Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tahmin, Rapor ve Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Urfada müthiş bi yağmur var 2 kez yıldırım düştü çok güzel yağıyor şimşekler yıldırımlar devamı gelir inş.

• Ozledim cam kenarinda sabahlamayi heyecanlanmayi mgm nin tahminlerini beklemeyi duygulanmayi kisi kari ozledim Hani kari neden seviyoruz diyoduk cevabi benim icin bu sanirim cocuklugumdan kalan bir hediye gibi hep eskiyi hatirlatir sehir ile butunlesir o kar tum kirleri orter tipki eskisi gibi :(

• Memleketim Mardin'in Nusaybin ilçesindeki en çetin kış bu kıştı öyleki uzun yıllardan bu yana ilk defa okullar yazın 50 dereceye ulaşan sıcaklıkların olduğu o bölgede 3 gün tatil edilmiş ve ilçeden geçen tarihi İpek yolu günlerce kapalı kalmıştı...

• Bölgemiz çok sessiz çok sıcak çok 9 ila 15 saatleri arası dışarısı acayip çok şiddetli buharlaşma var..ataturk barajı günden güne çekiliyor.kurak geçen kıştan sonra kaynak suları eylül gelmeden kurumaya başlamış hakkımızda hayırlısı.....

• Sıcak çok sıcak sıcak dahada sıcak olacak..bir hafta boyunca bölgemiz resmen yanacak kavrulacak....zaten kurak olan topraklarımız kul olacak......iyi olan eylülden sonra bol yağış alacağımız..tahminler bolca yağacak diyor.......

• Dün Türkiye Genelinde; ölçülen en yüksek sıcaklıklarda ilk 22 istasyon Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki istasyonlardan oluşmuştur.
    İlk 5 istasyon sırasıyla:
    1. Şırnak / Cizre : 46.1
    2. Şırnak / Güçlükonak : 45.4
    3. Şanlıurfa / Ceylanpınar : 45.1
    4. Mardin / Nusaybin ve Şanlıurfa / Birecik : 44.9
    5. Şanlıurfa / Akçakale : 44.8

Bu arada bu değerler bu yaz sezonun ölçülmüş en yüksek değerleridir.

• Cizre Medine ve Riyadı geçti :D
    1.Kuveyt : 49
    2.Kerkük : 48
    3.Bağdat : 47
    4.Mekke : 46
    5.cizre : 46

• İlerleyen günlerde Cizre Bağdat'ı zorlayabilir...

• Aynı günün gecesi bölge gecenin en yüksek sıcaklıklarında ilk 5'e 4 istasyonu yerleştiriyor. :) :D
    1.Şırnak / Güçlükonak: 29.2
    2.Elazığ / Harput: 28.0
    3.Mardin Merkez ve Nusaybin: 27.3
    4.Şırnak / Cizre: 27.2
    5.Mardin / Mazıdağı: 26.9

• An itibariyle bölgemizdeki en yüksek sıcaklıklar:
    Şırnak'ta;
    Şırnak / Güçlükonak: 40.6
    Şırnak / Cizre: 39.2

Gaziantep'te;
    Gaziantep / Nizip: 38.4

Adıyman'da;
    Adıyaman / Merkez: 37.8

Diyarbakır'da;
    Diyarbakır / Sur: 38.5

Mardin'de;
    Mardin / Nusaybin: 38.9

Batman'da;
    Batman / Merkez: 38.9

Siirt'te;
    Siirt / Merkez:37.9 olarak ölçülmüştür.

Einmal editiert, zuletzt von UmuTCaN ()

• Uzun bir aradan sonra bölgemize çok şükür yağış geliyor hafif ve yerel olsada yarın zaman zaman Urfa'nın ve Mardin'in kuzeyi ile birlikte Diyarbakır ve bir ara Batman çevresinde yağış geçişi bekliyorum.
    NOT: Yağışlar hafif ve yerel olacaktır.

• Umutcan sende olmasan bölgemiz tahminlerini yapacak kişi yok? teşekkür ediyoruz..ama her şeye rağmen son 4 yılın en serin yazını yaşıyoruz bölge olarak.sonbahara az kaldı bundan sonra artık yavaş yavaş yağış tahminlerini yapacağız 1 ay sonra....,,inşallah