Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin ve Raporlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ahh semih ahh , bu kıyaslama değil , yani demek istediğim şu , rizede en kısır bölge orasıdır , yani rize ili geneli olarak en kısır bölge ardeşendir , bir nevi rizenin trabzonu hesabı :D tabiki ardeşen trabzonu katlar

• ahh semih ahh , bu kıyaslama değil , yani demek istediğim şu , rizede en kısır bölge orasıdır , yani rize ili geneli olarak en kısır bölge ardeşendir , bir nevi rizenin trabzonu hesabı :D tabiki ardeşen trabzonu katlar

Bak o konuda haklısın, geçen sene Aralık'ta merkez 40 cm alırken biz 30 cm almıştık.Ama dediğin gibi Trabzon değiliz :D

• Bizim coğrafyayı gerçekten avucunun içi gibi biliyorsun vay be :)

doğu karadenizi hatim ettim defalarca , şimdi bu giresun kuşculuya istasyon konulduktan sonra , doğu karadenizde yaptığımız ölçümdlerde kuşculu inanılmaz bir farkla karşımıza geldi , şimdi oraya gidip orda bazı tespitler yapmam gerekecek , kuşculu bütün istastiskleri yıktı geçti , gerçi buna benzer bir çok nokta daha olabileceğini düşünüyorum , bu noktalar hopa rize ve giresun dolaylarında vardır , bu noktalar enteresan boyutlar sunar bize bu nettir

• doğu karadenizi hatim ettim defalarca , şimdi bu giresun kuşculuya istasyon konulduktan sonra , doğu karadenizde yaptığımız ölçümdlerde kuşculu inanılmaz bir farkla karşımıza geldi , şimdi oraya gidip orda bazı tespitler yapmam gerekecek , kuşculu bütün istastiskleri yıktı geçti , gerçi buna benzer bir çok nokta daha olabileceğini düşünüyorum , bu noktalar hopa rize ve giresun dolaylarında vardır , bu noktalar enteresan boyutlar sunar bize bu nettir

abi ordu ünye nasıl olur ??

• doğu karadenizi hatim ettim defalarca , şimdi bu giresun kuşculuya istasyon konulduktan sonra , doğu karadenizde yaptığımız ölçümdlerde kuşculu inanılmaz bir farkla karşımıza geldi , şimdi oraya gidip orda bazı tespitler yapmam gerekecek , kuşculu bütün istastiskleri yıktı geçti , gerçi buna benzer bir çok nokta daha olabileceğini düşünüyorum , bu noktalar hopa rize ve giresun dolaylarında vardır , bu noktalar enteresan boyutlar sunar bize bu nettir

Tebrikler, gerçekten çok bilgilisin

• m.a.t (liman)

Abi benim gördüğüm öyle, Trabzon hep dışlanıyor tabi sen daha iyi bilirsin

trabzon yağış ortalaması mesela 846 kg olarak geçiyor mgm kayıtlarında , bu ortalama yanlıştır... nedeni şudur , trabzon yıllık yağış ortaslamasını tespit ederken yağışın çoğu kısmını havalanı istasyonuna göre yapıyorlar , yani doğu karadenizde en kısır bölge havalanı ve yomra arasıdır , bölge istasyonu havalanından sadece 2 km uzakta , ve yıllık yağış miktarı olarak min 100kg max 130kg gibi bir farkla havalanını geçiyor , yani alınan değerler bölge değil havalanı istasyonuna göre alınıyor , ayrıca bu iki istasyon trabzon yağışlarında en kısır 2 bölge , yani merkezi bazda trabzonun istasyonu yok , bu konuda en kralı gelsin onada ispatlarım merkez olarak trabzon yağış ortalaması 846 değil 900 1000 kg arasındadır , bölge istasyonu havalanına yılda 100 ve 130kg fark atıyorsa , merkezde bölge istasyonuna bu denli fark atıyor , ayrıca bölge istasyonuyla havalanı istasyonu arasında sıcaklık farkları her zaman ön plana çıkıyor , mesela değirmendere vadisi bu konuda bölge istasyonuna bir nevi avantaj sağlıyor , havalanı ise daha kapalı olduğu için soğuk bakımından bölgeye göre daha sıcak senaryo izliyor...

• baya merak ettim şimdi. görele kuşçulu istasyonu hangi verilerle alt-üst etti hocam anlatır mısın zahmet olmazsa.

doğu karadenizde en yağışlı il rize geçer , rizenin bütün ilçeleri heryerden fazla yağış alıyor görüntüsü vardı , hopa kendi başına iyidir hatta çoğu yeri geçer , ama il geneli bazında rize olarak biliyordu , yalnız kuşculu istasyonu konulduktan sonra bir rekorla karşı karşıya kaldık , rizenin tüm noktalarını 2ye katladı , şuan kuşculu takibimizde yıllık yağışını topluyoruz , ve bunu bir kaç yıla yayacağız ve göreceğiz , bu bir tesadüfmü yoksa kuşculu herşeyi yeni baştanmı yazdıracak göreceğiz

• trabzon yağış ortalaması mesela 846 kg olarak geçiyor mgm kayıtlarında , bu ortalama yanlıştır... nedeni şudur , trabzon yıllık yağış ortaslamasını tespit ederken yağışın çoğu kısmını havalanı istasyonuna göre yapıyorlar , yani doğu karadenizde en kısır bölge havalanı ve yomra arasıdır , bölge istasyonu havalanından sadece 2 km uzakta , ve yıllık yağış miktarı olarak min 100kg max 130kg gibi bir farkla havalanını geçiyor , yani alınan değerler bölge değil havalanı istasyonuna göre alınıyor , ayrıca bu iki istasyon trabzon yağışlarında en kısır 2 bölge , yani merkezi bazda trabzonun istasyonu yok , bu konuda en kralı gelsin onada ispatlarım merkez olarak trabzon yağış ortalaması 846 değil 900 1000 kg arasındadır , bölge istasyonu havalanına yılda 100 ve 130kg fark atıyorsa , merkezde bölge istasyonuna bu denli fark atıyor , ayrıca bölge istasyonuyla havalanı istasyonu arasında sıcaklık farkları her zaman ön plana çıkıyor , mesela değirmendere vadisi bu konuda bölge istasyonuna bir nevi avantaj sağlıyor , havalanı ise daha kapalı olduğu için soğuk bakımından bölgeye göre daha sıcak senaryo izliyor...

Tesbitlerin gerçekten çok güzel.Yeni şeylerde öğrendim teşekkürler

Artık seni daha sık buralarda görmek isteriz

• doğu karadenizde en yağışlı il rize geçer , rizenin bütün ilçeleri heryerden fazla yağış alıyor görüntüsü vardı , hopa kendi başına iyidir hatta çoğu yeri geçer , ama il geneli bazında rize olarak biliyordu , yalnız kuşculu istasyonu konulduktan sonra bir rekorla karşı karşıya kaldık , rizenin tüm noktalarını 2ye katladı , şuan kuşculu takibimizde yıllık yağışını topluyoruz , ve bunu bir kaç yıla yayacağız ve göreceğiz , bu bir tesadüfmü yoksa kuşculu herşeyi yeni baştanmı yazdıracak göreceğiz

yıllık ortalama ne kadar kuşçulu köyü hocam?