12 Ocak'ta Hasret Bitiyor!..

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kışı bitirmeye ne meraklısınız yahu :D Modeller bile daha anca 17 ocağı görüyor siz 28 Şubata kadar nokta koyuyorsunuz :D 10-12 sistemi açıkça tarih karmaşası yarattı insanlarda, herkes kendini ocak sonu-şubat başında sanıyor :D

• Bide örnek ben vereyim.2012 senesi idi kar geç gelmişti ama çok güzel gelmişti sonra anafen sınavına gitmiştim nisan ayıydı yağmur yağıyodu sınavın son dakkalarında arkama bi baktım lapa lapa kar yağıyodu hemde yoğun şekilde eve doğru giderken kar etkisini iyice arttırdı ama sulu kar olması karın yerde tutmasını önlerdi eğer bir kaç gün daha sürseydi kar yerde tutardı.

• arkdaşlar bence bu tablolar ayın 6 7 sına kadar değişkenlik gösterir hiç şaşırmamanızı tavsiye ederim.çünkü her geçen gün bir azalış yada artış olur. işallah bu haftayı geride bırakalım önümüzdeki hafta işallah rahatçıkla tahminlere net fikirde öğreniriz...daha bünyamin sürmeli ile gökan abur doğru düzgün tahmin yapamıyorlar :) :) biraz sabır..

• Bune abi yah kafayı yıcem yah eskı sıstemlere bakıyorum ne gunlermıs beee kalbım sıkısıo terliyorum yah artık kar gelsın yah sistemler yağışlar gelsın kuraklık olmasın yter yah off :) :(

• Ocak 15 - 20 arası Kuzey kökenli Y.B alanı örümcek ağı gibi sarmış olan A.B sitemlerini bloke etmeye başlayacak. İlk etapta yavaş yavaş sıcaklıklar düşmeye başlayacak 5-6 derecelere kadar Marmarada. Ardından Adriaktik'de ve Ege üstünde İzlanda üstünden artık olarak gelen A.B alanları gerekli koşulları yakalayana kadar yurdun Batı ve Kuzey Batısı bol poyraz eşliğinde soğuk ve puslu havası ile bir süre bizi oyalayacak. Ardından Y.B alanı yerini bulunca ay sonuna doğru 0 İstanbul'da sıcaklıkları derecelerden yukarı çıkmayacağı ve dek yağışları ile kar alacağımız kuzeyli bir hava akımı hakim olacak. Egenin Güneyi ve Akdeniz cepe yağışları alabilecek bu sistemle. Pek çok arkadaşımız bu kadar erken yapılan tahmine gülecekler fakat tipik banko bir görünüm. Bu sene cepesel kar yağışı düşük görüyorum. Özellikle Marmara için :)

• Zitat von İsobar pid='79423' dateline='1388595168'

Ocak 15 - 20 arası Kuzey kökenli Y.B alanı örümcek ağı gibi sarmış olan A.B sitemlerini bloke etmeye başlayacak. İlk etapta yavaş yavaş sıcaklıklar düşmeye başlayacak 5-6 derecelere kadar Marmarada. Ardından Adriaktik'de ve Ege üstünde İzlanda üstünden artık olarak gelen A.B alanları gerekli koşulları yakalayana kadar yurdun Batı ve Kuzey Batısı bol poyraz eşliğinde soğuk ve puslu havası ile bir süre bizi oyalayacak. Ardından Y.B alanı yerini bulunca ay sonuna doğru 0 İstanbul'da sıcaklıkları derecelerden yukarı çıkmayacağı ve dek yağışları ile kar alacağımız kuzeyli bir hava akımı hakim olacak. Egenin Güneyi ve Akdeniz cepe yağışları alabilecek bu sistemle. Pek çok arkadaşımız bu kadar erken yapılan tahmine gülecekler fakat tipik banko bir görünüm. Bu sene cepesel kar yağışı düşük görüyorum. Özellikle Marmara için :)

Benim bildiğim yb sıcak ve normal hava ab kötü havakoşulları idi :hfyeni (39):

• :D Komik bi halimiz var önce dedik kasım 15 den sonra kış başlar bişey olmadı sonra aralık geldi dediler kış daha bitmedi ümit kesmeyin :D geldik ocak ayına ilk 10 gün gitti :D son 20 günde biraz yağış olsa herkes gaz vercek şubat efsane olcak diycek :D
    olay bu şubatta bi sistem alsak şükür :D gerçekler acıdır

• Katılıyorum bence daha bu sistemleri almıyorsak efsane biraz zor gelir şuan % 50 umut kaldı ve hızla tükeniyor inşallah yanılırımda efsane gelir

MARMARA BÖLGESİ İSTANBUL

• aynen yah arkadaşlar fzla takmyaın yah bakın 1 kac saat once bır sey soledım 1984 verılerıne bakan ne dmk ıstegımı anlar aynı bole gıderken subatın 14 ünden martın 15 ıne kdr uzun v. bir sistem ve ınıslı cıkıslı yoğun ve aralıklı aralksız yagıslar almısık o yüzden efsane olmuş ;)

• Zitat von ɞɞ Bilal ʚʚ pid='79429' dateline='1388596125'

:D Komik bi halimiz var önce dedik kasım 15 den sonra kış başlar bişey olmadı sonra aralık geldi dediler kış daha bitmedi ümit kesmeyin :D geldik ocak ayına ilk 10 gün gitti :D son 20 günde biraz yağış olsa herkes gaz vercek şubat efsane olcak diycek :D
    olay bu şubatta bi sistem alsak şükür :D gerçekler acıdır

Şöyle bir şey var,2013 senesi yağış olarak mevsim normallerin çok altında sıcaklıkta üstünde geçecekmiş ne olursa olsun aralık ayını 2013'e aittir o yüzden aralık ayıda 2013'e uymak zorunda şimdi ise yağış mevsim normalleri üstünde sıcaklık altında olacağı için ocak şubat böyle geçecek hiç bahsetme aralık ile ocak ne fark eder diye fark eder 1987'deki kar fırtınası niye fark etti şubatta ocakta yağmayan kar martta yağıyosa,ben burda ocak ile şubat az kar yağdı demek istemedim yani :Döyle bir şey oluyorsa ocak ile aralık ayı niye fark olmasın.:D;)

• modellerdeki en büyük sorun azor üstünde Y.B sistemleri hakimiyeti :) bu süreç devam ettikçe en fazla 1-2 günlük kısa süreli dalgalar alırız. Aralık ayında yaşanan az rastlanacak bir duurm ki max 2-3 gün sürdü.Uzun süreli 1 hafta 10 gün süren tabloları ancak çekirdeği 1050 - 1060 mb Rusya ve Doğu Avrupa'ya çöken y.b sistemin çevresinde dönen nemin sebep olduğu kar yağışlarıdır. Geçmişteki sistemlere bakın İzlanda üstünden sistemler ülkemize kara kış getirmiş gibi gözükse de aslında bu sistemleri mutlaka Orta veya Duğu Avrupaya çöreklenmiş yerinden uzun süre ayrılmayan Y.B. lar tamamlar. Sağlam bir kış için mutalaka Azor ve Ege koridorunun açık olması gerekiyor. Şuanda tam tersini yaşıyoruz. Ocak sonuna doğru bu tablo değişeceğine kesin gözüyle bakıyorum. Ali Esinin dediği gibi her dağın arkasında bir düzlük vardır. Anlayan anlamıştır.