Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kış mevsiminde sadece kar yağacak diye bir kural mi var yoksa ben mi fazla hayret ediyorum sıcak olur neden sıcak oldu soğuk gelir sınırda kalsin gelmesin boşuna doğalgaz yakıyoruz hayırdır artık kış mevsimi sizin maddi durumunuza göre mi ayarlanıyor papağan gibi ayni şeyler söyleyince memnun mu oluyorsunuz arkadaşlar tamam kar yağmamış olabilir ama böyle de olmaz ki sonra sebze meyve pahalı olmasın da ne olsun. Doğalgazı az yakmak isteyenler memleketin en az kış yaşayan yerine göç edebilir. Yeter yani sürekli ayni muhabbet gına geldi gerçekten gına geldi.

• Kış boşa giden doğalgaz faturası ise yazda klima nedeniyle boşa giden elektrik faturasıdır, böyle bir görüş olabilir mi? Doğanın bir döngüsü vardır, kışlar soğuk, yazlar ise sıcak geçer. Çeşitli coğraflarda canlılar kendini buna göre hazırlar. Kar yağmadı diye soğuk soğukluğundan birşey kaybeder mi? Karda doğa için lazımdır fakat kış ayının ilk şartı soğuk olmasıdır. Yanlış düşünüyoruz lütfen..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• 2,5 sene oldu bazı yerler kar alamadı adam akıllı insanların biraz duygusal davranması doğal karşılıyorum çünkü bende duygusal davranıyorum artık.2019 kışı 2018 kışı ile neredeyse aynı düşük rakımlı yerler için tek farkı yağmur bol.

• 2,5 sene oldu bazı yerler kar alamadı adam akıllı insanların biraz duygusal davranması doğal karşılıyorum çünkü bende duygusal davranıyorum artık.2019 kışı 2018 kışı ile neredeyse aynı düşük rakımlı yerler için tek farkı yağmur bol.

Haklısınız. Yaşadığım kentte bu seneki kışın geçen seneki kıştan tek farkı yağış bolluğudur. Sıcaklık aralık başında biraz düştü. Onun dışında kışa göre gayet ılık gidiyor. Ama yağış aşırı bol. Açıkçası yağış olduğu sürece ılık havaya itiraz etmeyeceğim. Sonuçta burası Hatay. Karlı gün sayısı zaten ortalama 1 ya da 2 gündür. 1-2 gün için güzelim bereketli yağmurlara itiraz etmiyorum. Şu an o kadar güzel yağmur yağıyor ki. . . Huzur veriyor bu ses bana.

• egri oturup dogru konusmak gerekirse foruma giren arkadasların bir cogunun temel amacı zaten kar

hava olaylarıyla ilgilenen arkadaslar mustesna ben denk gelmedim forumda sagnak yagıs varmı diyene

o nedenle hepimiz kendimde dahil olmak uzere kar bekliyoruz kıstan 87 dahil olmak üzere butun efsaneleri yasadım bizzat 2 yıldır yaz tadınca olunca insanların bu sekilde davranması normal dimi.

• Kıyılar ve alçak rakımlar için "sert kışlar" yaşanmadığı fikrine tam olmasa da katılıyorum.

Ama 2018 ile 2019 hemen hemen aynıydı düşüncesi çok da geçekleşmedi.

Mesela Trakya- Çorlu için, geçen yıl ile mukayese edilmeyecek bir kış yaşanıyor. Hafif olsa bile 2 kere kar örtüsü oldu.

Bir kere havada gördük, soğuk oluyor havalar, yer de sular donuyor vs.

Eskisi gibi kar var mı? Evet yok. Ama çok kötü bir kış geçiriyoruz demek değil bu.

Karadeniz için ise, evet çok şanssız bir dönem yaşandığı kesin.

Fakat şöyle de bir durum var.

Ben Trabzon- KTÜ'de okudum 83-87 yılları arasında. O dönemde de yine yanılmıyorsam özellikle Trabzon çok vasat bir dönem geçirdi.

