9 Şubat (Kışın 2. fazı) Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• hocam yanlış anlama derdim örtü olması cm hesabı değil.işin mantığını anlamaya çalışıyorum.baltık üzerinde bulunan y.b. doğuya ilerlerken etki alanı bizden uzaklaştıracak dediniz.bileşik kaplar kanunu da mantıklı anladım.bu yüksek basıncın doğuya ilerlemesine sebeb olacak şey azorun yaptığı baskımıdır veya kuzeyinde ki soğuk dalgaların aşağı enlemlere inme çabalarımıdır,çünkü y.b.doğuya ilerlediğinde sizin belirttiğiniz gibi bileşik kaplar kanunu gereği y.b. boşalttığı alana ya kuzeyden soğuk dalga veya tekrar y.b gelecek. öğrenmek adına cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler

"mevcut yb alanı baltık coğrafyasından daha doğuya doğru hareket ederek etki alanını bizden uzaklaştırırken yeni bir yb yeniden ingiltereye doğru genişlemeye çalışacak."

• "mevcut yb alanı baltık coğrafyasından daha doğuya doğru hareket ederek etki alanını bizden uzaklaştırırken yeni bir yb yeniden ingiltereye doğru genişlemeye çalışacak."

baltık üzerindeki y.b. doğuya iteleyen kuvvet azorun ingiltere civarlarına çıktıktan sonra kuzey avrupaya doğru yapacağı uzanım anladığığım kadarı ile yani doğuya itelenen y.b.yerine azorun uzantısı gelecek.bu yine bizim için olumsuz bir tablo değil mi?yoksa kuzeyden aşağı inmeye çalışan soğuk dalgaların bu uzantıyı kırabilmeleri daha mı kolay?

• baltık üzerindeki y.b. doğuya iteleyen kuvvet azorun ingiltere civarlarına çıktıktan sonra kuzey avrupaya doğru yapacağı uzanım anladığığım kadarı ile yani doğuya itelenen y.b.yerine azorun uzantısı gelecek.bu yine bizim için olumsuz bir tablo değil mi?yoksa kuzeyden aşağı inmeye çalışan soğuk dalgaların bu uzantıyı kırabilmeleri daha mı kolay?

Eğer bu hareket olmasaydı şu an biz bu sistemleri alabiliyor olur muyduk sizce?

• Eğer bu hareket olmasaydı şu an biz bu sistemleri alabiliyor olur muyduk sizce?

yani kısa vadede bu döngünün kırılacağını ve tekrar sistem alacağımızı söylüyorsunuz.ecmwf ve gfs bu durumu desteklemiyor ki yanlış yorumlamadıysam nao ve ao endekslerinde de önümüzdeki günlerde pozitifte seyreden tahmin var.sizin teoriniz nedir?

• yani kısa vadede bu döngünün kırılacağını ve tekrar sistem alacağımızı söylüyorsunuz.ecmwf ve gfs bu durumu desteklemiyor ki yanlış yorumlamadıysam nao ve ao endekslerinde de önümüzdeki günlerde pozitifte seyreden tahmin var.sizin teoriniz nedir?

Endeksler sinoptiklerden hareketle oluşturulur, sinoptikler endekslerden oluşturulmaz. Görüşümü az çok anlamış olmanız lazım ancak ısrarla konuyu nereye çekmeye çalıştığınızı anlamıyorum.

• Endeksler sinoptiklerden hareketle oluşturulur, sinoptikler endekslerden oluşturulmaz. Görüşümü az çok anlamış olmanız lazım ancak ısrarla konuyu nereye çekmeye çalıştığınızı anlamıyorum.

peki hocam.bilginize ve tecrübenize sonsuz saygım var.konuyu farklı bir mecraya çekmeye çalışmıyorum.özür dilerim.sizden daha çok şeyler öğreneceğim.amacım sadece benim göremediğim ,sizin gördüğünüz ve beklentilerinizi oluşturan şeyi öğrenmekti.teşekkür ederim.

Einmal editiert, zuletzt von karasah ()

• Bu öğlen ara güncellemesi GFS gerçekten önemli hale geldi, aynı şekilde akşam güncellemesi de öyle, kışın 2. fazı 9 Şubatta başlamış olup Mart ayının ortalarına kadar aralıklarla çoğunlukla kar yağışlı sistemler alacağız demiştik öyle de olacak.

• Bu öğlen ara güncellemesi GFS gerçekten önemli hale geldi, aynı şekilde akşam güncellemesi de öyle, kışın 2. fazı 9 Şubatta başlamış olup Mart ayının ortalarına kadar aralıklarla çoğunlukla kar yağışlı sistemler alacağız demiştik öyle de olacak.

Nitekim Ecmwf'de 17'sinde sistemi verdi, değil mi hocam

• Evet verecek dedik 50 tane eleştiri aldık neyse ben de alıştım artık :) buna ek olarak ayın 21-22'si gibi Azor'un 1045 mb dan kuzey atlantik üzerine ve İngiltere - Fransa civarlarına doğru bir hareketini ekliyorum, eğer sibirya gücünü çabuk yitirmezse azor ve sibirya arasından "BALTIK -ROMANYA otobanından" sarkacak kuvvetli bir soğuk ve yağışlı hava bekliyorum. Bunun detaylarını sizlere ulaştıracağım.

• Evet verecek dedik 50 tane eleştiri aldık neyse ben de alıştım artık :) buna ek olarak ayın 21-22'si gibi Azor'un 1045 mb dan kuzey atlantik üzerine ve İngiltere - Fransa civarlarına doğru bir hareketini ekliyorum, eğer sibirya gücünü çabuk yitirmezse azor ve sibirya arasından "BALTIK -ROMANYA otobanından" sarkacak kuvvetli bir soğuk ve yağışlı hava bekliyorum. Bunun detaylarını sizlere ulaştıracağım.

hocam bu açıklamanızı üstüme aldım.ama benim ki eleştiri değildi.sadece işin mantığını anlamaya çalışıyordum.yanlış anlaşıldığıma inanıyorum.

Hocam 2.dalga insin de ölsem de gam yemem.Sanırım en fazla Doğu Karadeniz etkilenecek değil mi?

• Hocam 2.dalga insin de ölsem de gam yemem.Sanırım en fazla Doğu Karadeniz etkilenecek değil mi?

2 gün önce sinoptiklere göre olmayan sistem 2 gündür görünmeye başladı.dün akşamda konuştuk semih kardeşim en fazla sana yarar diye.ama wildleo hocamız baltık-romanya dedi .öyle olursa sistem marmara ve batı karadenizin olur.hocama mahçup olduk.bir bildiği vardır deyip sistemi bekleyeceğiz artık.

• 2 gün önce sinoptiklere göre olmayan sistem 2 gündür görünmeye başladı.dün akşamda konuştuk semih kardeşim en fazla sana yarar diye.ama wildleo hocamız baltık-romanya dedi .öyle olursa sistem marmara ve batı karadenizin olur.hocama mahçup olduk.bir bildiği vardır deyip sistemi bekleyeceğiz artık.

Wildleo hocamız o dediğiniz sistemi 2.dalgadan sonra öngörüyor.Önce 2.dalgayı konuşalım 3.dalgada zamanı gelince konuşulur

Wildleo hocamıza güvenimiz tam tabiki ve dedikleri yavaş yavaş oluyor