İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • O sistem efsaneydi. :) 2019 da yaşadığımız en sağlam sistemlerden birisi.

abilerim carsamba gecesi karamandada 6 saat boyunca hafif kar ara ara normal siddette yagdi halbuki hicbir model gostermezken 0.4 dereceydi yerde mgm kar kalinliklari haritasinda 3 cm yazdi. sorum su acaba pazar pazartesi akdenizden gelen yagis yine boyle kar yaparmi cunku sicaklik sinirda ?

• 2019 ayrıdır 26 aralık sistemi 23 cm ,8 ocak 32 cm, 16 ocak 30 cm 2019 efsaneler arasına girecekti ama devamını getiremedi. Ocak ikinci yarı şubatta 1 tane karlı sistem gelmedi.

• abilerim carsamba gecesi karamandada 6 saat boyunca hafif kar ara ara normal siddette yagdi halbuki hicbir model gostermezken 0.4 dereceydi yerde mgm kar kalinliklari haritasinda 3 cm yazdi. sorum su acaba pazar pazartesi akdenizden gelen yagis yine boyle kar yaparmi cunku sicaklik sinirda ?

Yapar

• soyle sosyleeyum yukari seviyede sikinti yok ama sogugun karakteri geregi istedigimiz sogugu 850 hpa da saglauamiyiruz nerelrde saglayamiyiruz.konya dogu da kayseri nigde civarında.bu tip yerlrde 850 hpa -2 civarinda olmasi gerek -1 de idare eder.nigde merkez yikseklik nediyle -1 direk kar yaparken konya aksaray kaysrri de -2 de oh dedirtir.eger soguklar sbirya kokenli olsaydi 0 -1 arasi da yeterdi.konya dogusu 0 -1 arasındayken meekez -1 civarinda.ama aksarayin hemen g.dogusunda nal biçiminde bir 0 alti 850 hpa var nigde den biraz umudum var.

Gelelim bunlari ekarte edebilecek durumlara yukarda acikladim sbirya kokenli soguk olmasi a.b sogugu cekme ozelligi (minik a.b ler olabilor) yağışın sicakligi lokal olarak düşürmesi.

• soyle sosyleeyum yukari seviyede sikinti yok ama sogugun karakteri geregi istedigimiz sogugu 850 hpa da saglauamiyiruz nerelrde saglayamiyiruz.konya dogu da kayseri nigde civarında.bu tip yerlrde 850 hpa -2 civarinda olmasi gerek -1 de idare eder.nigde merkez yikseklik nediyle -1 direk kar yaparken konya aksaray kaysrri de -2 de oh dedirtir.eger soguklar sbirya kokenli olsaydi 0 -1 arasi da yeterdi.konya dogusu 0 -1 arasındayken meekez -1 civarinda.ama aksarayin hemen g.dogusunda nal biçiminde bir 0 alti 850 hpa var nigde den biraz umudum var.

Gelelim bunlari ekarte edebilecek durumlara yukarda acikladim sbirya kokenli soguk olmasi a.b sogugu cekme ozelligi (minik a.b ler olabilor) yağışın sicakligi lokal olarak düşürmesi.

Yani hocam Konya için ihtimal arttı diyebilie miyiz

Hocam birde yağış haritasına göre Konyanın Batı ve güneyi daha iyi gibi Merkez istediğini alamayacak gibi Karaman ve Niğde'yi de azaltmis

• Hocam birde yağış haritasına göre Konyanın Batı ve güneyi daha iyi gibi Merkez istediğini alamayacak gibi Karaman ve Niğde'yi de azaltmis

Evet ozellile alanya nin hemen ustindrkj seydisehir beysehir derebucak ve tabiki karaman guneyi.cok cok iyi hatta karaman guney bu geceden almaya baslayacak sadece belki 30 31 arasinda ki yagislar tam kar olamayabilir