2013-2014 Kışı Hakkında

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Güneş beni yakıyor hani sistem geliodu çok pis kızdım dmi yendi bizi malesef ki :@ :@ :@ :@

Dertlerimiz kum tanesi kadar küçük olsun...

• Cepheyle gelecek kar yağışları olsun, DEK'lere kalmayalım da, diyecek olanlar için birebir bir kış geliyor. Yağış oranı yüksek ihtimalle normallerin altında gelişecek olmasına rağmen hemen hemen her polar sistem az ya da çok cephe yağışı barındıracaktır elbet ;)

• Öyle ciddi kuraklık beklentim yok şuan için. Olursa az olur, 2007'nin yanından bile geçmez. Şu ekim tahminleri bir güncellensin, bir değerlendirme daha yaparız ;)

• 2004-2005-2006-2008- sonrası yok adam gibi kış izmit için bu sene birşeyler olacak gibi 2008 geri dön

• Bence kış doğuda kasımın ilk haftası... diğer bölgeleer için ise kasımın son günleri başlar... ama bunu bilmeliyiz ki bulunduğumuz konum itibariyle tutucu ve sağlam karlar aralık sonları ve şubat belkide martta kadarkisüreçte yağar... saygılar ve bütün hava severlerin bayramını tutlarım...

• Bayramin 2 veya 3 gunu bati bolgelirimizden giris yapacak bir sonbahar sistemi tam bir cebhesel sistem ozelikle yurdun guneybati kesimlerin daha fazla yagis alacagini ongoruluyor bu sistemde guney bolgelerimiz kuzey bolgelerimize yagis acisindan daha sansli gorunuyor bu sistem ege bolgesi ve akdeniz bolgesi asiri yagislar alabilir guneydogu bolgeside 2 -3 gunluk kuvetli yagis alabilir birdaha soyluyorum guney bolgelirimiz yagis acisindan kuzey bolgelerimizden daha sansli gorunuyor

• Bayramin 2 veya 3 gunu bati bolgelirimizden giris yapacak bir sonbahar sistemi tam bir cebhesel sistem ozelikle yurdun guneybati kesimlerin daha fazla yagis alacagini ongoruluyor bu sistemde guney bolgelerimiz kuzey bolgelerimize yagis acisindan daha sansli gorunuyor bu sistem ege bolgesi ve akdeniz bolgesi asiri yagislar alabilir guneydogu bolgeside 2 -3 gunluk kuvetli yagis alabilir birdaha soyluyorum guney bolgelirimiz yagis acisindan kuzey bolgelerimizden daha sansli gorunuyor

Genel olarak katılıyorum.Özellikle Çanakkale-Antalya hattı hayli bir kuvvetli yağış görebilir.Zamanla batı iç kesimler bu yağışlardan bol bol etkilenmesini bekliyorum.Yağışlar güney kesimlerde 1 gün iç kesimler 1,5 gün zarfında kuzey bölegler 2-2,5 gün süresince etkilenmesini bekliyorum.Güzel faydalı bir sistem.Güneydoğu'da pek bir yağış yok modeller göstermiyor bölgenin kuzey ve batısı yerle lokal orajlı sağanaklar alabilir şimdilik bu kadar.Sağlıcakla kalın.

• Antalya için sel tehlikesi dahi bulunuyor. Dikkat etmek lazım. Öğle modelleri aşırıydı fakat akşam modelleri daha makbul yağış konusunda. Antalya için muazzam bir yağış öngören öğle modeli gerçekleşseydi çok can gidebilirdi

• Antalya için sel tehlikesi dahi bulunuyor. Dikkat etmek lazım. Öğle modelleri aşırıydı fakat akşam modelleri daha makbul yağış konusunda. Antalya için muazzam bir yağış öngören öğle modeli gerçekleşseydi çok can gidebilirdi

Usta bu sistemde iç ege nolur sence kaç gün sürer şiddeti ve şekli + sıcaklık tahmini Sence nelerdir?

AF-YOK

• Genel olarak katılıyorum.Özellikle Çanakkale-Antalya hattı hayli bir kuvvetli yağış görebilir.Zamanla batı iç kesimler bu yağışlardan bol bol etkilenmesini bekliyorum.Yağışlar güney kesimlerde 1 gün iç kesimler 1,5 gün zarfında kuzey bölegler 2-2,5 gün süresince etkilenmesini bekliyorum.Güzel faydalı bir sistem.Güneydoğu'da pek bir yağış yok modeller göstermiyor bölgenin kuzey ve batısı yerle lokal orajlı sağanaklar alabilir şimdilik bu kadar.Sağlıcakla kalın.

akdeniz ve guneydogu anadolu 2-3gun kuvetli yagislar gorulebilir bak tekrar ediyorum guney bolgeler yagis acisindan kuzey bolgeleeden daha sansli

Einmal editiert, zuletzt von EYÜP KARA ()

• Bu sefer Çanakkale-Balıkesir-Bursa-Yalova-Bilecik-Kocaeli-Batı Karadeniz hatta karadeniz geneli kuvvetli. :) Özellikle-Düzce-Bartın hattı sel.Ben de Sinoptayım baya iyi yağış var maşallah. :)