Hatta ben çok iyi hatırlarım, basit bir montla okul bitirdim.

Kısaca diyeceğim şudur ki, Türkiye olarak zaten çok fazla kar alan bir çoğrafya da değiliz. Yüksekler ve Doğu Anadolu'yu kenara koyarsak eğer.

Çok da umut kırıklığı yaşayıp, karamsar olmaya gerek yok.

Anın kıymetini bilin, hayatı yaşayın sevgili Arkadaşlar :)

• Kar yok sistem yok demeyelim sürekli arkadaşlar. Türkiye kıyı kesimlerden oluşmuyor sadece. Bu sene şu ana kadar iç ege iç anadolu doğu anadolu hatta güney doğu anadolunun bir kısmı iyi kar yağışları ve efsane soğuklar gördü. Ben de kıyı şehri İstanbul'da kar görmek istiyorum. Ama genelleme yapmayalım. Çok kötü bir kış değil aslında hatta yağışlar dikkate alınırsa gayet güzel. Ayrıca akdeniz ve ege bölgelerindeki aksiyon dolu hadiseleri bile bu yıl için artı yazabiliriz.

• Herkes sitemde Manisa-İzmir ikilisi arasında geçiyor nerdeyse her sene kar görmeye 5-6 defa 2 saatte yürüyerek kar olan noktaya ulaşıyorum ,bazen arabayla,bazen Dağ bisikletiyle Spil Dağına .Kar bana gelmez ise ben kara gidiyorum bu Kar sevdası engel tanımaz :)

• Silverhand

Sevgili Hocam, Yaş 54 :)

Arada atladığım dönemler olabilir, 1985 kışındaki bir dönemde ya hatırlamadığım, ya da ara yıl tatili olarak memlekette olduğum bir yıl olabilir.

Hatta şimdi siz hatırlatınca, Gelibolu'dan, Trabzon'a dönüşü bir süre ertelediğim anısı canlandı kafamda ama, gerçekten hatırlıyormuyum yoksa öyle oluğuna inanmamı istiyor beynim bilmiyorum :)

Yaşlılık zor zanaat neticede :)

Ama nedense aklımda kalan şey, Trabzon, Ordu, Giresun ve hatta Samsun, Rize kışları yumuşak, Artvin ise sert olur diye bir düşünce.

Not : ama kış mevsimlerini bir montla geçirdiğim kesin ve belki farklı bir blog'un farklı bir konusu :)

kolay gelsin

• Model yorumlama sayfasından bazı arkadaşlar soğuk yetersiz falan diye söyleniyorlar.Şunu unutmayın her zaman çok aşırı soğuk çok kar yagacak anlamına gelmez.Bunun en bariz örnegi gectigimiz hafta abd de yasanan aşırı soguk hava birçok yer kuru soguktan başka birşey görmedi.Ülkemizin iç kesimleri her halükarda kar aldı ve alacak.Kıyı kesimlerde yaşayan arkadaşlar umudunuzu kaybetmeyin inşaallah istediginizi alacaksınız.

• Model yorumlama sayfasından bazı arkadaşlar soğuk yetersiz falan diye söyleniyorlar.Şunu unutmayın her zaman çok aşırı soğuk çok kar yagacak anlamına gelmez.Bunun en bariz örnegi gectigimiz hafta abd de yasanan aşırı soguk hava birçok yer kuru soguktan başka birşey görmedi.Ülkemizin iç kesimleri her halükarda kar aldı ve alacak.Kıyı kesimlerde yaşayan arkadaşlar umudunuzu kaybetmeyin inşaallah istediginizi alacaksınız.

Soğuk şart-10 -12, -16 İyi oluyor kıyılar işin 850 de aşağısı sıkıntı oluyor. Rüzgâr yönüne göre işler çok şekil değiştiriyor. Ama -8 bile razıyım şuan.