Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İzmir gibi yerlerdeki bu kuvvetli soğumayı kuzeyden bodozlama gelen soğuk yapıyor zaten.Bu soğuk olmasın ben giritte ab istiyorum derseniz de o soğukları kırıyor.Hem kuvvetli soğuk hem girit istiyorsanız balkanlara -20 inmeli en az :) o da çok nadir olan bir olay zaten o yüzden ne istediğimizi bir bilmek lazım önce

• İzmir gibi yerlerdeki bu kuvvetli soğumayı kuzeyden bodozlama gelen soğuk yapıyor zaten.Bu soğuk olmasın ben giritte ab istiyorum derseniz de o soğukları kırıyor.Hem kuvvetli soğuk hem girit istiyorsanız balkanlara -20 inmeli en az :) o da çok nadir olan bir olay zaten o yüzden ne istediğimizi bir bilmek lazım önce

sıcak cephe :)

• Bosphorus Sen söylediğimi anlamıyorsun heralde izmirde güçlü sistemlerde sıcaklık problem değil yağış problemdır. bu yüzden abnin giritte oluşması lazım bize kar yağması için yoksa ecmwfinin son verdiğindeki gibi kuru soğuk yer izmir

Yahu o güçlü dediğin sistem ortalama 10 senede bir gelir, 5 cm kar alırsınız. Yormayın insanı.

• 5 cm mi biz havada kovalarız :D

Tamam o zaman havada kar için bu uğraşlar? :) Bırakalımda 2,5 senedir kar alamayan yerler alsın lafa gelince ülke sistemi olsun deniliyor ancak.Ülke sistemi kavramı bana göre misal 5 sistem gelir 3 ü iç kesimlere etkili olur 2 si kıyılara o zaman herkes bu sene güzel ülke sistemleri yaşadık der.Bir yer mutlu olması için bir yerin üzülmesi gerekiyor coğrafyamız küçük değil.

• Tamam o zaman havada kar için bu uğraşlar? :) Bırakalımda 2,5 senedir kar alamayan yerler alsın lafa gelince ülke sistemi olsun deniliyor ancak.Ülke sistemi kavramı bana göre misal 5 sistem gelir 3 ü iç kesimlere etkili olur 2 si kıyılara o zaman herkes bu sene güzel ülke sistemleri yaşadık der.Bir yer mutlu olması için bir yerin üzülmesi gerekiyor coğrafyamız küçük değil.

evet ülke sistemi banada öyle geliyor bir sistemin hem doğu karadenize hemde kıyı egeye yaraması zor

• Arkadaşlar,

İzmir ile İstanbul'u kıyaslamak geceye gündüz, gündüze gece demek gibi bir şey. İstanbul her zaman daha soğuk olur, daha çok kar alır. İstanbul istisnalar hariç her sene kar alır. İzmir gece sıcaklıklıklarında İstanbul'a biraz yaklaşabilir.

• Güzel kardeşim yaşım 40. 30 senedir hava olaylarını takip ederim. Yaklaşık 10 yıldır bu sitelerde model takibi yaparım. İzmir'in soğuma/yağış çakışma durumu kolay değil. Sizin kar görmenizin önündeki en büyük engel sahip olduğunuz akdeniz iklimi yani enlem. Sizin soğuk dediğiniz havada mangal yapıyorlar burada.

Kardesim ben İzmir den İstanbul a gittim ocak ayında inanki İzmir deki soğuk İstanbul da yok diyeceksin kıyı kesimlerine gitmissindir İstanbul un ama öyle degil Ümraniye ye gittim galiba yanılmıyorsam yüksek bir ilçe istanbul un en büyük avantajı Karadeniz gibi bir denizin olması ve buna bağlı olarak dek yağışları İzmir in soğuğu bir farklıdır İstanbul dan bir gel gor istersen;)

• Çok iyi işte ne güzel :) İstanbul bu sene yanlış saymadıysam 7 kez havada kar aldı bazı yerlerinde baya sağlam yağdı 5 cm den fazla biriktiği sistemlerde oldu ama adamlar halen sistem alamadık diyorlar çünkü kesmiyor adamların sistem anlayışı ile İzmir'in sistem anlayışı farklı.İşte İstanbul VS İzmir yapmak mantıksız diyorum bende.

