Mart Kapidan Baktiracak

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Root bir şey soracağım hiç bir hava durumu sitesi yağış vermemiş salı,çarşamba ve perşembe günü.Sen yağacak diyorsun savunduğun şey ne onu merak ettim ben :D

kardeşim onlar yarın öğlene değişir diyorum ben dek oluşmayacak diye düşünen çok ama mgm sıcaklıkları biraz daha düşürecektir ve dek yağışlarıda oluşacaktır arkadaş dek oluşacağını düşünüyor sanırsam

• kardeşim onlar yarın öğlene değişir diyorum ben dek oluşmayacak diye düşünen çok ama mgm sıcaklıkları biraz daha düşürecektir ve dek yağışlarıda oluşacaktır arkadaş dek oluşacağını düşünüyor sanırsam

29 aralık akşamı çok güzel kar yağmıştı dışarı çıkıp dolaşmıştım umarım yarın akşam da başlar dek'lerle :D

• 29 aralık akşamı çok güzel kar yağmıştı dışarı çıkıp dolaşmıştım umarım yarın akşam da başlar dek'lerle :D

sıcaklık çok yüksek gösteriliyor 0 izotermi var iken 11 en yüksek derece ise -8de en yüksek 8 derece nasıl olur farklı etkenler vardır ama bu kadar etki etmez bence saçmalık

• aynn 23 marttada bişiler var gibi istte 3 saatliğine anadolu yakasına -8 giriyor gerçi değişecek ama gfs de bişiler olabilir dedi güneyli akımlar biraz çekilirse

• sıcaklık çok yüksek gösteriliyor 0 izotermi var iken 11 en yüksek derece ise -8de en yüksek 8 derece nasıl olur farklı etkenler vardır ama bu kadar etki etmez bence saçmalık

Aynen kardeşim ılıkçılar galiba :D Bence mgm yi havaforum olarak alalım daha kaliteli işler yaparız :D

• Bugün doğru düzgün konveksiyon beklenmiyordu. Gün içinde yağış da beklenmiyordu. 850 hPa 0/-2 idi. Yer seviyesi 9C'ydi. Fakat ben gün boyunca kabarcık kabarcık kümüliform konvektif bulutlar gördüm, çisenti de oldu. Çünkü martta genelde her 200 metrede 1C azalır sözü doğru değildir. Mart güneşi yer seviyesini 850 hPa -8 iken 7C'ye kadar ısıtabilir. Fakat bu ısınma yüksek seviyeyi pek etkilemez. 0m'de 10C, 200m'de 7-8C, 400m'de 4-5C 600m'de 0C gibi ciddi farklar olabilir.

Bu nedenle martta beklenmeyen konvektif yağışlar sık görülür. Bu yağışlar sırasında yüksek seviyedeki soğuk hızlıca yer seviyesine iner. Bu olay bugün olduğu gibi -2'de değil -8'de olacak. Bu nedenle olaya deniz etkiside dahil olacak ve en ufak kararsızlık yağışa neden olacak.

Hava güneşliyken birden kısa süreli ve yoğun bir kar olabilir bu nedenle. Farkettiniz mi bilmiyorum, GFS ısrarla İstanbulun karadeniz kıyısında yagış gösterip karaya sokmuyor. Bunun nedeni sıcak denizin yarattığı konvektif ortam. Fakat bu yağışlar karada soğuyarak devam edecek, deniz üzerinde kalmayacak.

Ayrıca CAPE'nin karadeniz üzerinde 100'ü geçtiği yerler var. Kara üzerinde 50 olması sorun değil. Karadenizde oluşan konvektif bulutlar İstanbula gelince kolay kolay parçalanmaz. Kar getirir. Yarın akşam 8'den Çarşamba akşama kadar bu yağışlar olacak. Hava durumu siteleri ve MGM beni ilgilendirmiyor. Benim tahminin saf kar.

• ICON modeli hoşuma gitti. -10.

Root ECMWF güncellemesi çok kötü geldi. En fazla -6 veriyor. Ben endişeleniyorum. Beklentiyi bence düşük tutalım beklentiden fazla olursa hep beraber seviniriz.

Ayrıca ilmeteo ve MGM tahminleri çok kötü. Özellikle ilmeteo kuru soğuk vermiş.

• Root ECMWF güncellemesi çok kötü geldi. En fazla -6 veriyor. Ben endişeleniyorum. Beklentiyi bence düşük tutalım beklentiden fazla olursa hep beraber seviniriz.

Ayrıca ilmeteo ve MGM tahminleri çok kötü. Özellikle ilmeteo kuru soğuk vermiş.

Isterse -15 gelsin dogru durust yagis yok oralarda.yagis galiba 22 23 unde hava bi nebze isininca gelecek gibi duruyor