Araba Lobisi


 • 1 Serisi Sedan Geliyor  Merakla beklenen yeni 1 Serisi Sedan’ın ön gösterimi niteliğinde olan Compact Sedan konsepti, bronz rengi ve sportif yüzüyle gelecekteki model hakkında ipuçları veriyor. Ortadan bölünmüş ızgara yapısı, LED farları ve konsepte has şekillendirilmiş hava girişleriyle iddiasını ortaya koyan Compact Sedan konseptinde alüminyum cam kenarları ve hafif alaşım 20 inç’lik jantlara yer veriliyor.
 • Renault Talisman’nın Türkiye’ye Geliş Tarihi Belli Oldu  Paris’ten sonra Frankfurt Otomobil Fuarı’nda da gözler önüne çıkan Talisman, Türkiye’de Şubat 2016’da satışa sunulacak.


  Fransız markanın yeni orta sınıf temsilcisi Talisman'ın Türkiye'ye adım atacağı tarih belli oldu. CMF platformu üzerinden yükselen Talisman, 4850mm uzunluğa, 1870mm genişliğe ve 1460mm yüksekliğe sahip. Modelin aks mesafesi 2810mm iken bagaj hacmi de 608 litre… • Fiat Brezilya, yeni pick-up modeli Toro’nun arkadan çekilmiş bir görselini paylaştı.


  Daha önce Toro'nun ön tasarımıyla ilgili detayları paylaşan Fiat Brezilya, yeni pick-up modelinin arkadan çekilmiş bir fotoğrafını daha gün yüzüne çıkardı. İki tarafa da açılan bagaj kapağı ve bu kapak üzerindeki büyük 'Fiat' logosuyla dikkat çeken modelin kaputunun altında ise 2.0 lt'lik 170 HP güç üreten 16v Multijet motor görev yapıyor. Bu ünite, dört tekerlekten çekiş sistemi ve Jeep Cherokee'den tanıdığımız 9 ileri otomatik şanzımanla kombine ediliyor.
 • Renault lotusun yüzde 65 hissesini devraldı ve tüm borçlarını silmek için anlaştı uzun suredir netlik kazanmasının tek sebebi de lotusun mercedes motoruyla devam eden 1 yıllık antlaşması sonunda feshedildi :)

 • 2016 Ford Focus Red-Black Edition Özellikleri


  İlk olarak Fiesta modeli ile kendini gösteren Red-Black Edition versiyonlar,şimdi de Focus modeli için tasarlandılar.  Fiesta Red &Black versiyonlar ile benzer tasarım özelliklerine sahip olan 2016 Ford Focus Red-Black Edition,kırmızı-siyah gövde renkleri ile,yeniden tasarlanmış ön ızgaralar,aynalar ile dikkat çekiyorlar.
  Yollara ise 18 inçlik alaşım jantlar ile teker basacak olan 2016 Ford Focus Red-Black Edition versiyonlar,iç bölümde ise spor koltuklara,çelik gaz-fren pedallarına,spor direksiyon ve vites topuzuna sahip.


  2016 Ford Focus Red-Black Editionların kaputunun altında ise;
  1.0 litre ecoboost 123 hp
  1.5 litre ecoboost 148 hp
  1.5 litre ecoboost 179 hp
  1.5 litre dizel 118 hp
  2.0 litre dizel 148 hp motor seçenekleri bulunacak.


  Küçük bir not;
  2016 Ford Focus Red-Black Edition,sadece Avrupa kıtasında satışa sunulacak. • Yeni Ehliyet Sisteminde İstenecek Belgeler Netleşti...


  İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Yeni sürücü belgeleri için vatandaşlardan şu belge ve işlemler istenecek:

  "Tek hekimden alınan 'Sürücü olur' sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi."
  Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.


  POSTAYLA TESLİM EDİLECEK
  Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.


  17 SINIF OLACAK
  9 sınıftan oluşan mevcut sürücü belgelerinin aksine yeni tip sürücü belgesi 17 sınıftan oluşacak. Otomobil ve kamyonet kullanmak için B, kamyon ve çekici kullanmak için C, minibüs kullanmak için D1, minibüs ve otobüs kullanmak için D sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulacak. Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar F, iş makinesi kullanacaklar ise G sınıfı sürücü belgesi alacaklar. B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramı geçmeyen römork içeren birleşik araçları kullanmak içi "BE" sınıfı ehliyet istenecek.
  Azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramın üzerinde olan ve 7 bin 500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekiciler için C1 sınıfı ehliyet gerekecek. C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlar için "CE" sınıfı ehliyet istenecek.
  İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler için M, silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1'i geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet ile gücü 15 kilovatı geçmeyen 3 tekerlekli motosikletler için A1 sınıfı ehliyet gerekecek.


  NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ YETKİLİ
  Meclis'te bekleyen yeni yasa tasarısı ile ehliyet verme işlemleri 1 yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak nüfus müdürlüklerine devredilecek. Ancak hükümet isterse bu süreyi uzatabilecek.