Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin,Raporlar ve Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Karadeniz Bölgesi için genel tahminler, raporlar ve yorumlar bu başlık altında yapılacaktır. Üyelerimizin forumda kirlilik olmaması adına Karadeniz ile özel tahminleri varsa bu başlıktan paylaşmalarını rica ederiz.

• Karadeniz Bölgesiyle ilgili ilk kar haberini ben atayım :)

Ay sonunda(28 eylül) beklediğimiz soğuk hava ile birlikte Doğu Karadeniz dağlarının çoğunda kar bekleniyor.

• 24 Eylül 2014 günü Karadeniz Bölgesi tahminim

Yarın bölgemizde Çorum dışında her yerde yağışlar bekliyorum.Yağışlar Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin'de kuvvetli olacak.Ayrıca bu geceden itibaren Orta ve Doğu Karadeniz'de Fırtına bekliyorum,balıkçılar ava çıkmamalı.Son bir not ise şu Doğu Karadeniz'de 2500-2600 mt üstü yerlerde ve Batı Karadeniz'in Yükseklerinde kar yağışı bekliyorum.

Umarım beğenmişsinizdir.

''Tahmini biz yaptık,kararı Allah verecek'' Salonçenuri53 A.S.

• Yarın Karadeniz Bölgesinde yağmurlar etkili olacak batı Karadeniz taraflarında sabah yağmur kesilecek orta Karadenizde ise Gökgürültülü yağış beklemekteyim Doğu karadenizde kuvvetli yağışlara karşı tedbirli olunmalı.Bölge genelinde sabahleyin fırtına var öğleden sonra fırtına etkisini kaybedecek.Doğu karadenizin yüksek kesimlerinde ise karlakarışık yağmur ve kar beklemekteyim

En Yüksek Sıcaklık

En Düşük Sıcaklık

• Haritalar çok güzel olmuş, ellerinize sağlık :).

• @"Enes Güleç(17)" Güzel oldu,sağol.

Karadenizli arkadaşlar lütfen mesajlarınızı,tahminlerinizi buraya yazın.Sayfamız başı boş kalmasın,sayfamıza sahip çıkalım.Karadenize sahip çıkmamak karadenizliye yakışmaz.

• @"Enes Güleç(17)" Güzel oldu,sağol.

Karadenizli arkadaşlar lütfen mesajlarınızı,tahminlerinizi buraya yazın.Sayfamız başı boş kalmasın,sayfamıza sahip çıkalım.Karadenize sahip çıkmamak karadenizliye yakışmaz.

Önemli değil meriçin konusundan harita ve ikonlaı alabilirsiniz
    http://www.havaforum.com/konu-…-haritasi-hazirlanir.html
    Ben biraz ikonları değiştirdim

• Yarın için doğu karadenizde Trabzon,Rize,Artvin çevrelerinde çok kuvvetli yağış bekleniyor.Metrekareye 100 kg üstünde yağmur yağabilir.Sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunmalı.

• Bugün Giresun'dan Hopa'ya kadar birçok yerde sel,heyelan vs oldu.Fırtına deresi taştı,Ardeşen-Çamlıhemşin yolu kapandı,sıcaklıklar gün boyu 17-18'i geçemedi.Fırtına büyük hasar verdi,deniz taştı.

Bir müjdem ise şu,aldığım istihbarata göre Doğu Karadeniz'in 2200-2300 mt yükseklerinde hatırı sayılır bir kar yağışı olmuş.

• 25 Eylül 2014 Karadeniz bölgesi tahminim

Yarın için Gümüşhane dışında Doğu Karadeniz genelinde yağış bekliyorum.Sıcaklıklar bölge genelinde yarın için en fazla 20-21'i aşamayacak.Doğu Karadeniz'in 2000-2100 mt yükseklerinde bu gece başta olmak üzere yine kar yağışı bekliyorum.

