Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• bence İstanbul için martıda kapatın en fazla kky olur o bile mucize kış değil kar yağışı bitmiştir nokta

Ya ilk yorumunda bu kadar ümitsiz niye konuşuyorsun. Daha şubat bitmemiş Mart'ı kapat diyorsun. Tamam kapattık kardeşim emrin olur.

• Hadi canım diyeceksiniz ama Kocaeli, Sakarya, İzmir, Aydın, Muğla, Isparta, Burdur, Afyon, Uşak, Kütahya, Adana, Bolu, Çanakkale, Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa'da şubat rekoru kırıldı.

• Aslinda hava sartlari yillik tahminlere (accu,jamstec vs.) uygun gidiyor. Son 3 seneye gore kotu bir sezon geciriyoruz karadeniz ve dogu anadolu haric. subat sonu ne olur tam tahmin edemiyorum umarim son bir soguk dalgasi daha aliriz.Daglarda kar olmasi gercekten tek tesellimiz oldu dagda kar demek gol,akarsularin beslenmesi demek baraj seviyeleri de fena degil en azinda sert bir kuraklik yasamayacagiz.

Bunun disinda gene baska bir konuda gecti su kuresel isinma olayina inanmayanlara gercekten hayret ediyorum. Bunu sadece 16 subat`da disarida 22 derece hava oldu diye soylemiyorum. Son 15 seneki trendlere bile bakarsiniz nasil hep daha az kar yagisi aldigimizi yagan karin hemen nasil eridigini gorursunuz. Yani gozle gorulen bir trend var ...Asil beni tedirgin eden yari akdeniz iklimi disindaki kuzey avrupada bile son 3-4 senedir kislarin sertliginin azalmasi. Almanyada yeterli kar yagisi almayip sezonu kapatan kayak merkezleri var. Dogaya cok sert uyarilar var umarim hizli ve kesin onlemler alinir yoksa iklim degisikligi terorden,savaslardan daha buyuk bir yikima yol acacaktir bolgemiz ve dunyamizda

• Aslinda hava sartlari yillik tahminlere (accu,jamstec vs.) uygun gidiyor. Son 3 seneye gore kotu bir sezon geciriyoruz karadeniz ve dogu anadolu haric. subat sonu ne olur tam tahmin edemiyorum umarim son bir soguk dalgasi daha aliriz.Daglarda kar olmasi gercekten tek tesellimiz oldu dagda kar demek gol,akarsularin beslenmesi demek baraj seviyeleri de fena degil en azinda sert bir kuraklik yasamayacagiz.

Bunun disinda gene baska bir konuda gecti su kuresel isinma olayina inanmayanlara gercekten hayret ediyorum. Bunu sadece 16 subat`da disarida 22 derece hava oldu diye soylemiyorum. Son 15 seneki trendlere bile bakarsiniz nasil hep daha az kar yagisi aldigimizi yagan karin hemen nasil eridigini gorursunuz. Yani gozle gorulen bir trend var ...Asil beni tedirgin eden yari akdeniz iklimi disindaki kuzey avrupada bile son 3-4 senedir kislarin sertliginin azalmasi. Almanyada yeterli kar yagisi almayip sezonu kapatan kayak merkezleri var. Dogaya cok sert uyarilar var umarim hizli ve kesin onlemler alinir yoksa iklim degisikligi terorden,savaslardan daha buyuk bir yikima yol acacaktir bolgemiz ve dunyamizda

Söylediklerinde haklı olduğun yerleri yadsıyamam ancak ,4 aylık kış mevsiminde 15-20 gün sıcak geçmesi veya eksrem uç değerlerde olması çok elzem değildir,burada önemli olan tüm bu kış mevsminin bu şekilde geçip geçmediğidir .Ki,şimdilik tatmin edici miktarda da olsa batı bölgeler yılbaşı sistemi bunlardan en serti idi 3 tane irili ufaklı kar yağışlı sistem aldı.15 günlük yaşanmış bahar değerlerinden dolayı koskoca yaşanan diğer 3.buçuk ayı da çöpe atmak çok da doğru olmasa gerek...;)