Sistemle İlgili Ön Bilgilendirme

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Oncelikle hem gfs hem ecm modeli bozmustur.

Hem ecm de hemde gfs de yb silik bi hal almistir. Dikine duzgun bir sekilde cikamadigi icin modeller bozulmustur.pozitif endeks goruntusu vermektedir.

Aksamki ecm yi takip ettigimde 96.saatten itibaren bozmaya basladi. Bu kadar kisa vadede boyle bir degisim nasil olur anlamış degilim.

Bu kadar kisa vadedeki degisim bir daha eski haline donermi Allah bilir.

Size kesin degisecek diyemem. Kesin degisecegini anladigim zamanlarda soyledim.bekledigimiz gibide degisti.

Bu sefer acikcasi isimiz zor.Gece gfs ve yarin sabahki guncelllemeleri takip edicez..

Herseyden once 2.sistem moralinizi bozmasin. Onumuzde siklonlu guzel bir sistem var.doyasiya yasayin sistemi. Gelirse gelir gelmezsede gelmesin. Oluruna birakin herseyi. Kışa yeni basladik sayilir yolumuz uzun..

Einmal editiert, zuletzt von Hava_Forum ()

• Sabahki guncellemeler sistemi tekrardan potaya soktu. Ancak pozitif endeks goruntusu var. Bu hali en cok karadeniz ve ic kesimlere yarar. Yani karadeniz icin guzel bir goruntu diyebiliriz. Takip etmeye devam edicez..

• Istanbul'da hava sicakligi bekledigimden daha dusuk.

Sabah cogu yerde ortu olusacak.

Istanbul'da okullar yarın tatil olacak.

Efsane sistem toparladi. Aksamki Ecmwf ve Gfs daha guzel olacak Allah'in izniyle.

• Hocam benden cok yasiyacaksiniz :) yarin okullar tatil diyebiliriz artik yazicaktim senin yazini okudum :)

• Dün beni dinlemeyen sistem biticiler herhalde bu yazınızdan sonra bir daha iki güncellemeyle sistem bitirmezler. :)

• Aksamki gfs guncellemesi oglenki guncellemeye gore daha kotu ama yine kar var.

Aksamki ecmwf ise twk kelimeyle mukemmel cikmis.hem sogugu hem deki Hemde a.b si ile hemen hemen Tum turkiyeye etkili kar yagisi vermis.

Kisaca EFSANE olur demis.

Ancak birebir gerceklesecek gibi zannetmeyelim hemen. Cunku Gfs henuz son guncellemede boyle bir efsane vermedi ve Eps ile diyagramlarda en soguk senaryomu degilmi bilmiyoruz.

Benim beklentime bu sistemin efsane olacagi yonundeydi.eger boyle gelecekse efsane olur. Takip etmeye devam.

Gecen gunku Ecmwf nin 96.saatte nasil degistigine sahit olduk.yarin aksama kadar bu goruntu bozmazsa ve diyagramda destekler ise mesaleleri yakiyoruz.

Uzun vadede ilk actigim konuda deginmistim sistemin 26 27 ocak gibi sonuna gelecegimize.yaklasik 1 hafta 10 gun ara vericez ve isinma olacak.

Muhtemelen 4 5 subat gibi bir sistem daha gelebilir.

Eger 26 27 subat gibi sistem sona ermez yeni bir sistem turerse yada subat 4 5 gibi gelebilir dedigim sistem gelmez ise yine burdan bilgi vericem.

Allah'a emanet olun.

• Dun aksamki ecmwf guzel gfs ise kotuydu.

Bugun sabahki ecmwf kotu sabahki gfs guzel oglenki gfs ise efsane demis tum tuekiye icin.

Modeller bu sene cok tutarsiz.bizide zor durumda birakiyor.uzun vadede degisse anlarim.degisimler 96.saatte basliyor.

Bu seneki moodeller fashion modelleri gibi kıçı başı ayrı oynuyor..

Aksamki ecmwf ve gfs cok onemli.

• Aksamki gfs gem ukmo birbirine benzer cikmisken ecmwf ise yuksek basinci dogulu vermis.

Modellerde mutabakat saglanmasi onemli.

Sistem kesinlesti Allah'ın izniyle.karda var. Ama artik efsane kovaliyoruz.

Yarin sogun mutabakat saglanacaktir diye dusunuyorum.

• Aksamli ecmwf ve gfs yide begenedim ama hala taslar yerine oturmadi.turkiyenin ozellikle kuzey illerinin buyuk cogunlugu efsaneyi yasayacak Allah izin verirse.

Yarin aksama kadar takibe devam.yarin aksam sistemle ilgili konu acicam.

• Aksamli ecmwf ve gfs yide begenedim ama hala taslar yerine oturmadi.turkiyenin ozellikle kuzey illerinin buyuk cogunlugu efsaneyi yasayacak Allah izin verirse.

Yarin aksama kadar takibe devam.yarin aksam sistemle ilgili konu acicam.

Semih hocam wildleo hocamada sordum sanada sormak istiyorum, son birkaç gündür gfs sibirya ile ilgili sinyaller veriyor, senin bu gelecek olan sistemler için sibirya ile ilgili bir düşüncen yorumun var mı?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Konuyu yarinki modelleri gordukten sonra acicam. Sabahta olabilir aksamda.

Her 2 model arasinda ufak tefek farklar var.bu 2 farkta yagis miktarini etkiliyor.

Evet son goruntude istanbul icin ic bolgeler icin yagis sikintisi var ancak ortu yine olacak Allah'in izniyle.

Bize artik efsane lazim. Kar yogun yagsada 5 10 cm ortu yapsada cogumuzu kesmeyecek.

Yarin ola hayrola.

• Dondurucu soguklar basliginda son bolumde sistemin 26 27 ocakta bitecegini 4 5 subatta yeni bir sistem gelebileceginden bahsetmistim.

Gfs de modelin sonunda gordugunuz sistem bekledigim sistem.HAYAL URUNU DEGILDIR.

Sıkı sıkıya sahip cikin sisteme kacmasin :)

Aksama onumuzdeki sistemle ilgili yeni konu acilacaktir.

• 5 Subatla ilgili beklentim devam ediyor.

Modellerin 168.saatten sonrasina inanmayin cunku yukarisi a.b coplugu.

Olaki gelmeyeceksede yine burdan aciklarim.

Azoru takip edin a.b lerin arasindan dikine cikacak.

• 5 subat gibi bir sistem gelme ihtimali hala devam ediyor.

Daha uzun vadede 8 10 subat gibi avrupaya soguk hava dalacak.suan icin diyebileceklerim bu kadar. Bi sure atmosfer kafayı dinleyecek gibi gozukuyor.

Einmal editiert, zuletzt von Samet ()

• 5 Şubat icin Gfs de ki goruntu guzel azoru begendim. Ecmwf de de azorun benzer cikti sunmasini bekliycez.

Ecm de benzer cikti sunarsa yarin aksamdan itibaren soguma ne olur gibi sorulara cevap arayabiliriz..