• @"Gray Cities" abimin dediği gibi yarın akşamdan itibaren Sinop-Artvin hattı boyunca Kuvvetli ve zaman zaman Çok kuvvetli yağışlar bekleniyor,metrekareye 80-100 kg arası yağış olabilir.DEY yağışları çok etkili olacak,aynı zamanda 60-70 km'ye varan rüzgarlar bekleniyor.

Tekrar ediyorum @"BaFRaLı55" ve @"Gray Cities" başta olmak üzere lütfen bölgemize sahip çıkalım.Tahminlerimizi,yorumlarımızı yazalım.Konumuz kaybolup gitmesin,Karadeniz'e sahip çıkmamak Karadenizliye yakışmaz.Lütfen... :)

• Batı Karadeniz

Şuan Batı Karadeniz'in bazı kesimlerde hafif yağış geçişleri etkili oluyor.
    Bu yağışların öğle saatleriyle birlikte Batı Karadeniz'de etki alanını genişleteceğini akşam saatleriyle birlikte ise etki alanını tüm Batı Karadeniz'e yayacağını ve kuvvetleneceğini tahmin ediyorum.

Akşam saatleriyle birlikte etkisini tamamen arttıracak yağışın Batı Karadeniz'de yarın öğle saatlerine kadar kuvvetli olarak devam etmesini bekliyorum.Yer yer akşam saatlerine kadarda yağışlar sarkabilir ancak kuvveti azalır.

Orta ve Doğu Karadeniz için akşam saatlerinde konuşmak daha doğru olur ama şuan için Yarın 12:00 'dan sonra önce Orta daha sonra Doğu Karadeniz tedbirli olmalı... ;)

• @"Gray Cities" abimin dediği gibi yarın akşamdan itibaren Sinop-Artvin hattı boyunca Kuvvetli ve zaman zaman Çok kuvvetli yağışlar bekleniyor,metrekareye 80-100 kg arası yağış olabilir.DEY yağışları çok etkili olacak,aynı zamanda 60-70 km'ye varan rüzgarlar bekleniyor.

Tekrar ediyorum @"BaFRaLı55" ve @"Gray Cities" başta olmak üzere lütfen bölgemize sahip çıkalım.Tahminlerimizi,yorumlarımızı yazalım.Konumuz kaybolup gitmesin,Karadeniz'e sahip çıkmamak Karadenizliye yakışmaz.Lütfen... :)

Aramızda 1 yaş fark var abi demene gerek yok :D

• 28 Eylül 2014 Pazar günü tahminim;

Bölgenin neredeyse tamamında Kuvvetli sağanaklar bekliyorum.Öğle saatlerinden sonra Sinop,Samsun ve Ordu'da Şiddetli yağış var,100 kg üzeri yağış olabilir dikkat edilmeli.Doğu Karadeniz'de ise şov akşam başlayacak,sert rüzgar(zaman zaman fırtına) sıcaklığı aşağı çekecek ve Şiddetli yağış başlayacak özellikle Rize-Artvin arası büyük risk taşıyor.

29 Eylül 2014 Pazartesi günü tahminim;

Batı Karadeniz dışında bölge genelinde yağış bekliyorum,yağışlar Doğu Karadeniz'de yine kuvvetli olacak.Rüzgar kuvvetli,Doğu Karadeniz'de zaman zaman fırtına şeklinde esecek.Sıcaklıklar hızlı şekilde düşeceğinden Pazar'ı Pazartesi'ye bağlayan geceden itibaren Doğu Karadeniz'in yükseklerinde kky ve kar başlayacak.

30 Eylül 2014 Salı günü tahminim;

Doğu Karadeniz ve Ordu çevrelerinde yağışlar bekliyorum,hava sıcaklığı en fazla 17-18 derecelere kadar çıkabilecek ve Doğu Karadeniz'in 1600-1700 mt üstü yerlerinde kar sürecek.Gece saatlerinde Bayburt merkezde ve Ayder yaylasında kky görülebilir.

Umarım beğenirsiniz.

''Tahmin bizden,karar Allah'tan'' Salonçenuri53 A.S.