GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Eylül 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ya benim tahminim sonbaharı sonbahar gibi yaşarsak kışa erken bir giriş yapabiliriz yani kasım ayının son çeyreğinde soğuk ve yağışlı bir havayla karşılaşabiliriz ama öncelikle sonbahara tam anlamıyla iyi bi giriş yaparsak kışıda kış gibi yaşayabiliriz.

• Gelsin artık serinleyelim kış moduna giriş yapalım, ceketler montlar çıkmaya başlasın . Benim büyüklerim hep sonbahara nasıl girersen kış öyle geçer derlerdi. geçen sene eylülde yanlış hatırlamıyosam soğuk ama kurak bi aydı ve kışta kurak geçmişti . Yani bu sene sonbahara soğuk ve yağışlı girelim ki kışta yağışlı ve soğuk geçsin :D (Tahmin) :D

• Gelsin artık serinleyelim kış moduna giriş yapalım, ceketler montlar çıkmaya başlasın . Benim büyüklerim hep sonbahara nasıl girersen kış öyle geçer derlerdi. geçen sene eylülde yanlış hatırlamıyosam soğuk ama kurak bi aydı ve kışta kurak geçmişti . Yani bu sene sonbahara soğuk ve yağışlı girelim ki kışta yağışlı ve soğuk geçsin :D (Tahmin) :D

İnşallah :)

• görünen o ki pazar ve pazarı pazartesiye bağlayan gece iyi yağış görünüyor istanbul için,dün anadolu yakasında hiç yağış yoktu,ama sanırım pazar günü bulutları ve yağışı göreceğiz

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Gerçek Sonbahar 16-17 Eylülde başlayacak.Çoğu yerde kuvvetli yağışlar olacak.

Bu görünen modellere baktığımızda Basranın çekildiğini ve ülkemize ciddi bir serinleme geldiğini görüyoruz.850hPa da 6 ve 8 lerin girdiği yerler yani Marmara,Karadeniz ve Doğu Anadolunun kuzeyinde ani serinleme bekliyorum,buna bağlı olarak İstanbulda sıcaklık 21-14,Zonguldakta 19-15,Samsunda 20-15 ve Rizede 18-14 e kadar düşmesini bekliyorum.Öküz bölgesinde(Erz,Ard,Kars) ise sıcaklıkların 17-6 veya 18-5 derecelere inmesini öngörüyorum.Buna göre Küre dağları,Doğu Karadeniz ve Öküz bölgesinin 2200-2400 rakımlı yerlerine sezonun ilk Kar yağışı düşebilir.Diğer yerlerde de ciddi bir serinleme söz konusu,başkent 20-12 ye hatta altına düşebilir.

Sibirya YB ye de dikkatinizi çekmek istiyorum,çok güçlü bir şekilde duruyor.Bu sene hep güçlü olmasını bekliyorum.Çizdiğim bölgeden bu kış ülkemize güçlü salınımlar(-10,-12 hatta -15) bekliyorum.

25-26 Eylül gibi Afrika üstümüze atak yapabilir ama kısa süreli,sonra ülkemizin %90 ı 25-26 derece üstünü unutacak.

Benim şahsi görüşüme ve birçok ustaya göre yuvarlak içine aldığım alan çok soğuk olacak.Öyle salınımlar bekliyorum ki Kırımın kuzeyinde -28 lik çekirdek bile bekliyorum.Ülkemize en az 1 tane soğuk anlamında 2004 veya 2006 benzeri sistem indirecektir,yağış o yıllardan fazla olacağına göre gerisini siz düşünün.

Lazuri53

• Gerçek olurmu bilemiyorum ama eğer bu model değişmesse a.b basranın geri çekilmesiyle akım yapacak