Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bisey olacagi yok yagmurlar hafif kar yagisi vs. O kadar, yok efsane yok o sene bu sene, hayir benim anlamadigim niye bu kadar abartip şişiriliyo gercekten aşırı abartildi insanlarin beklentileri yukseltildi yok yere sanirim sadece forum sıkı bi sekilde takip edilsin diye reklam amacli malesef 😞😞😞

sabırlı olmak lazım daa ocak ayına girmedik önümüzde yaklaşık 3 ay var ve şimdiden yurdun çoğu yeri beyazladı bu sene gercekten ekstrem durumlar ortaya çıkabilir.

• Kış ayına gireli daha 4 gün olmuş sanırsınız şubat sonu gelmiş.Bir afra bir tafra .Bir şeyler öngörülüyor ki beklenti yüksek tutuluyor.Yabancı forumlarda bu reklam geyiği hiç yok.Türkiyenin amatör meteoroloji konusunda en iyi forumundasınız.Her türlü veriyi parmağınızın bir tuşlaması kadar yakınınıza getiren anlamayanları bilgilendiren bir yazar-sorumlu-yönetim kadrosu var.Tahminler tutmasa sanırsınız ki enerji firmasının CEOsu battık bittik edalarıyla hemen bir yerme kızma sinirini boşaltma durumları.Kar hepimizin sevdası özellikle İstanbulun iyi geçti dediğimiz kışlarında 2 bilemedin 3 kere sağlam sistem aldığı bir coğrafya.87 efsanesi bile sıcak geçen bir kışın sonrası mart ayında gelmiş bir sistem.Çok değil coğrafya kırım seviyesine yükselse Amerikalılar gibi uzun süren kar günlerimiz olur belki de o zamanda bu kar sevdamız sevda olmaktan çıkıp rutin bir doğa durumu haline gelir.Kısaca kesin tatava yapmayı herkes işine gücüne baksın kar sevdamız kıymetlimiz olarak kalsın...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ülkenin meteoroloji müdürlüğünün dahi yanıldığı hava olaylarında, burada bulunan tahminciler çok iyi işler çıkardı defalarca. Hem unutmayalım adı üzerinde, tahmin. Kimse kesin olacak demiyor. Hava olayları değişken olaylar maalesef. Ben, sistem, sinoptik, dek gibi terimleri, burada duymuş ve bu konulardan hiç anlamayan biri olarak bile, hava olaylarında neden kesin konuşulmadığını anlayabiliyorum. 2 gün önce, bugün için kar yağacağını söyleyen prof. Kadıoğlu bile, bugün yağmur var dedi. İstediğimiz olayınca kimseyi kırmayalım...

• Tekrar söylüyorum kar yağmadı diye ateş püskürenler eğer akşam saatlerinden itibaren DEK ler vurmaya başlarsa (inşallah) lütfen gelip yalandan sevinip omurgasızlık örneği göstermesinler. Bu sistemden beklediğini alamayan kardeşlerim,abilerim de ocak başını beklesinler. Gözümüz radarda bu arada.

HADİ BE KARADENİZ!

• Benim Bu Kış Mevsiminden Pek Umudum Yok Açıkcası.

Neye göre umudunuz yok onuda söylerseniz bizde verileri inceleyelim gerekirse umudumuzu keselim. Umudunuz yoksa burda ne işiniz var bu arada? Bu forumda sürekli insanları aşırı ümitlerle ve aşırı ümitsizlikle boğan bir grup var. Bilmeden konuşan, kendini yorumcu sananlar var birde yine bilmeden bilimsel hiçbir veriye dayanmadan olumsuz düşünce belirtenler var. Burada bir çok hoca sürekli bu kışın iyi geçeceğinden bahsediyor, semih hoca bu kış iyi geçmezse bu işi bırakacağını bile söyledi. Bence umutsuzluğunuzu yanınıza alıp buraları terk edin.

• Not:Bilimsel bir anlamı yoktur.

Geceleyin gelen kütleler zayıf kalabilir

Yarın öğleye doğru anadolu yakasının doğu taraflarında ciddi bir kütle geçişi olabilir.

Not:Bilimsel bir anlamı yoktur.

• bu sistem için o kadarda 'beklenildiği gibi' kimse ümitlendirilmediki beklenti neden o kadar yüksekti onuda anlamadım asıl sistem ocak ayında dedi üstadlar. Bu sistemde sadece havada kar görmekti beklenti, oda oldu nihayetinde. Herkese iyi forumlar tabi trollerden fırsat kaldığı kadarıyla.

• Sakın buradan 2013 gibi bir kış geçecek anlaşılmasın attığım tweet sadece zonal rüzgarlar hakkında...Bu arada beyin yorgunluğu ingilizce düşünüp türkçe yazarken yanlış yazımlarım olabiliyor.Kusura bakmayın farkedince düzeltiyorum...

• Kar yagmayacak boşuna beklemeyim değilde boşuna beklemeyin ciler yine bugün gezmiş ortalarda. Kendine yetecek aklı olmayan insanlar başkasına akıl veriyor. Çok komiksiniz bilin istedim:)^^

• Geçen yıl ülke olarak kötü bir kış geçirdik hele ki İstanbul'da havada arada sıra kar görmek bile az bir şey tatmin etti.Şuan ki duruma bakılırsa geçen yıl ki gibi ucundan kaçan sistemler kütleler oldu hali ile insanlarda hafiften bir gerildi.Öncelikle sabır gerekli bu ayın sonu ve ocak ayının başı kışın nasıl geçeceğini az çok belli eder zaten bu arada Ankara'ya yağan kar çok güzel darısı İstanbula :)

• Yukarıda durumlar böyleyken aşağıda durumlar nasıl ;

cfsv2_aam_fcst_current.png

3-4 Ocağa kadar AAM 0.5-1 arasında bunun 500hpa kompozitesi ;

8.png

sonrasında cfs yol ayrımında eğer 1in üstü olursa ;

def4423f9188e0296ed.png

Ancak SSW ye bağlı olarak ben bundan sonra AAM nin negatife yöneleceğini 0 /-0.5 arasına döneceğini düşünüyorum;

43183.png

• ecmwf ve gfs sabah; soğuk adına uzun soluklu ve tatminkar görüntüler var fakat siklon yok, bunu sanıyorum 1- 2 sene önce yine yaşamıştık tam hatırlamıyorum.Bu kuru ve can sıkıcı bir soğuk ve çaresizce radar takibi anlamına geliyor sanıyorum ki;umarım ab oluşur yoksa yazık olacak

• ecmwf ve gfs sabah; soğuk adına uzun soluklu ve tatminkar görüntüler var fakat siklon yok, bunu sanıyorum 1- 2 sene önce yine yaşamıştık tam hatırlamıyorum.Bu kuru ve can sıkıcı bir soğuk ve çaresizce radar takibi anlamına geliyor sanıyorum ki;umarım ab oluşur yoksa yazık olacak

DEK sistemi olabilir mi?