Karlı Yılbaşı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 22 Aralik'ta ilk basligi actigimizda sloganimiz ''Istanbul'dan Artvin'e yilbasinda kar var'' idi..

Cok sukur rabbim yaniltmadi.yilbasi cogu il kar yagisi altinda girecek.

Bu sistemin en buyuk favorisi yillardir guclu bir sistem almayan Karadeniz bolgesidir. Ozellikle orta ve dogu karadenizden rekor gelecegini dusunuyorum.bazi iller 1 metreyi gorecek..
    Bati karadenizde de 50 cm i goren yerler olacak..

Dogu anadoluda ozellikle hakkari cevresi 1 metreden fazla kar alacak.

Ankara eskisehir burdur usak cevresi hafif kar gorecek.

Sivas kayseri nevsehir cevresi yogun kar gorecek.

Izmire kimse kar beklemesede ben cuma gunu hafif kar gorecegini dusunuyorum.

Diyarbakir Sanliurfa Adiyaman cevreside kar gorecek.

Bursa Balikesirin dogusu Sakarya Kocaeli ve cevresi yogun kar alacak.

Istanbul'da kar yagisi carsamba sabaha karsi baslayacak.once hafif olarak baslayacak kar yagisi ogleden sonra soguk havaninda girmesiyle etkisini artiracak.

Her dek sisteminde oldugu gibi ilk dek bandi Basaksehir Avcilar cevresini vuracak.

Carsamba gece saatlerinden itibaren Avrupa yakasi ve Anadolu yakasinda kar etkisini iyice artiracak. Kar yagisinin en yogun oldugu donem carsamba gece ile cuma sabahina kadar olan donemde gorulecek.

Kar yagisina şimşek ve gok gurultusude eslik edecek.

Elektrik kesintisi,su kesintisine karsi tedbir alinmali. Ayrica ozellikle persembe ve cuma gecesi sicakligi eksi 5 derece ve altini goren yerler olacagi icin dikkatli olunmali.

Avrupa yakasinin guney ilcelerinde 25 cm

Orta ilcelerinde 30 cm

Kuzey ilcelerinde 35 40 cm

Basaksehir arnavutkoy 50 cm

Anadolu yakasinin kiyi ilceleri 35 cm

Orta ve kuzey ilcelerinde 50 cm ile 1 metre.

Gecen seneki 17 subatta favorim basaksehirdi ve 1mt kar gorulecek demistim.nitekim goruldu.

Bu sistemde favori ilcelerim.cekmekoy ve sancaktepe. Bu 2 ilcede 1 metre kar bekliyorum.

Not: Dek işi kısmet isidir. 50 cm dedigim yer 10 cm de gorebilir. 25 cm dedigim yer 1 metrede gorebilir. Bu hava olayini yuzde 100 cozmenin imkani yok. O yuzden koru korune santimlere baglanmayin. Dağ farede dogurabilir. Yada cok daha aşırı bir kar olabilir. Kısmetimizde ne varsa onu yaşıycaz..

Kar ne zaman baslar kac cm olur gibi sorulara cevap veremiycem. Herkes radari takip etsin.

Benim en cok takip edecegim sınırlı alan modeli bu olacak.

http://accuweather.org.ua/wa33…mid=39&im40.x=8&im40.y=11

Artık biz susucaz hava konusacak.

Bol karlı gunler..