Ege ve Batı Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhaba Arkadaşlar;
    Görüyorum ki karamsar arkadaşlarımız çoğunlukta.Bu karamsarlığı bir parça dağıtmak isiyorum.
    Sibiryanın aktif olduğu senelerde modellerdeki kararsızlık hep yaşadığımız ve deneyimlediğimiz hadiseler.
    Sistemleri takip sırasında verileri ve modellemeleri incelerken sibirya yükseğinin aktif olduğu senelerdeki
    model çıktılarının da incelenmesinde,karşılaştırılmasında fayda var diye düşünüyorum.Şu anki mevcut durumu
    incelediğimizde Aralık ikinci yarısı itibariyle tatminkar bir sistem alma olasılığımız daha mümkün görünüyor.
    Özellikle ayın 20'si sonrası 2016/2017 kışına yakışır kuvvetli diyebileceğimiz bir sistem olma olasılığımız
    hayli yüksek diye düşünüyorum.Önceki seneleri incelediğimizde özellikle Ocak Şubat ve Mart aylarının hop oturup
    hop kalkacağımız çok daha kuvvetli sistemler yaşayacağımız aylar olacağını düşünüyorum.Ayrıca tecrübelerim
    beni yanıltmaz ise en az bir veya iki blokaj hadisesi yaşayacağımız çok kuvvetli sistem alma olasılığımız
    hayli yüksek görünüyor.Zaman buldukça detaylı bir şekilde daha sonra bunları sizlerle paylaşacağım.Extrem bir
    kışa hazır olun demek istiyorum.Şimdilik hoşçakalın Arkadaşlar....

• Polar vortex aktif her şey yolunda arkadaşlar, moral bozmaya değmez, moralleri bozan tek şey bence beklentilerin yüksek olmasıydı bu sistemde. Bazı yerler seyirlik bazı yerler örtü şeklinde kar aldı. Sıkıntı yok biri gider diğeri gelir kafanız rahat olsun. ALLAHIN izni ile daha kış mevsiminin 3 te 1 i bile bitmedi. ;)

• Afyon, Kütahya, Uşak gibi illerde bu gece 12(24:00) den sonra orta kuvvette kar yağışı olabilir. Ta ki yarın öğlen saatlerine kadar. Hayatı olumsuz etkileyecek derece bir yağış olmasa da çok hafif bir yağış gibi de durmuyor. ;)

• Polar vortex aktif her şey yolunda arkadaşlar, moral bozmaya değmez, moralleri bozan tek şey bence beklentilerin yüksek olmasıydı bu sistemde. Bazı yerler seyirlik bazı yerler örtü şeklinde kar aldı. Sıkıntı yok biri gider diğeri gelir kafanız rahat olsun. ALLAHIN izni ile daha kış mevsiminin 3 te 1 i bile bitmedi. ;)

Daha kışa başlamadık bile ;)