigi ölçüde zaten konuşuyor burası forum, akademik bilgilerin tartışıldıgı über bir platform degil; kaldı ki bilimsel olarak kar miktarının fazla olmayacagı ve sogukların hakim olacagı bir sistem için kendini ve insanları fazlaca ümide sokmanın da manası yok..
    konuştugun dile de dikkat etmeni tavsiye ederim..

• insanlar nasıl ki kar yagacak kar altında kalacagız diyebilme özgürlügüne sahipse, kar yagmayacak, kuru soguk olacak deme özgürlügüne de sahiptir, kimseye bu yüzden ceza uygullatıracam tehtidleri edemezsin.. herkes bildigi veya bilmedigi ölçüde zaten konuşuyor burası forum, akademik bilgilerin tartışıldıgı über bir platform degil; kaldı ki bilimsel olarak kar miktarının fazla olmayacagı ve sogukların hakim olacagı bir sistem için kendini ve insanları fazlaca ümide sokmanın da manası yok..
    konuştugun dile de dikkat etmeni tavsiye ederim..

Aha bak bunu SS olarak aldım Fazla bilmişlik taslama Olmiyacak birşey için yok kuru soguk, yok az yağış kimseye dedirtmem Belki sitedeki yönetim fazla sert davranmıyor ancak Benim yetkim olmamasına ragmen buna izin vermem.

• rüzgar haritalarına baktığımda, karadenizide etkiliyecek düzeyde bi rüzgar pekde görünmüyor. dek için ideal rüzgar 40-50 km olmalı. bunun ne altı nede üstü işe yaramaz. fakat görünen o ki pekde iyi görünmüyor. söylenilenin aksine yağışlar çokda yoğun olmayabilir. sadece doğu karadenizde nemliliğn daha fazla olmasından kaynaklı olarak bi m,ktar daha fazla olabilir. he bu söylediklerim olur olmaz bilemiyorum sadece gördüklerimi söyledim hepsi bu.

• rüzgar haritalarına baktığımda, karadenizide etkiliyecek düzeyde bi rüzgar pekde görünmüyor. dek için ideal rüzgar 40-50 km olmalı. bunun ne altı nede üstü işe yaramaz. fakat görünen o ki pekde iyi görünmüyor. söylenilenin aksine yağışlar çokda yoğun olmayabilir. sadece doğu karadenizde nemliliğn daha fazla olmasından kaynaklı olarak bi m,ktar daha fazla olabilir. he bu söylediklerim olur olmaz bilemiyorum sadece gördüklerimi söyledim hepsi bu.

Bunu nereden uyduruyorsun ?

Trabzon da hiç bir zaman 45-50 km rüzgar ile Dek olduğunu hatırlamıyorum. Denizden hafif esince olur Dek.

• rüzgarın çok hızlı olması bulutları da hızlandırır.
    burası okyanus değil o yüzden dönme hareketi yapamaz rüzgarlar ve bulutlar çok hızlı şekilde hareket ederler
    çok hızlı olmaması iyidir daha uzun süre kalır bulutlar.