7-11 ARALIK (MARMARA)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Değerli Dostlarımın bilgisine sunulur:

07/12/2013 C.TESİ
    Sabah ilk saatlerden itibaren Trakya ve Bölgenin batısı çok bulutlu olacak. Rüzgar, beklenenin aksine daha erken saatlerde karayele dirse edecek. Sabah saatlerinde Edremit, Ayvacık, Çanakkale ve Biga çevresinde başlayacak yağmur, hızla bölge geneline yayılacak olup yağışla eş zamanlı olarak sıcaklıkları 3-6 saat içinde 2-4 derece aşağıya çekecek. Kırklareli Edirne, Tekirdağ çevrelerinde yağış öğleden sonra kesilebilir. Bölgenin özellikle güney ve doğusunda ise yağışların etkili olmasını bekliyorum. Akşam saatlerinden itibaren Çorlu, Çatalca çevrelerinde daha zayıf olmak üzere bölgenin güney doğusunda ve doğusunda yükseklerde kar yağışlarının etkili olması muhtemeldir. Rüzgar karayel yönlü 6 kuvvette yağış anında kısa süreli fırtına şeklinde esecek.Günün en yüksek sıcaklıkları: İstanbul:6C, Bursa:5C, Edirne:3C, Çanakkale:6C, Adapazarı:6C
    C.tesi Gecesi:
    Akşam saatlerinde İstanbul'un özellikle Anadolu yakasının ve kuzey ilçelerinin yükseklerinde kar etkili yağacak. İl genelinde gece yağış karla karışık yağmur ve kar şeklinde aralıklarla devam edecek. Bu yağışlardan Anadolu yakası biraz daha fazla etkilenecek. Gece Trakya ve Bölgenin batısında havanın açması ile orta şiddette zirai don tehlikesi bulunmaktadır. Gecenin en düşük sıcaklıkları: İstanbul:2C, Bursa:0C, Edirne:-2C, Çanakkale:0C, Adapazarı:1C

08/12/2013 PAZAR

Bölge geneli çoğunlukla az bulutlu ve açık geçecek. İlk saatlerde Bilecik ve Adapazarı çevrelerinde hafif kar serpintisi bekliyorum. Rüzgar karayelden orta kuvvette esmeye devam edecek. öğleden sonra bölgenin kuzeyinde ve doğusunda bulutlanma artacak ve geç saatlerde İstanbul başta olmak üzere, Bursa, Bilecik, Kocaeli ve Adapazarı civarında karla karışık yağmur ve kar yağışları görülebilir. Günün en yüksek sıcaklıkları: İstanbul:5C, Bursa:3C, Edirne:4C, Çanakkale:6C, Adapazarı:4C
    Pazar Gecesi:

Bölge geneli az bulutlu güneyi parçalı çok bulutlu geçecek. Rüzgar gün batısından 2-4 kuvvette esecek. Gecenin en düşük sıcaklıkları: İstanbul:3C, Bursa:0C, Edirne:-1C, Çanakkale:1C, Adapazarı:1C

09/12/2013 P.TESİ
    Bölge geneli az bulutlu akşam saatlerinde Trakya ve bölgenin batısı parçalı çok bulutlu olacak. Rüzgar gün batısı ve lodostan kuvvetlice esecek. Lodosla birlikte sıcaklıklar bölgenin güney batısından itibaren hızla yükselecek. Günün en yüksek sıcaklıkları: İstanbul:9C, Bursa:6C, Edirne:8C, Çanakkale:10C, Adapazarı:7C

P.tesi Gecesi:
    Bölgenin batısı ve Trakya çok bulutlu, diğer yerler parçalı az bulutlu geçecek. Rüzgar batı lodostan kuvvetli, Marmara'nın güney ve batısında kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Soba zehirlenmelerine karşı özellikle dikkatli olunmalıdır. Gecenin en düşük sıcaklıkları: İstanbul: 8C, Bursa:6C, Edirne:7C, Çanakkale:10C, Adapazarı:8C

