Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • evet aynen dediğiniz gibi , ama bu son şansları yavaş yavaş , en azından öyle dilerim ki Azor enselerine yapışsınYılbaşı için çok hayal kurmuşlardı , şimdi burdan ne desem bilemiyorum , ama benim takip ettiğim veriler Yılbaşında Avrupa’ya özellikle de İngiltere’ye havada bulut o işi unut sen diyor , bize ne dediğini az çok bilen biliyor zaten :)

@Cold.EFso kesinlikle söylediklerine katılıyorum, döngü öyle bir zaman da kırılıyor ki yılbaşı yine beyazlar içinde gelebilir. uzays3271653126

• Sinyaller iyi , dün birkaç ayrıntı iletmiştim faz’la ilgili, bazı itiraz edenler oldu ama bugünkü diyagramlar herşeyi anlatıyor
    @Efsane-Semih zaten açıklamıştı süreci , mjo da onu destekledi , şimdi global veriler , Atlantik verilerine de yansıyacak
    Bu arada bugünkü faz adımı da harika ve uzun vadede müthiş sinyaller var , 4-5 gündür ECM sıfır çekiyor , onlardan da güncellemeler bekliyorum
    Ama önce Semih Başkanımızdan tahminler gelsin , Avrupa ve Atlantik verilerini destekleyebilir , riskler de geçmedi tabi ama Londra diyagramı anlatıyor herşeyi

• bugün ile 20 aralık arası Amerikanın kuzey ve kuzey doğusu sürekli kar seviyesinde ve sürekli yağışlı gözüküyor bu bizim için pek iyi bir durum değil gibi en azından 20 aralığa kadar olan süreçte.

• @Cold.EFso Onlar halen ümitlerini koruyor görünümü veriyorlar ama İngiltere İskoçya diyagramları yukarı yönlü seninde gösterdiğin gibi.Bu gidişat bizim lehimize dönüşebilir.

ECM adı üstünde Avrupa modeli , Christmas gelenekleri gereği önemli ve o dönemde onlar biz Türklerden daha fazla kar görmek istiyorlar , işin birde tüketim ve ticari yönü var , devasa holdingler , hava yolu şirketleri , yüzde 100 objektif yorum bulmak kolay değil
    Evet kısa vadede duygusal analizler yapamazlar , ama uzun vade ile sezon tahminlere bazen duygusallık bulaşabiliyor , sadece son bir kaç gündür biraz İskandinav nefretlerini ifşa etmeye başladılar , bakalım beyaz Yılbaşı kime yar olacak
    Bu arada Amerika ile korelasyon şartımız yok diye biliyorum

• 48.saat İngiltere -İskandinavya ile
    360.saat ( tabi değişecektir daha) arasındaki fark ne kadar da az değil mi ;)
    Yalnız daha önce arz ettiğim üzere İskandinavyanın riskli olduğu da bu güncellemede görülüyor
    Ve bize Sibirya gerekiyor daha soğuma tam oluşmadığı zamanlarda ve onla ilgili bazı global ipuçlarını paylaşmıştık geçen . Ama İskandinavya güzel bir başlangıç olur , tabi nasipse ve gerçekleşebilirse
    ( İskandinav blokajı ile ilgili yorumlarımızı gören olmuştur , ama İngiltere de bir ustadan şaka yollu ve Türkiye’de Efsane’den ilk duydum burada )
    İngilizler güzel sistem yaşarken modellerden dolayı dünden beri felsefi cümlelere başladılar
    Olmak yada olmamak .. :)

• Global iklim dışında sayfasında İdeolojik yorumlarıyla pek hoş olmayan çıkışlar yapsa da bana göre dünyada sayılı üstatlardan olan Bastardı 20 dakika önce duygularıma ve faz beklentilerime tercüman olmuş bir twit atmış , ne diyelim aklın yolu bir

• O da dün sizin paylaştığınız bir görseldeki gibi faz 7-8 e denk gelen dönemlerde doğu tarafına umutluymuş ancak uzun vade için beklediği durum oluşmamış görünüyor( faz8 dönemine bakmak için de en uzun vadeden yola çıkması da bizi desteklemiş ) , yorum Amerika basınç dizilimi için olsa da faz7 nin orada ufak haritada İskandinav YB yi gösterdiğini seçebiliyoruz
    Daha da ilginç olanı Ecm ve gfs nin bugüne kadar olasılık vermediği Faz8 i Bastardı da dillendirmiş , faz8 hayırlıdır ( tabi şartlar oluşursa ve bu hususta E.S. üstattan güncel tahmin bekliyorum ) ve eğer 6-7 güne geçersek uzun vade için değişik şeyler karşımıza çıkabilir ( dünkü yorumlarımızda var )

• Maribor'da kar başladı, yerler falan beyazladı hafiften. Modeller 120.saate gelene kadar 40-50 mm yağış gösteriyordu ama kırpa kırpa baya az bıraktılar, en son baktığımda toplam 5mm falan yağış vardı, akşam gfs güncellemesine baktım 15-20 mm kar yağışı var ama ne kadar doğru bilemeyeceğim. Ülke de küçüçük olduğundan toplam kar haritalarına bakınca konumumda ne kadar yağacağını anlayamıyorum, mercek lazım :hfyeni (18):