Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İyi de eskiden sıkıntılı değildi ki, ne oldu da sıkıntılı hale geldi onu anlamıyorum. Yaşım 32 ve yaklaşık 10 yıldır bu sıkıntı hasıl oldu. Eskiden gayet güzel kar yağardı.

Küresel ısınma ve bölgeye yapılan barajların etkisi....

• özellikle Rahmetli Sn.Turgut ÖZAL'ın bu bölgeye 1990 ların başları ve ortalarında GAP projesi çatısı altında aslında amaç olarak enerji ve barajlardan elektirik elde etmek olsa da ;Malesef bu tarz hesaplanamayan olumsuz etkileri de olmadı değil; sanırım bu sefer doğru gibi yalın iş bu tarz bir soruna dönüştü,Umarım bunların önlemleri alınır.ve Güneydoğu Anadolu Doğal ve güzel haline o eski günlerine geri döner.

• arkadaşlar bölgemiz için değil bu durum baraj sorun falan yaratmaz o kadar öyle deniz gibi barajlarımız yok bizim eski kışları bilirim yaşım 38 baraj geldikten sonrası kışlarıda hatırlarım eski kışlar ülkenin hiç bi yerinde yok eskiden bir ilçede kaç araba vardı bir şehirde kaç fabrika vardı bunların hepsi göz önüne alınmalı ufak tefek göllerle iklim bozulmaz

• arkadaşlar bölgemiz için değil bu durum baraj sorun falan yaratmaz o kadar öyle deniz gibi barajlarımız yok bizim eski kışları bilirim yaşım 38 baraj geldikten sonrası kışlarıda hatırlarım eski kışlar ülkenin hiç bi yerinde yok eskiden bir ilçede kaç araba vardı bir şehirde kaç fabrika vardı bunların hepsi göz önüne alınmalı ufak tefek göllerle iklim bozulmaz

Sadece barajlar değil. Küresel ısınma da etkili tabi ki...

• Sadece barajlar değil. Küresel ısınma da etkili tabi ki...

aynen bunun sebebi küresel ısınmadır barajlar yağış nem çeker bulut çeker yağış artırır nasılkı büyük ormanların yağışı çektiği gibi sebep olan bacalardan araçların egsozlarından ormanların yok olmasındandır yani kısacası biz insanların yaptığı doğayı bozuyor..

• Soğuk bölgemize fazla etki edemiyor, bu sistemde, ardındaki sistem biraz batılı oldu dün neye yanıyorduk bugün neye, ortası bulunur inşallah, iyi olan soğuk dalganın uzun ve sürekli ab destekli olması, ay sonuna kadar muhtemelen 2-3 günlük etkili kar alacağız Allahın izniyle, şubatın ilk on günüde ayrı heyecan, sabırlı olup kara dize kadar batacağımız günleri bekleyelim, ben değil özellikle yüksek performanslı haftalık veriler bunu söylüyor, bölgemiz biraz geç uyanır ama öz uyanır.

• bu arada bölgemiz için emin olun sorun yok salı akşamı kar batıda yavaş yavaş doğuya kayar öyle çok o çizgileri kanmayın derim çizgiler bi 100 km güneyimizde bi 100 km kuzeyimizde yada batımızda durabilir salı günü akşama doğru antepten güzel haberleri almaya başlayacaz kıbrısın batısında güzel ab oluşur salı bu ab de güzel yağış gönderir soğuk açısındanda sorun olmayacak arkadaşımın biri yazmış kestane olur diye evet kestane olacak ama soba üstü kestane olacak kestaneler pişerken camdan kar yağışını izleyecez...

• Egzoz, bina sayısı vs. mutlaka bir nebze etkilidir ama tümden iklimi değiştirmez ki bunlar. Görüyoruz mega kentleri. Doğanın yerleşik gücüne bunlar karşı koyamaz ki. Diyarbakır yıllık kar ortalaması 7 günden 2 güne düştü. Bu araba egzozuyla, binayla olacak iş değil. Ayrıca Diyarbakır'da genişleyen şehir ormanlık alan da yok etmiş değil, bilakis eskiden bağ ve tarla olan yerlere şuan çok ciddi yeşil alanlı ağaçlı siteler yapıldı. Binalar da öyle 100 metre falan değil. Diyarbakır dediğin New York'un köyü gibi bir şey ama New York'da bu kadar köklü bir iklim değişikliği yok. Gelelim İsveç'e, orada dikilen her bina, ormanlık alandan kaybedilir, her geçen gün de arabası fazlalaşır, buna rağmen etkisi ortalamaya az bir azaltmadır.
    Burada çok ciddi dramatik bir düşüşten bahsediyorum Diyarbakır için. Arabaların üstünü kapatacak kadar ciddi bir kar nerede son 15-20 yıldır? Onu da geçtim son 10 yıldır ortalama kaç kere kar aldı? Bunlar arabayla binayla olacak şeyler değil. Küresel ısınma neden G.Doğu Anadolu dışındaki yerlerde bu kadar etki göstermiyor? Bakın etki göstermiyor demiyorum, bu kadar ciddi etkiden bahsediyorum. Bu da garip.