10/12/2013 SALI

Çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışla birlikte sıcaklık akşam saatlerine kadar bölge genelinde 6-8 derece birden azalacak. Sıcaklık azalışıyla birlikte İstanbul başta olmak üzere yağışlar, bölgenin kuzey ve doğusunda daha yoğun olmak üzere önce karla karışık yağmura ardından kara dönüşecek. Rüzgar yıldız karayelden, zamanla yıldız poyrazdan kuvvetli Marmara'nın kuzeyi ile Çanakkale boğazında kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Günün en yüksek sıcaklıkları: İstanbul:7C, Bursa:6C, Edirne:3C, Çanakkale:6C, Adapazarı:7C

Salı Gecesi:
    Parçalı çok bulutlu, Tekirdağ, Balıkesir'in doğu ilçeleri ile Bursa, İstanbul, Kocaeli, Bilecik ve Adapazarı çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Gecenin en düşük sıcaklıkları: İstanbul:1C, Bursa:0C, Edirne:-4C, Çanakkale:-2C, Adapazarı:1C
    11/12/2013 ÇARŞAMBA
    Parçalı az bulutlu, doğusu çok bulutlu ve kar yağışlı geçecek. Yağışlar, İstanbul, Bursa, Kocaeli çevrelerinde etkili olacak. Rüzgar, bölgenin kuzeyinde yıldız yönünden kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Günün en yüksek sıcaklıkları: İstanbul:1, Bursa:-2, Edirne:-2C, Çanakkale:0C, Adapazarı:0C. Öğleden sonra İstanbul'un özellikle Anadolu yakasında kar yağışı ile birlikte etkisi artıracak olan buzlanma ve don olayına karşı ilgililerin tedbirli davranmaları gerekmektedir. Valiliğimiz İstanbul için Perşembe gününü tatil etiğini bugün (Çarşamba) açıklayacaktır. Kar kalınlığı Avrupa yakasında sahiller 1-3, yüksekler 5-7 cm, Anadolu yakası sahil 3-5, yüksekler 10 cm civarında çarşamba gece yarısı itibariyle ölçülebilir.
    Çarşamba Gecesi:
    Edirne, Kırklareli, Çanakkale çevreleri dışında bölge geneli gece boyunca çok bulutlu ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar Çanakkale çevrelerinde poyrazdan fırtına şeklinde esecek, bölgenin kuzeyinde ve boğaz çıkışında ise yıldız yönlü rüzgarın hızı saatte 60 km'yi bulabilir. Yağışla birlikte görüş mesafesi azalacağından, buzlanma ile birlikte ulaşımda aksamalar meydana gelebilir. Gecenin en düşük sıcaklıkları: İstanbul:-2C, Bursa:-4C, Edirne:-5C, Çanakkale:-3C, Adapazarı:-2C
    Sevgilerimle,

• Hayırlısı inşallah tahminleriniz tutar. Ben sadece farklı olarak salı öğleden sonra karın başlayacağını düşünüyorum. Çarşamba beyazlamış kalkabiliriz

• Hayırlısı inşallah tahminleriniz tutar. Ben sadece farklı olarak salı öğleden sonra karın başlayacağını düşünüyorum. Çarşamba beyazlamış kalkabiliriz

farklı düşünmüyoruz zaten, günün en yüksek sıcaklığı muhtemelen saat sabah 10:00 gibi ölçülecek.

• Birazdan güncelleme gelir yarın için daha net birşeyler çıkar umarım

Bundan sonraki güncellemelerde değişmesini istemeyeceğim tek şey sistemin soğuma anlamında gücünü kaybetmesi / zayıflaması olur. İşte o zaman harbiden yazık olur.

• Tahmın cok guzel..Insallah cm mıktarı dedıgınden kat kat fazla cıkar :D

İnşallah öyle olur ancak yağışdan ziyade burada cm'i belirleyecek temel unsur sıcaklık olacak. Ben nedense Pazar güününe kadar sıcaklık haritalarına pek güvenmiyorum. Umarım sistemin gücü artar yağış anlamında sıkıntı olmayacak altını çiziyorum ama sıcaklık durumu şüpheli...

• Tahminler çok güzel.Çok teşekkürler.Afyon'u değinir misiniz biraz??

C.tesi günü önce karla karışık yağmur ve hemen ardından kar, pazar ilk saatlerde kar devam eder, p.tesi yağış yok Salı, Çarşamba ve Perşembe aralıklarla kar alacak.