10-15 Ocak?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sagol Samet anca cevap verebildim internet deliye döndürdü beni sinir krizi geçirdim :)

• Vay be. Fark böyle bakınca daha net anlaşılıyor. Cidden nasıl bir zıtlık bu. Kim kazanacak bakalım :D

• Zitat von Siberianist pid='80778' dateline='1388957942'

Vay be. Fark böyle bakınca daha net anlaşılıyor. Cidden nasıl bir zıtlık bu. Kim kazanacak bakalım :D

Gerçekten bariz farklılık var hocam inşallah ecmwf kazanır.:D

• Akşam güncellemeleri yaklaşırken, modellerin bir değerlendirmesi, bakalım akşam güncellemeleri neler verecek;
    GFS; Sıcak senaryoların hünkarı. Son güncellemelerinde bariz geri adım atıyor ama tam düzelecek mi veya düzelecekse, düzelmesi ne kadar sürer, meçhul.
    ECMWF(-10); Soğuk senaryoların ağası, babası, Avrupa'nın en iyi modeli. Geliyor diyor, başka da birşey demiyor.
    UKMO; 144h'a kadar, İskandinavya'ya yüksek basınçtan sadece küçük bir burun çıkartmış, olmamış bu model, olmamış. GFS'den daha iyi de olsa, onun müridi olmaktan kurtaramaz bu hali onu.
    GEM(-12); Konuşmaya bile gerek yok, ECMWF'ye hep destek, tam destek.
    CPTEC(-15); İskandinav yükseği sapasağlam, maşallah.
    NCMRWF(-8); GFS'ye yakın sinoptik vermesine rağmen, zırnık soğuk koklatmayan GFS'ye göre çok daha iyi.
    CMA(-12); Kuzey taraflara bir yüksek basınç yerleştirip, soğuğu indirerek, ECMWF'ye tam destek demiş bulunmakta.
    NASA GEOS5; Sadece 120h sonrasını görebiliyor olsa da varsa yoksa ECMWF demiş, İskandinavya'ya basmış yüksek basıncı. Devam etseymiş, -10 rahat sokarmış.
    NAVGEM; Sabah güncellemesi berbat olan bu model, öğle güncellemesinde direkten dönmüş. GFS'ye daha yakın olduğu için, bu arkadaşı da GFS'nin yanına alıyoruz.
    CFS; Kaale alınmayacak durumda. 14 Ocak için kuvvetli Sibirya veriyor, geçiniz efem, geçiniz.
    WMC Moscou; Bu modeli de değerlendirmeye almamın tek amacı, GFS'nin tarafında olanların sayısının artmasını istemem. Daha kalabalık dursunlar, mücadele daha keyifli olsun.
    Tüm bunların yanında GEM ensemble'ları dibe çöküşe başlamışken, NOGAPS ensemble'ları GEFS gibi, sistem mistem yok diyor.
    Taraflar;
    GFS-UKMO-NAVGEM-WMC MOSCOU-NOGAPS ENSEMBLES vs. ECMWF-GEM-CPTEC-CMA-NASA GEOS5-GEM ENSEMBLES

Herşey bal gibi ortada. GFS yalnız. Aslında 4 baba model, birbirlerinden ayrılmış, ECMWF ve GEM gelecek diyor GFS ve UKMO gelmeyecek diyor. Hatta UKMO "Kısmen gelmeyecek" diyor desek çok daha doğru olur. Bu savaşın tam olarak galibi, GFS veya ECMWF'den biri ısrarından vazgeçmeden bitmez. İsterse ECMWF tek kalsın, isterse GFS, kesin sonuç için o iki modelin de bir tarafa geçmesi lazım.
    GFS tarafı, bitirici adamlara sahip, UKMO ve NAVGEM kuşkusuz iyi modeller. ECMWF ise kadrosunda bol alternatif taşıyor. Biri olmazsa diğeri olur mentalitesiyle oynayacaktır büyük ihtimalle. GEM'i de unutmamak gerek. GEM, çok sürprize imza atabilen bir model.
    Haydi bakalım rastgele, GFS iyi çıksın, gerisi kolay
    Akşam, kadrolar değişecek mi bakalım. Ecmwf-Gfs vs. Ukmo-Gem dizilimi görürsek işler tuhaflaşmaya başlar :D
    (Ne güncellemeymiş yahu, 5 dakika yazıyor, 20 dakika oldu :D 2 kere silindi yazım, tekrar yazmak zorunda kaldım :D )

