Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 9 şubat 19 şubat arasi 87 gibi hatta ondan daha etkili çilgin sistem gelecek .kar almayan yer kalmayacak.ist 1ile 1.5 metre kar yagacak ins.

• Her yılın kasım ayından kar yağışı almaya başlayan ocaktan itibaren de en az 50 cm örtü alan köyüme geleyim dedim ilk defa kışı Kastamonu'da geçirmeye niyetlendim. Aralık başından beri burdayım ve sadece 23 Ocak'ta yağa yağa 20 cm kar yaptı. :D Tabi ki buna da şükür ama bu Kocaeli'de hep gördüğüm örtüydü burda beklentim çok yüksekti. Artık döngü kırılıyor. Bu haftasonu dönüyorum. Eminim döndüğümün ertesi haftası batı Karadeniz metrelik yağışlarına kavuşacak içiniz rahat olsun. :D

• kisin ikinci yarisi turkiye deniz etkisiyle sık sık kar yagisı alacakti he ben o tahmini yapan avrupali avrupali yapayim hersene aptalca dandik dundik haberler ve sallamalar bu is artik insanlarin dikkatinin cekelimde ne olursa olsuna donmus bence birakalim allahin deddigi olsun

• İlk önce herkese selamlıyorum . Başta şunu söylemek istiyorum her şey yüce Allah'tan dır . Ona kar ve rahmeti için dua edelim

ALLAHA senalar olsun . Aslında ECMF nin bugün sunduğu görüntü bir başlangıç olduğunu düşünüyorum ve ayın 5i itibarıyla karlı günlerimiz kapıda olacak diye değerlendiriyorum. inşaAllah diyorum . Sistem Avrupa'ya gideceğini düşünenler indekslere baksınlar .

Akşamınız hayırlı olsun .

• Yağar ya da yağmaz arkadaşlar dananın kuyruğu bugün kopacak gibi. Semih hoca bu akşamı işaret etti çayınızı kahvenizi alın burada olsun tüm ahali dedi. Gelirse sistem kapımız açıktır beklendiği gibi efsane olursa tadından yenmez. Gelmezse de yapacak bir şey yok ilkbahar yaz mevsiminde nasıl hayatımıza olağan şekilde devam ediyorsak o şekilde devam ederiz. 2019 kışına yoğunlaşırız.

• Yağar ya da yağmaz arkadaşlar dananın kuyruğu bugün kopacak gibi. Semih hoca bu akşamı işaret etti çayınızı kahvenizi alın burada olsun tüm ahali dedi. Gelirse sistem kapımız açıktır beklendiği gibi efsane olursa tadından yenmez. Gelmezse de yapacak bir şey yok ilkbahar yaz mevsiminde nasıl hayatımıza olağan şekilde devam ediyorsak o şekilde devam ederiz. 2019 kışına yoğunlaşırız.

Bu akşam için belirleyeceği hocanın sadece 6 şubat içindir.Kışın tamamı için değildir....

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat Sabrım var ama inancım pek kalmadı hocam :( Umarım anlatabilmişimdir. Bu sistemi de alamazsak artık alamayız gibime geliyor tamamen duygusal olarak böyle düşünüyorum çünkü artık gelmemesinden bıktım. Sizler gelebilir Şubat ortası Mart başı diyorsanız başımın üstünde yeri var ama artık kendimi pek beklenti içine sokmamak istiyorum. Umarım anlayışla karşılarsınız bu tavrımı. İyi akşamlar.

• Bu akşamki ECMWF çıktısı da iyi gelmezse kepenkleri 2 haftalığına kapatacağım. Semih hocamızın işaret ettiği ay ortası sistemine kadar da model takip etmeyi düşünmüyorum, kanser ettiler beni sağolsunlar.

• Karalama tahtası sakinleri bu konuda paylaşılan veri aktarımı inanın hiçbir forumda yok.Veriyle peynir ekmek gemisi yürümez diyenlere sözüm yok.Bu konuda örnekleriyle model güncellemelerinin nasıl değiştiğini gösterdik.Dünya çapında ünlü uzmanlar bile kısa zamanda değişikler karşısında eli kolu bağlı.Röportaj yaptığım Cohen 2 gün önce Polar vorteks güçlü derken bugün yine kendisi o kadar da güçlü olmadığını söyledi.Ama bu konudaki veriler 6 ssatte bir değişen veriler değil.PNA diyoruz EPO diyoruz MJO diyoruz.AO yu bile paylaşmıyorum güvenirliği konusunda sorgulandığından dolayı.Ay ortası beklentim çok kuvvetlidir.Verilerle de ortaya koyuyorum.Allahtan ümidim hiçbir zaman kesilmedi...Kar geliyor kar :)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Galiba tamamen umutsuzluğa kapılıp kimse sistemleri takip etmediği zaman efsane ansızın kapımızı çalacak :) 1987 aynen böyleydi. Orta okuldaydım. Kış bitti artık bahar çiçekleri bile açtı mümkün değil bu saatten sonra kar gelmez artık dediğim akşam kar fırtınası geldi. Sabah sanki Sibirya'ya ışınlanmış gibiydim.