Aralık ve Ocak Nasıl Geçecek?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Hocam sistemi ilk tahmin edenlerdensin nasıl oldu da diğerleri üste çıktı onlar tahmin etmiş gibi ?!

Biraz ortalığa çıkarırmısın kendini ...

Bence gerek yok ben siteye yaklaşık iki ay önce üye oldum kimin ne olduğu hemen belli oldu

• Derslerim nedeniyle aktif olamayacağımı dün söyledim. Son verilere göre bu konuyu açtığımda söylediklerimde hiçbir değişiklik yok, ikinci yarı kış başlıyor. Bu yüzden yeni bir şey de yazmam da gerekmeyecek.

• Derslerim nedeniyle aktif olamayacağımı dün söyledim. Son verilere göre bu konuyu açtığımda söylediklerimde hiçbir değişiklik yok, ikinci yarı kış başlıyor. Bu yüzden yeni bir şey de yazmam da gerekmeyecek.

Tebrikler tahminlerin çok iyiydi

• 7 Ocak'ta ve 11 Ocak'ta iki lodos fırtınası gelecek. 15 Ocak'ta Italya'da tepki siklonu oluşacak ve soğuğu 2014 yılbaşı sistemine benzer bir şekilde indirecek. Buraya kadar söylediklerim benim için net. Ayrıca Girit'te tepki siklonu oluşabilir, bunu sonra konuşuruz. Foruma giremeyeceğim dedim ama sınıftaki kargaşa ve gürültü cehennemi içinde ne ders çalışmak ne de biriyle konuşmak mümkün. Bir inceleme yapayım dedim, veriler bunlar.

• 7 Ocak'ta ve 11 Ocak'ta iki lodos fırtınası gelecek. 15 Ocak'ta Italya'da tepki siklonu oluşacak ve soğuğu 2014 yılbaşı sistemine benzer bir şekilde indirecek. Buraya kadar söylediklerim benim için net. Ayrıca Girit'te tepki siklonu oluşabilir, bunu sonra konuşuruz. Foruma giremeyeceğim dedim ama sınıftaki kargaşa ve gürültü cehennemi içinde ne ders çalışmak ne de biriyle konuşmak mümkün. Bir inceleme yapayım dedim, veriler bunlar.

Yılbaşı gibi olursa bittik biz zaten güneyde olduğumuz ićin en şanssız illerden biriyiz gibi gözüküyor.

Modeller beklentime uydu. Ilk lodos firtinasi şuan yaşaniyor. Ikincisi üç gün sonra gelecek. 8 gün sonra Italya'da alçak basinc olusup 18-19 Ocak tarihlerinde bize kayacak ve soğuk inecek. Lodosuyla, karıyla, yağmuruyla hakiki kış daha yeni başlıyor. Kış tahminim aynı, ikinci yarı efsane. ;)

• Modeller beklentime uydu. Ilk lodos firtinasi şuan yaşaniyor. Ikincisi üç gün sonra gelecek. 8 gün sonra Italya'da alçak basinc olusup 18-19 Ocak tarihlerinde bize kayacak ve soğuk inecek. Lodosuyla, karıyla, yağmuruyla hakiki kış daha yeni başlıyor. Kış tahminim aynı, ikinci yarı efsane. ;)

Modeller beklentime iyice uymaya başladılar. Ilk tahminim gerçekleşti. Yağmur ve kuvvetli lodos geldi. Şimdi yavaş yavaş ikinci tahminimde söylediğim lodos dalgasına yaklaşıyoruz. Modeller şimdiden uçuk yağış miktarları vermeye basladi. Bu konuda dikkatli olun; ne zaman boyle ucuk tahminler yapsalar bir sekilde fos çıkar. Çıkacak veya gerceklesecek demiyorum, sadece hayal kirikligi istemiyorsaniz tedbirli tahminler yapin diyorum. Şimdi herkesin merakla beklediği sisteme geleyim. Çoğu kişi iki dalga bekliyordu, ben öyle bir dalganın gelmeyeceğini söyledim ve gördüğünüz gibi ilk dalga yok oldu. Fakat modeller 19 Ocak tarihi için yavaş yavaş hemfikir olmaya hatta Girit'te tepki siklonu göstermeye başladılar. Yani herşey yolunda. "Diyagram iyimiş de model kötüymüş", "Endeksler bozmuşmuş" luzümsuz tartışmalar yapmaya gerek yok. En fazla 2-3 gün ertelenmeyle (ertelenme beklemiyorum ayrica) gelecek. Ve dedigim gibi gecen sene yilbasi sistemine benzer inecek. Çoğu kişi bu karışık atmosferde fazla uzun vadeli tahmin yapmaya kalkıştığından biraz saçmaladı. Ben böyle durumlar olacağını bildiğim için herkesten geç tahmin yaptım.

• Modeller beklentime iyice uymaya başladılar. Ilk tahminim gerçekleşti. Yağmur ve kuvvetli lodos geldi. Şimdi yavaş yavaş ikinci tahminimde söylediğim lodos dalgasına yaklaşıyoruz. Modeller şimdiden uçuk yağış miktarları vermeye basladi. Bu konuda dikkatli olun; ne zaman boyle ucuk tahminler yapsalar bir sekilde fos çıkar. Çıkacak veya gerceklesecek demiyorum, sadece hayal kirikligi istemiyorsaniz tedbirli tahminler yapin diyorum. Şimdi herkesin merakla beklediği sisteme geleyim. Çoğu kişi iki dalga bekliyordu, ben öyle bir dalganın gelmeyeceğini söyledim ve gördüğünüz gibi ilk dalga yok oldu. Fakat modeller 19 Ocak tarihi için yavaş yavaş hemfikir olmaya hatta Girit'te tepki siklonu göstermeye başladılar. Yani herşey yolunda. "Diyagram iyimiş de model kötüymüş", "Endeksler bozmuşmuş" luzümsuz tartışmalar yapmaya gerek yok. En fazla 2-3 gün ertelenmeyle (ertelenme beklemiyorum ayrica) gelecek. Ve dedigim gibi gecen sene yilbasi sistemine benzer inecek. Çoğu kişi bu karışık atmosferde fazla uzun vadeli tahmin yapmaya kalkıştığından biraz saçmaladı. Ben böyle durumlar olacağını bildiğim için herkesten geç tahmin yaptım.

Bağırganlı

• evet Root batı karadeniz (Zonguldak) için düşüncelerin nedir bu önümüzdeki olası sistemle ilgili ? görüşlerin benim için değerli kardeşim .

Soguk daha cok ulkenin kuzeybatisina inecek ve sistem basinc dizilimine göre çok yüksek ihtimalle poyraz sistemi olacak. Gecen yil yilbasi sistemi veya 10 şubatta oldugu gibi olabilir. Sistem yaklasinca konusuruz bunlari.

• Soguk daha cok ulkenin kuzeybatisina inecek ve sistem basinc dizilimine göre çok yüksek ihtimalle poyraz sistemi olacak. Gecen yil yilbasi sistemi veya 10 şubatta oldugu gibi olabilir. Sistem yaklasinca konusuruz bunlari.

10 Şubat:hfyeni (9):.

AF-YOK

• root istanbul anadolu yakasında kar yağışı yoğun ve etkilimi olur bide nezmn başlar 21inden sonra gene soğuk ve kar yağışları varmı istanbul için teşekürler