• Egzoz, bina sayısı vs. mutlaka bir nebze etkilidir ama tümden iklimi değiştirmez ki bunlar. Görüyoruz mega kentleri. Doğanın yerleşik gücüne bunlar karşı koyamaz ki. Diyarbakır yıllık kar ortalaması 7 günden 2 güne düştü. Bu araba egzozuyla, binayla olacak iş değil. Ayrıca Diyarbakır'da genişleyen şehir ormanlık alan da yok etmiş değil, bilakis eskiden bağ ve tarla olan yerlere şuan çok ciddi yeşil alanlı ağaçlı siteler yapıldı. Binalar da öyle 100 metre falan değil. Diyarbakır dediğin New York'un köyü gibi bir şey ama New York'da bu kadar köklü bir iklim değişikliği yok. Gelelim İsveç'e, orada dikilen her bina, ormanlık alandan kaybedilir, her geçen gün de arabası fazlalaşır, buna rağmen etkisi ortalamaya az bir azaltmadır.
    Burada çok ciddi dramatik bir düşüşten bahsediyorum Diyarbakır için. Arabaların üstünü kapatacak kadar ciddi bir kar nerede son 15-20 yıldır? Onu da geçtim son 10 yıldır ortalama kaç kere kar aldı? Bunlar arabayla binayla olacak şeyler değil. Küresel ısınma neden G.Doğu Anadolu dışındaki yerlerde bu kadar etki göstermiyor? Bakın etki göstermiyor demiyorum, bu kadar ciddi etkiden bahsediyorum. Bu da garip.

sadece isveç ten cevap verecem isveçin konumu ile bizim konumumuz birmi bide isveçin eski kışlarını ben görmedim şu andada onların kışı nasıl bilmiyorum bide söylenenler sadece diyarbakır için değil KÜRESEL bir sorun var

• kar haritası bi kere 50 cm kar verse nolur 9 10 cm vermiş bi kere fena kar görsem Malatya olarak merak ediyorum açıkçası buranin yerli insanları şaşkın durumdalar ocakta yağmur yağıyor diye hayırlısı bakalım bu sistemde nolucak

• sadece isveç ten cevap verecem isveçin konumu ile bizim konumumuz birmi bide isveçin eski kışlarını ben görmedim şu andada onların kışı nasıl bilmiyorum bide söylenenler sadece diyarbakır için değil KÜRESEL bir sorun var

Küresel ısınma dediğimiz için konum fark etmez. Orada da etki görülür. Kaldı ki görülüyor da. Ancak bizimki kadar ciddi bir etki değil. Akrabalarım, arkadaşlarım uzun yıllardır orada yaşıyor o sebeple biliyorum yoksa iki kere tek gittim ben de uzmanı değilim. Orada yaşayanlar da son 10 yıldır yazların daha sıcak, kar yağışının da nispeten daha azaldığını anlatıyorlar. Bu azalma da öyle bizdeki gibi değil. Bizde eskiye oranla yaklaşık 4 katı azalma var.

• kar haritası bi kere 50 cm kar verse nolur 9 10 cm vermiş bi kere fena kar görsem Malatya olarak merak ediyorum açıkçası buranin yerli insanları şaşkın durumdalar ocakta yağmur yağıyor diye hayırlısı bakalım bu sistemde nolucak

malatyada askerlik yaptım 2002 yılında tabi gecikmeli gittim ünv okuduğumdan dolayı sanırım en güzel kışım 2002 den 2003 geçiş yılıydı ocak şubatta fena çok fena kar vardı gördüm dün gibi aklımda bi sürü fotom var hala

• Lapatipi kardeşim sorun lokal bir sorun değil zaten ABD nin yıllardır iklim sempozyumunda sanayi atıkları ve sera gazlarının doğaya salınmasına tedbir içeren protokol var buna imza atmadı sebebi de sanayisinin çökeceği ve tabiri caiz ise filtresiz bir fabrikasyon ve sanayi çalışması istedi Ona rağmen ABD senelerdir olduğu gibi Kanada üzerinden müthiş kar yağışları almaya devam ediyor ancak başlığın adı Yanlış kullanılıyor sanırım Küresel iklim değişimi olarak nitelendirmek daha doğru olur sanırım .Çünkü salt Küresel ısınma diyince akla havanın ısınması gibi geliyor .Hava ısınmanın yanında kutuplaşıyor ve değişim haline giriyor böyle giderse ara mevsim olan ilkbahar ve sonbahar yok olacak direkt yazdan kışa kıştan yaza bir hayat olacak .....