• İttilaf Modelleri:GFS-UKMO-NAVGEM-WMC MOSCOU-NOGAPS ENSEMBLES
    İttifak ModelleriECMWF-GEM-CPTEC-CMA-NASA GEOS5-GEM ENSEMBLES

III.DÜNYA MODEL SAVAŞI

GFS Taraf değiştirecek(italya) :D

• Gfs sistemin girişini 14- 15 ocak arasına demirledi artık ve bence ocağın 2.yarısı her an her şey olabilir,doğrusu ben Sibirya'dan güzel bir hamle bekliyorum İzlandayı bloke etmesi için.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

• Yaa sabır yaa sabır. Başlıkların hepsi şuan tutarsız gibi duruyor. Önümüzdeki günlerde "GOL" olmazsa şayet. Ama diğer türlü "GOL" olursa tamam tüm tecrübeler asitte eridi. :(

AF-YOK

• Konu çöp olmuş bulunmaktadır. Maalesef endeksler istediğimizi vermedi. Sistem, İskandinav yüksek basıncının kazığı nedeniyle bize değil, Batı Avrupa'ya inecek. Meriç; geçenlerde sana özel mesajda bahsetmiştim, kesin yol Sibirya'dır, İskandinav kazık atabilir diye :D Eh işte, tam da o oluyor. İskandinavya, sistemi büyük bir kazık ile Batı Avrupa'ya yolluyor.
    Aslında kesin konuşmak için yarını beklemek lazım. Londra diyagramlarında hala tam bir kararlılık sağlanmamış durumda. Bizim diyagramlarsa ip gibi maşallah(!)
    İskandinav'yayı bir yüksek basınç ele geçirmişse, Azor yavaş yavaş kalkmaya niyet ediyorsa yerinden (2 büyük model de 168h'tan sonra Azor'u Atlantik'in doğusundan şahlandırıyor ve İzlanda siklonlarına bir dur dedirtiyor), bu ocak boş geçmez. Bu sinoptikte, bu ocak boş geçmez. Geçerse çok yazık olur.
    Yeni konuyu, bu haftasonu açarım. Cuma günü, 10-15 süreci hakkında son yorumu yapıp, konuyu kapatacağım :)

• Zitat von Siberianist pid='81896' dateline='1389209554'

Konu çöp olmuş bulunmaktadır. Maalesef endeksler istediğimizi vermedi. Sistem, İskandinav yüksek basıncının kazığı nedeniyle bize değil, Batı Avrupa'ya inecek. Meriç; geçenlerde sana özel mesajda bahsetmiştim, kesin yol Sibirya'dır, İskandinav kazık atabilir diye :D Eh işte, tam da o oluyor. İskandinavya, sistemi büyük bir kazık ile Batı Avrupa'ya yolluyor.
    Aslında kesin konuşmak için yarını beklemek lazım. Londra diyagramlarında hala tam bir kararlılık sağlanmamış durumda. Bizim diyagramlarsa ip gibi maşallah(!)
    İskandinav'yayı bir yüksek basınç ele geçirmişse, Azor yavaş yavaş kalkmaya niyet ediyorsa yerinden (2 büyük model de 168h'tan sonra Azor'u Atlantik'in doğusundan şahlandırıyor ve İzlanda siklonlarına bir dur dedirtiyor), bu ocak boş geçmez. Bu sinoptikte, bu ocak boş geçmez. Geçerse çok yazık olur.
    Yeni konuyu, bu haftasonu açarım. Cuma günü, 10-15 süreci hakkında son yorumu yapıp, konuyu kapatacağım :)

Sağlık olsun diyelim, 18'i ve sonrasında bir şeyler olabilir gibi :D.

