Kuvvetli Soğuklar ve Yoğun Kar Yagışları Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar modellere giriş yapamıyorum fakat soğuma'da sıkıntı mı var görebilenlere soruyorum. Dün gece ani soğuma sonucu kar etkili şekilde başlamıştı radar'da doluydu. Deniz etkisi dediğimiz olayda devreye girdi fakat sıcaklıklar sıfırın altına daha düşmedi oda ayrı bir sıkıntı. Soğuma ne zaman kuvvetlenmeye başlarsa o zaman UZUN SÜRELİ DEK alırız. Şuan için 5 dakikadan fazla sürmez yağışlar. Ayrıca normal yağış içinde yeterli bir soğuma yok bölge bölge olarak değerlendiriyorum. Ama inanın soğumaya bağlı olarak saat kaçı bulur bilemiyorum yoğun kar yağışı etkisi altına gireriz.

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Arkadaşlar modellere giriş yapamıyorum fakat soğuma'da sıkıntı mı var görebilenlere soruyorum. Dün gece ani soğuma sonucu kar etkili şekilde başlamıştı radar'da doluydu. Deniz etkisi dediğimiz olayda devreye girdi fakat sıcaklıklar sıfırın altına daha düşmedi oda ayrı bir sıkıntı. Soğuma ne zaman kuvvetlenmeye başlarsa o zaman UZUN SÜRELİ DEK alırız. Şuan için 5 dakikadan fazla sürmez yağışlar. Ayrıca normal yağış içinde yeterli bir soğuma yok bölge bölge olarak değerlendiriyorum. Ama inanın soğumaya bağlı olarak saat kaçı bulur bilemiyorum yoğun kar yağışı etkisi altına gireriz.

İnşallah, peki beklenen cm'leri bulabilir miyiz?

• Vito üsküdara öyle bir kütle geldiki 10-15 dakikadır yağıyo ama dolumu grapuelmi karışık yağıyor bi ara çok fena dolu yağdı yağış çok kuvvetliydi sıcaklık düştüğünde tekrar buluruz dimi bu gibi kütleleri :D

Avcılar ' da 2 dk. yağıyor duruyor ne 5 dk. sı :D

• Ya süreyi uzatacagimiza yeterli soğuma olmadığı için sistem istenen etkiyi yaratmadi akşamdan sabaha 3-5 Cm kar birikir kıyı kesimlerde diye ozetleyelim ve 30 Cm büyük iddiasını bu seferlik rafa kaldıralım bi daha ki sefere... şeklinde mi yorumlamak gerek çok endişeliyim

• Soğuk 16-19 saatlerinden sonra giriyor ki bu örtü olmucak anlamına gelmez yarım saat dolu yağsın ince bir örtü olur ama akşam saatleriyle soğumuzu alıyoruz yarın ise Deklerle vurulacağız denize hatda istanbula kadar -18 giriyor deniz ile arada 28 derece fark var Deklerin kuvvetini siz düşünün

Vito sadece problem bu değil... Karadeniz üzerinde aynı yönde seyretmeyen rüzgar oluşumları olsa gerek ki dekler süpriz bir şekilde oluşup parçalanıyor...

Şuan için diğer sıkıntı ise henüz -12 lerin girmemesi...
    Akşamı bekleyeceğiz...

• Soğuk 16-19 saatlerinden sonra giriyor ki bu örtü olmucak anlamına gelmez yarım saat dolu yağsın ince bir örtü olur ama akşam saatleriyle soğumuzu alıyoruz yarın ise Deklerle vurulacağız denize hatda istanbula kadar -18 giriyor deniz ile arada 28 derece fark var Deklerin kuvvetini siz düşünün

Avrupa yakası için de geçerli mi söylediklerin

• İyice kafam karıştı sürekli ileriye atılıyor sistemin gelişi.Birileri (özellikle de Semih) radarı vs... kontrol edip son durumu yorumlayabilir mi? rica etsem

• Ben en başından beri diyorum tek korkum soğumadır diye. Bakın gecikmeye sebep oldu ve soğumadı neredeyse. Eğer akşama kadar soğumazsa bizim için çok büyük sıkıntı lakin fırtına çıktı saat 14.00'den sonra yavaş yavaş aşağıya çekilecek sıcaklıklar. Eeeee malum o soğumaya yağış gelmemesi imkansız :)

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Soğuk 16-19 saatlerinden sonra giriyor ki bu örtü olmucak anlamına gelmez yarım saat dolu yağsın ince bir örtü olur ama akşam saatleriyle soğumuzu alıyoruz yarın ise Deklerle vurulacağız denize hatda istanbula kadar -18 giriyor deniz ile arada 28 derece fark var Deklerin kuvvetini siz tahmin edin.

Kar yağışı çok uzun sürmeyecek yani. Dediklerinize göre en fazla 1 gün.