• Çok iyi işte ne güzel :) İstanbul bu sene yanlış saymadıysam 7 kez havada kar aldı bazı yerlerinde baya sağlam yağdı 5 cm den fazla biriktiği sistemlerde oldu ama adamlar halen sistem alamadık diyorlar çünkü kesmiyor adamların sistem anlayışı ile İzmir'in sistem anlayışı farklı.İşte İstanbul VS İzmir yapmak mantıksız diyorum bende.

karşılaştırma yapan kimdi ilk bir bak istersen biz yazmadık zaten

• Bosphorus 30 senedir havaya bakmışsın ama pek bir şey olmamış sanki. İstanbul ile yarışan yok. Ancak diyoruz ki konu sıcaklık değil. İstanbulile İzmir arasında 0 metrede 2-3 derece oynar. İzmir'in büyük kısmı 150 200 metre üzeri yerleşimleri vardır. Gece sıcaklıklarında İstanbuldan da genelde düşük olur. Gündüz de yarıştırırsın sistem girdiğinde. İstanbul'un avantajı Kuzeyinde Karadenizin olması ve tabiki daha kuzeyde yer alması. Eğer yağış sıkıntısı olmasa İzmir her sene 2 3 sistemde örtü alır. HighPressure in belirttiği 5 cm efsane olur lafı da rakımk 0 olan yerlerde geçerlidir. O 5 cm kemalpaşa da 30 olur Buca da 15 20 olur. Az düşünmek lazım bu adamlar şizofren mi yazıyorlar bu şekilde diye. Yaşın büyük kusura bakma tane tane açıkladığım için. Umarım açıklayıcı olmuştur. Mangal falan boş olmuş baya saygılar. Konu İstanbul vs İzmir değil.

• bu sistemde ab gritte oluşursa İzmir her türlü alır. Soğuk yetersiz falan kalmaz. Dek için bizim kuzeyde denizimiz yok. 5 cmde kabul 10da. Tüm uğraşlarınız 5 cm için mi diyorsanız, doğu bölgelerimizde yaşayanlarda size tüm uğraşınız 15 cm için mi der. O yüzden bu tür şeylere gerek yok :)

• Arkadaşlar,

İzmir ile İstanbul'u kıyaslamak geceye gündüz, gündüze gece demek gibi bir şey. İstanbul her zaman daha soğuk olur, daha çok kar alır. İstanbul istisnalar hariç her sene kar alır. İzmir gece sıcaklıklıklarında İstanbul'a biraz yaklaşabilir.

Kardesim asil geceleri İzmir in yanına İstanbul yaklaşamiyor bu yıl İzmir merkez -4 derecelere indi iç kesimler -7-8 -lere istanbul da bir kez -1 gordum yanlış gormuyorsam bu kadar

• Arkadaşlar İstanbul ile İzmir enlem yönünden çok farklı. Ama yükselti bakımından İzmir de yüksek yer çok ama İstanbul da ufak tepeler var. Buna rağmen İstanbul kuzey de bir şehir, Balkanlar'a yakın Karadeniz'e kıyısı var dolayısıyla önü arkası soğuklara açık bir şehir. Bu bakımdan kışın kar alması İzmir'e göre çok daha normal.

• İstanbul'un soğuk rekoru - 16 (en merkezi yer), İzmir'in soğuk rekoru - 8. İstanbulun kar rekoru 75 cm, İzmirin 32 cm. Şayet kıyas falan yapıyorsanız bir köşede dursun. Bu diyaloğa ufak bi ekleme ilk ve son olarak. :)