• Antalya için 11-12 ocak tarihlerinden ihtibaren sağanak yağışlar kapıda görünüyor. bu sene istenilen düzeye ulaşmadı bir türlü yağışlar umarım bundan sonraki süreçte herşey yolunda gider.

• Kapatma konuyu çöp olmaz bu aksam ki ve yarın ki model çıktılarını görelim 16 -15 de olabilir son gfs run çok iyi sinyal veriyor 13 -14 de kar ihtimali bana goreb%75[hr]Atmosferde paten değişikliği var taşlar oturması daha 13 -14 sistem gelirse ki kuvvetlendirir gelir ocak ikinci yarı şov olur[hr]O yukaridaki soğuk tekerlek bize inecek avrupada değil[hr]Yüksek basınç alanları çok hızlı hareket ediyor batı Akdeniz'deki hayali siklonu üstündeki yüksek yer ve yüksek orta avrupa ve bakanlara doğru genişler o soğuk havayı üstümüze iner illa azor İskandinav Sibirya şart değil siberanist ama sistem kısa ömürlü olur Sayet bu sistem gelirse ki gelir bence Demin de dedim ocak ikinci yarı bizim iyi aksamlar

• Artık gelse bile -12'ler falan olmayacağından, kesmez bizi.
    Ayın 20'sinden sonra birşeyler olması kuvvetle muhtemel. Öncesinde pek birşey gözükmüyor

• Bu aksam ve yarınki çalıştırma görelim üst seviye soğuk hareketleri önemli 20 sinden öncede olabilir 20 sinden sonrası demekle temenni beklentiler öteye geçmez bu tür atmosferde ki ısrar durumlarında siz 72 Satı bile göremezsiniz net olarak ve bu koşullarda özellikle İzlanda nin hakim olduğu dönemde yapılan tahminler tutarlı olmaz ancak bugün ve yarın aksama kadar olan süreç bu kilidi bozabilir onun için 20 sinden sonra ay sonu ifadeleri bu an itibariyle beklentiler öteye geçmez bu siteye üç yıl önce abone olmuştum çok guzellestin ama bugün açtım ve yorum yazdım siberanist begeniyorum arada bi çok nadir yorum yazarım ama üst üste yorum yapılamayacağı bilmiyordum kusura bakmayin

• Bu aksam ve yarınki çalıştırma görelim üst seviye soğuk hareketleri önemli 20 sinden öncede olabilir 20 sinden sonrası demekle temenni beklentiler öteye geçmez bu tür atmosferde ki ısrar durumlarında siz 72 Satı bile göremezsiniz net olarak ve bu koşullarda özellikle İzlanda nin hakim olduğu dönemde yapılan tahminler tutarlı olmaz ancak bugün ve yarın aksama kadar olan süreç bu kilidi bozabilir onun için 20 sinden sonra ay sonu ifadeleri bu an itibariyle beklentiler öteye geçmez bu siteye üç yıl önce abone olmuştum çok guzellestin ama bugün açtım ve yorum yazdım siberanist begeniyorum arada bi çok nadir yorum yazarım ama üst üste yorum yapılamayacağı bilmiyordum kusura bakmayin

Şu günlerde, İzlanda hakimiyeti var, durum karışık, haklısınız. Ama hayalperestliğin lüzumu yok, 15'ine kadarki süreç büyük ihtimalle bu akşam GFS diyagramları ile son bulacaktır.
    20'sinden sonrasına gelince... Temenni olarak kalmaz efenm. GFS üst üste iki çalıştırmasında görüyorsa, diyagramlar da görüyorsa, Ao-Nao sinyal çakıyorsa, temenni olarak kalmaz.
    Eğer ki akşam güncellemesinde de sistem az buçuk görünürse, akşam diyagramları hafiften hamağın ucunu gösterir emin olun. Fakar 10 günden fazla süre var, değişme olmaması imkansız. Sinoptik kuşkusuz değişecektir
    Bu arada teşekkür ederim :) Sitemiz için yapmayacağımız iş yok, elimizden geldiğince çabalıyoruz :)

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Bencede konuyu çöpe atın sayın tahminci tartışma yerine dönmüş yine burası.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()