Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Abi valla iyi güldürdün, Kasımda kar mı yağar ya... :hfyeni (18): :hfyeni (18): :hfyeni (18): Ben hatta ay sonuna doğru, Kasım ayının en yüksek sıcaklık rekorunun kırılmasını bekliyorum.. Atmosfer ilginç bir hal almayı başladı.. ?(

neden yağmasın ki uzun vadeli veriler o tarihe doğru bir sistem veriyor

• Bu sene İskandinav YB destekli polar ataklarla,Girit'te doğup Batı Karadeniz'den kuzeye çıkan AB ler ile Marmara Bölgesi özellikle Trakya gömülecek.2010,2004,2001,1987,1985,1963 senelerine benzer bir yıl olacak hedef en az 5 sistem 2si efsane 3ü orta .

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

• M.N.C.C.M ENDEKSİ KIŞ TAHMİNİ ;

Bu kış ülkemiz için çok güzel bir kış olacak.Nötr e yakın pozitif NAO ve Nötre yakın negatif AO Bekleyebiliriz. Yani ;

Trakya dahil olmak üzere kuzey kesimler sert,güney kesimler normaller üstü kış geçirecek.Bu sene kardan sevinmeyen bölge kalmıyacak.İstanbul da kasım sonu başlıyacak kar yağışları özellikle ocağın 2.haftasından sonra peşpeşe inecek sistemlerle fazlasıyla memnun edecek.Trakya bu senenin şampiyonu olacak kar rekorları gelecek.Karadeniz marmara kafa kafaya yarışacaklar.İç ege iç Anadolu 3-4 için yarışırken tabiki doğu anadolu kışı herkesten önce adına yakışır bir şekilde kışı yaşayacaklar. kısaca 87 den tık altta 2004 bir tık üstte yer alarak tarihe geçecek.Unutmayın verisiz mesnetsiz yerin tek adresi M.N.C.C.M Endeksidir...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Demiştim bundan önceki yazılarımda bu yıl kış erken gelicek diye nitekim öle de olmaya başladı Yüksek kesimli rakımlı yerlere ilk kar haberleri de gelmeye başladı artık kış geldi diyebiliriz.. Benim yaptıgım düşüncelerimi ve tahminlerimi istemeyenler karşı çıkanlar olmuştu 15-20 gün önce sölemiştim 2000m rakım ve yükseklerine ilk kar düşebilir diye 10-15 ekimde de Bolu Dağı Kastamonun Ilgaz ve 1500m üstü yerlere ilk kar düşebilir demiştim Ilgazada ilk kar düştü herşey tam istedigim gibi gidiyor Kasımda 5-15 gibi Kar görme olasılıgımız var Marmara Başta olmak üzere Batı ve Orta Karadeniz İç Anadolu İç ege göller yöresinde Bu sezonun en soguk günlerini görebiliriz... :hfyeni (29): :hfyeni (29):

• 16 Ocak'ta Adriyatik'te oluşan 985 mb basınç değerine sahip siklon hız kaybetmeden batı bölgelere doğru yol alacak.Çanakkale üzerinden Sakarya'ya doğru hareketini yaparken İstanbul daha önce görmediği şiddette kar alacak.90 kg yağışın tümü kar olarak düşecek.TEM'de mahsur kalan arabalara 36 saat boyunca ulaşılamayacak,en sonunda zırhlı birlikler devreye girerek yolu açmaya çalışacaklar fakat tam o sırada ikinci bir siklon daha tırmanarak İstanbul'u tekrar kara boğacak.İstanbul'da elektrikler 6 gün gelmeyecek.

• Bana göre 2017 efsane bir yıl oldu , 6-7 ocak sistemi , tarımı ve barajları ihya eden bereketli yağışlar ve ilaveten sıcak bir yaz ile ceviz büyüklüğünde dolu yağışları hep bu yıl içinde gözlendi.
    O halde daha Ekim başında bile bizi bu kadar üşüten havaların kasım sonu ve Aralık ayı boyunca sağlam bir süprizi olmayacak mı

Pastırma yazı döneminde bizi belki oldukça ılık günler beklese bile bence 2017-2018 kışının ilk dönemi yani Aralık sonuna kadar ki dönemde , bu yılın şanına yakışır ( en az 30-40 cm ) kar yağışları göreceğiz diye düşünüyorum Marmara’da ve özellikle İstanbul’da

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()