"Aralık"larla Ocak-Şubat

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konu ismi tuhaf geldi büyük ihtimalle :hfyeni (18): Bu başlığın anlamı basit, "Aralık ayının şu dönemlerinde, kendimizi "aralık"larla ocak ve şubatta hissedeceğiz". Kelime oyunu yapmak gerçekten eğlenceli oluyor, özellikle de işin ucunda -12'lik sistemler varsa :hfyeni (18):
    Gelelim Türkiye'nin gelecek haftayla imtihanına. Ben sadece İstanbul tahmini yapacağım, diğer şehirleri yorumlarda soru olarak sorarsanız cevaplarım. Genellikle gidişatla ilgili sorular makbulümdür veya "GFS şu kadar vermiş, sizin bir fikriniz var mı bu konuda" tarzı soruları severim. Eğer evinizin önüne kaç cm kar olacağını soracaksanız yanlış adrestesiniz, direkt sizi şuraya yönlendiriyorum;
    http://www.meteopt.com/modelos/meteogramas/ ;) :P (Evinizin kordinatlarını girin veya haritada evinizi bulup o kırmızı balonu evinizin üzerine getirin. Search tuşuna bastıktan sonra karşınıza tablo çıkacak, 192h'a kadar olan kısmın tabloya dökülmüş hali o. En sağda "snow" olarak belirtilen sütunda pembe rakamlar görüyorsanız o zaman aralığında kar bekleniyor anlamı çıkar, yağışın kuvvetine ise "rain" sütunundan bakabilirsiniz. Bu tablo GFS'nin son çıktısının direkt sayılara dökülmüş halidir, GFS güncellemeleri ile beraber bu da güncellenir. Kolay gelsin :) )

İstanbul'un en yüksek kesimleri güne kky ile başlayacak yarın. Öğle saatlerine doğru yağış etkisini arttıracak ve soğuma da Batı-Karayel bileşeniyle esen fırtına sayesinde İstanbul'un iliklerine işleyecek. İkindiye kalmaz yağış kara döner diye düşünüyorum il genelinde. Gece yarısına kadar hoş bir şekilde devam etmesi beklenen yağış batı ilçelerde küçük sıkıntılar yaratabilir fakat kıyılarda ve Boğaz çevresinde görsel zevkten öteye geçemeyecektir. Sadece yağışın kuvvetli olduğu anlarda belki yerde, arabaların üzerinde ince ve narin bir örtü oluşabilir o kadar. Yağış pazar günü İstanbul'da lokal ve hafif şekilde devam edecek fakat fazla beklenti i.ine girmemek lazım.
    Gelecek hafta ise çok tuhaf olaylara gebe. Şuan kesin konuşmak için çok erken. Mesela akşam diyagramları şuan güncellenmekte ve sistemi yaklaşık 1 gün kısaltmış bulunmakta. Üzülmek için sebep yok. Şu haliyle gelse İstanbul karışır, 7 ocak sisteminin bir benzerini yaşarız.

Benim canmı sıkan şey şu her senaryonun -10'a göçtüğü anlarda, öğle diyagramında +5 ve 0'değerlerine doğru uzayan bir senaryonun şimdi ikiye yükselmiş olması :P :hfyeni (39):

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• İstanbul için konuşmuşsuna ama yinede sorayım, çünkü diğer ilçelere göre sıcak bir yerde oturuyorum. Kartal ne olur sence ?

Kartal da haftasonu kar yağışlarından nasiplenir. Yarın akşam saatlerinde sağlam kar görürsünüz. Pazar günü de Avrupa yakasından daha şanslısınız ;)
    Salı günü gelmesi muhtemel sistemden ise Boğaz civarı kadar olmasa da ziyadesiyle, tatminkar şekilde etkilenirsiniz :)

Burası ne olur üstad ?

Dün böyle demiştim;

Güzel İzmir'im maalesef 12 aralık civarında da üzerinde çok nadir gördüğümüz o beyaz gelinliğini giymeyecek yüksek ihtimalle. O kadar soğukta gelinlik felan da giyilmez zaten, üşütür, İzmir pek narindir.
    Kar yağmamasının nedeni ise siklonik bir oluşumun olmamasıdır. Rüzgar da kuzeydoğudan eseceğinden, İzmir kuru soğuk alacaktır :) Fakat durum sürprizlere de açık bulunmaktadır ;)

Tahminim hala değişmiş değil, maalesef şu haliyle kuru soğuk ama dediğim gibi, sürprizlere açık ;)

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Allah'ım ne olur yağsın ya Manisa'ya kar koymuş mgm Manisa kar alıp burası avucunu yalarsa çok dokunur bana bari evka 4 gibi yüksek, Manisa'ya yakın bir yer alsın da orada göreyim :D

• Kartal da haftasonu kar yağışlarından nasiplenir. Yarın akşam saatlerinde sağlam kar görürsünüz. Pazar günü de Avrupa yakasından daha şanslısınız ;)
    Salı günü gelmesi muhtemel sistemden ise Boğaz civarı kadar olmasa da ziyadesiyle, tatminkar şekilde etkilenirsiniz :)

Dün böyle demiştim;

Tahminim hala değişmiş değil, maalesef şu haliyle kuru soğuk ama dediğim gibi, sürprizlere açık ;)

ustad kocaeli korfez rakim 8m :( ne olur kocaelii?

• ECMWF akşam güncellemesi ile artık 10 aralık sistemine kesin damgasını vuruyoruz sanki. Tek merak edilen şey süresi, ki oda pazardan önce belli olmaz ;)[hr]İçimden bir ses 10-13 aralık sisteminin aralık için son şans olmadığını söylüyor nedense :D

• Kartal da haftasonu kar yağışlarından nasiplenir. Yarın akşam saatlerinde sağlam kar görürsünüz. Pazar günü de Avrupa yakasından daha şanslısınız ;)

Dün böyle demiştim;

Ağzından bal damlıyor üstâdım :D.